Blog IT, Blog Marketing

Rady dla zwiększenia własnej produktywności

Rady dla zwiększenia własnej produktywności

TeamQuest 18.08.2016 r.

Problem niskiego poziomu produktywności często można spotkać w polskich firmach. Często winna jest sama organizacja, która niewłaściwie zarządzana marnuje potencjał lub po prostu demotywuje swoich pracowników. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że to pracownik ma problem ze skupieniem się na wykonywanych obowiązkach, czy też wykonywaniu ich w sposób bardziej efektywny. Poniżej lista rad, które mogą Wam pomóc w zwiększeniu Waszej produktywności w codziennych obowiązkach, nie tylko zawodowych:

1. Rób listy

Rada bardzo dobrze znana, jednak rzadko wykorzystywana. Robienie listy zadań do wykonania to nie tylko szansa na to, że nie zapomnimy o ważnych rzeczach do zrobienia. To również element dyscyplinujący naszą osobę do wykonania wszystkich zadań znajdujących się na tej liście. Być może właśnie dlatego nie lubimy tworzyć list zadań do wykonania? Warto jednak spróbować, ponieważ nic tak nie motywuje do większego działania, jak kolejne odhaczanie wykonanych przez nas zadań.

2. Planuj każdy kolejny dzień wieczorem poprzedniego dnia

Praca w zespole to większy zysk

Ciężkie do wykonania, ale również bardzo skuteczne. Co prawda po pracy nie powinniśmy myśleć zbyt wiele o naszych obowiązkach zawodowych. Jednak warto poświęcić przysłowiowe 5 minut na to, aby przygotować sobie listę najważniejszych spraw do wykonania w dniu następny. Niekoniecznie muszą to być czynności związane z naszą pracą. Wieczorem przychodzą nam najczęściej najlepsze pomysły, które nie przyszłyby nam w czasie żywiołowego dnia pracy. Warto zatem oddać się takiej wieczornej refleksji, tym bardziej jeżeli praca wymaga od nas dużej kreatywności.

3. Skup się

Brzmi banalnie. Należy pamiętać o tym, aby w skupieniu wykonywać daną, ustaloną czynność. Ciągłe sprawdzanie skrzynki mailowej, telefonu, niekoniecznie pomoże nam w szybszym wykonaniu zleconych nam zadań. Musimy pamiętać o tym, że każde oderwanie się od pracy, czy pewnej czynności, wymaga ponownego nastawiania się na jej wykonywanie. Mózg potrzebuje więcej czasu, aby znowu objąć całościowo dane zagadnienie.

4. Utrzymuj odpowiednie ciśnienie krwi

Naukowo potwierdzono, że istnieje związek między ćwiczeniami fizycznymi, a produktywnością. Bieganie, czy uprawianie innych sportów wyzwalają pozytywne hormony, które sprawiają, że możemy chętniej wykonywać nasze obowiązki zawodowe. Ćwiczenia fizyczne to również doskonała metoda, aby zacząć dzień „z kopyta” bez konieczności ratowania się poranną kawą. Przy okazji będziemy po prostu zdrowsi, co jest zaletą samą w sobie.

5. Zaczynaj swoją pracę wcześniej

Zaczynanie pracy wcześniej ma wiele zalet. Po pierwsze środki komunikacji miejskiej są mniej zatłoczone, podobnie jak drogi. Ponadto jako jeden z pierwszych w pracy masz czas na to, aby spokojnie zaplanować swój dzień pracy, czy też uporządkować zaległe sprawy. Polecam to szczególnie dla pracujących na open space.

6. Współpracuj

Praca zespołowa nie została wymyślona bez powodu. Pracując w grupie mamy szansę na większą kreatywność. Jeżeli uważamy, że mamy świetny pomysł, skonfrontujmy go z opinią innych. Być może w ten sposób narodzi się jeszcze lepsza idea, która przyniesie firmie same zyski.

Z produktywnością jest tak, jak z ćwiczeniami, czy też odchudzaniem się. Niby każdy wie, że trzeba, że to przynosi korzyści, jednak jak przyjdzie co do czego, to tylko nieliczni biorą przysłowiowego byka za rogi i zaczynają na przykład biegać. Trzeba przyznać, że ci nieliczni osiągają wtedy sukces. Tak samo jest z produktywnością.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej