Blog IT, Blog Marketing

Jak skupić się na pracy?

Jak skupić się na pracy?

TeamQuest 11.08.2016 r.

Wielu z nas ma problem z efektywnością w pracy. Często mamy nawet świadomość tego, że moglibyśmy wykonywać swoje obowiązki szybciej, lepiej. Wciąż jednak coś nas rozprasza, sprawia, że myślimy o wszystkim, tylko nie o pracy. Poniżej przedstawiam kilka rad, które być może są błahe, jednak potrafią nas skutecznie odciągnąć od wykonywanych obowiązków:

Wyłącz powiadomienia w swoim telefonie

Współczesne telefony to urządzenia do komunikowania się ze światem na wielu poziomach. Nie służą jedynie do wykonywania połączeń. Za ich pomocą możemy również odebrać i wysłać e-maila, czy też używać komunikatorów internetowych. Wszelakiego typu aplikacje, które znajdują się w naszym telefonie, powiadamiają nas o nadejściu wiadomości, czy też przesłaniu komunikatu. W ten sposób bombardowani jesteśmy informacjami, które nie są nam potrzebne w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Tym bardziej, że z reguły są to informacje mało istotne, które możemy sprawdzić na komputerze w domowym zaciszu. Warto wyłączyć powiadomienia, które potrafią skutecznie oderwać nas od wykonywanej pracy.

Dopasuj fotel do swoich potrzeb

Praca umysłowa wymaga dobrego siedziska. Dzięki niemu możemy poczuć się komfortowo. Wygodne krzesło to podstawa w pracy z komputerem (czyli w przypadku branży It), ponieważ nie jesteśmy zmuszeni do odchodzenia od stanowiska pracy. Dobrze wyregulowany fotel ogranicza do minimum między innymi problemy z kręgosłupem. Pozwala na efektywne wykonywanie pracy, bez konieczności odchodzenia od biurka.

Uporządkuj swoje biurko, a Twoje myśli będą uporządkowane

Zrób listę zadań do wykonania

Brzmi to nieco biblijnie, jednak rada jest jak najbardziej poważna. Jeżeli nasze biurko pełne będzie niepotrzebnych rzeczy, nasz wzrok będzie mimowolnie spoglądał na nie, aby móc je wszystkie zidentyfikować. Starajmy się trzymać na naszym biurku tylko te przedmioty, które są nam niezbędne do wykonywania pracy. Resztę rzeczy warto odłożyć na półkę, czy też do szuflady. Duży bałagan nie pozwala się skupić; stąd też rada, aby nasze miejsce pracy, było miejsce uporządkowanym.

Trzymaj jedzenie na swoim biurku

Nie mam tutaj jednak na myśli dwudaniowego obiadu. A raczej kawałek czekolady. Wiele badań wskazuje na to, że jedzenie gorzkiej czekolady w czasie pracy, podwyższa naszą koncentrację. Jedząc czekoladę nie można jednak zapominać o zasadach higieny. Nasza klawiatura w żadnym wypadku nie powinna mieć śladów jedzonej przez nas czekolady.

Zrób listę zadań do wykonania

Po przyjściu do pracy, zaplanuj sobie swój dzień. Wypisz zadania, jakie planujesz wykonać. Nie rób jednak zbyt długiej listy. Lepiej jest wypisać kilka punktów, które wykonamy; niż ambitnie stworzyć listę, której nie będzie można zrealizować. Krótka i wykonana lista sprawi, że będziemy usatysfakcjonowani z wykonanej pracy i chętniej będziemy tworzyć taką listę w kolejnych dniach.

Praca w zespołach, między innymi programistów, to ciągłe interakcje, ciągły dostęp do informacji. Niektóre z nich są ważne, niektóre mniej istotne. Jako pracownikowi, coraz trudniej jest się nam skupić na pracy. Skoro jednak nie mamy wpływu na to, czy pracujemy na open space’ie, to chociaż zadbajmy, wykonać wszystko, co zależy od nas. Większa koncentracja to szansa na awans i inne korzyści.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej