Jak skupić się na pracy?

TeamQuest 12.08.2016 r.
Skupienie nad pracą

Wielu z nas ma problem z efektywnością w pracy. Często mamy nawet świadomość tego, że moglibyśmy wykonywać swoje obowiązki szybciej, lepiej. Wciąż jednak coś nas rozprasza, sprawia, że myślimy o wszystkim, tylko nie o pracy. Poniżej przedstawiam kilka rad, które być może są błahe, jednak potrafią nas skutecznie odciągnąć od wykonywanych obowiązków:

Wyłącz powiadomienia w swoim telefonie.

Współczesne telefony to urządzenia do komunikowania się ze światem na wielu poziomach. Nie służą jedynie do wykonywania połączeń. Za ich pomocą możemy również odebrać i wysłać e-maila, czy też używać komunikatorów internetowych. Wszelakiego typu aplikacje, które znajdują się w naszym telefonie, powiadamiają nas o nadejściu wiadomości, czy też przesłaniu komunikatu. W ten sposób bombardowani jesteśmy informacjami, które nie są nam potrzebne w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Tym bardziej, że z reguły są to informacje mało istotne, które możemy sprawdzić na komputerze w domowym zaciszu. Warto wyłączyć powiadomienia, które potrafią skutecznie oderwać nas od wykonywanej pracy.

Dopasuj fotel do swoich potrzeb.

Praca umysłowa wymaga dobrego siedziska. Dzięki niemu możemy poczuć się komfortowo. Wygodne krzesło to podstawa w pracy z komputerem (czyli w przypadku branży It), ponieważ nie jesteśmy zmuszeni do odchodzenia od stanowiska pracy. Dobrze wyregulowany fotel ogranicza do minimum między innymi problemy z kręgosłupem. Pozwala na efektywne wykonywanie pracy, bez konieczności odchodzenia od biurka.

Zrób listę zadań do wykonania

Uporządkuj swoje biurko, a Twoje myśli będą uporządkowane.

Brzmi to nieco biblijnie, jednak rada jest jak najbardziej poważna. Jeżeli nasze biurko pełne będzie niepotrzebnych rzeczy, nasz wzrok będzie mimowolnie spoglądał na nie, aby móc je wszystkie zidentyfikować. Starajmy się trzymać na naszym biurku tylko te przedmioty, które są nam niezbędne do wykonywania pracy. Resztę rzeczy warto odłożyć na półkę, czy też do szuflady. Duży bałagan nie pozwala się skupić; stąd też rada, aby nasze miejsce pracy, było miejsce uporządkowanym.

Trzymaj jedzenie na swoim biurku.

Nie mam tutaj jednak na myśli dwudaniowego obiadu. A raczej kawałek czekolady. Wiele badań wskazuje na to, że jedzenie gorzkiej czekolady w czasie pracy, podwyższa naszą koncentrację. Jedząc czekoladę nie można jednak zapominać o zasadach higieny. Nasza klawiatura w żadnym wypadku nie powinna mieć śladów jedzonej przez nas czekolady.

Zrób listę zadań do wykonania.

Po przyjściu do pracy, zaplanuj sobie swój dzień. Wypisz zadania, jakie planujesz wykonać. Nie rób jednak zbyt długiej listy. Lepiej jest wypisać kilka punktów, które wykonamy; niż ambitnie stworzyć listę, której nie będzie można zrealizować. Krótka i wykonana lista sprawi, że będziemy usatysfakcjonowani z wykonanej pracy i chętniej będziemy tworzyć taką listę w kolejnych dniach.

Praca w zespołach, między innymi programistów, to ciągłe interakcje, ciągły dostęp do informacji. Niektóre z nich są ważne, niektóre mniej istotne. Jako pracownikowi, coraz trudniej jest się nam skupić na pracy. Skoro jednak nie mamy wpływu na to, czy pracujemy na open space’ie, to chociaż zadbajmy, wykonać wszystko, co zależy od nas. Większa koncentracja to szansa na awans i inne korzyści.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT: