Blog IT, Blog Marketing

Programista w Szwecji. Pierwsze kroki po przyjeździe do ojczyzny wikingów

Programista w Szwecji. Pierwsze kroki po przyjeździe do ojczyzny wikingów

TeamQuest 31.07.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie formalności czekają specjalistę IT, który chce zatrudnić się u szwedzkiego pracodawcy?
  • czego warto dopilnować jeszcze przed wyjazdem?
  • jakie kroki należy podjąć przed podjęciem pracy?

Mimo że polscy programiści nie mogą narzekać na problemy ze znalezieniem pracy czy niskie płace, wielu z nich decyduje się na wyjazd z kraju. Wysokie zarobki, chęć rozwoju zawodowego a także uczestniczenia w innowacyjnych projektach najbardziej znanych na świecie firm z branży IT to najczęstsze powody, dla których rodzimi specjaliści IT decydują się przyjąć ofertę pracy od zagranicznego pracodawcy. Jednym z atrakcyjnych kierunków emigracji jest Szwecja. Oto garść praktycznych informacji dla tych, którzy rozważają lub właśnie podjęli decyzję o kontynuowaniu kariery w tym kraju.

Paszport

Paszport

Wydawałoby się, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej gwarantuje nam swobodne przemieszczanie się po krajach wspólnoty i załatwianie w nich niezbędnych formalności przy użyciu jedynie dowodu osobistego. Owszem, do Szwecji bez problemu dostaniemy się bez paszportu. Planując dłuższy pobyt, rozsądniej jest jednak zabrać ze sobą ważny paszport, który, jak pokazuje praktyka, okazuje się niezbędny przy wyrabianiu wszelkich innych dokumentów.

Ubezpieczenie

Jeszcze przed wyjazdem do Szwecji należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala korzystać z niezbędnej pomocy medycznej na terenie krajów Unii europejskiej na takich samych warunkach jak osoby ubezpieczone w tych krajach. Oprócz tego warto również wykupić dodatkową polisę.

Mieszkanie

Mieszkanie

Znalezienie dla siebie odpowiedniego lokum w Szwecji, a zwłaszcza w Sztokholmie, może być największym wyzwaniem, z jakim przybywającemu tu za pracą przyjdzie się zmierzyć. Sytuacja na rynku mieszkaniowym określana jest tu wręcz jako katastrofalna. Wolnych lokali jest jak na lekarstwo a ich ceny bywają horrendalne. Jeżeli pracodawca nie zapewnia zakwaterowania, poszukiwania mieszkania, które mogą trwać nawet kilka miesięcy, warto zatem rozpocząć jeszcze przed wyjazdem.

Personnummer

Wyrobienie odpowiednika polskiego numeru PESEL to klucz do życia w Szwecji. Jest on prawie zawsze konieczny przy zakładaniu konta bankowego, wynajmowaniu mieszkania, zamawianiu usług: energii elektrycznej, Internetu itp. Numery personalne wydaje Szwedzki Urząd Podatkowy (Skatteverket), dokąd należy skierować swoje kroki w ciągu 90 dni od daty przyjazdu do Szwecji. Warto jednak pamiętać, że im szybciej to zrobimy, tym łatwiej będzie zaaklimatyzować się w nowym kraju.

IDkort

Kiedy szwedzki numer personalny jest już przyznany, należy wystąpić o wyrobienie karty identyfikacyjnej. Ten odpowiednik polskiego dowodu osobistego, to kolejny dokument ułatwiający codzienne funkcjonowanie w Szwecji w przypadku dłuższego pobytu. IDkort potwierdza nadanie numeru personalnego oraz przypisanie go do osoby właściciela. Posiadanie jej w portfelu jest podstawowym źródłem weryfikacji danych i legalności pobytu.

Konto w banku

Konto w banku

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie w Szwecji bez konta bankowego. Warto wiedzieć, że posiadając jedynie numer personalny możemy otworzyć jedynie najprostszy rachunek, bez karty Visa i możliwości dokonywania przelewów przez Internet. Dostęp do pozostałych funkcjonalności otrzymuje się dopiero po przedstawieniu IDkort.

Wyjazd do pracy zagranicę wiąże się nie tylko ze zmianą otoczenia i kultury. Konieczność załatwienie niezbędnych formalności może emigrującemu programiście spędzać sen z powiek. Na szczęście strach ma zwykle wielkie oczy a wielu pracodawców, którym zależy na pozyskaniu odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, oferuje swoją pomoc w przebrnięciu przez wszystkie urzędowe niedogodności.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej