Blog IT, Blog Marketing

7 postanowień noworocznych dla programisty

7 postanowień noworocznych dla programisty

TeamQuest 26.12.2016 r.

Każdy moment jest dobry na wprowadzenie pozytywnych zmian w swoim życiu i stawianie sobie nowych wyzwań. Wiele osób to właśnie zakończenie starego i rozpoczęcie nowego roku traktuje jako okazję do zrobienia „rachunku sumienia” i sporządzenia listy rzeczy, które warto byłoby zmienić. Jeżeli należysz do tej grupy, ale wciąż szukasz pomysłów na noworoczne postanowienia, poniżej przedstawiamy garść podpowiedzi, z których możesz skorzystać.

Naucz się czegoś nowego

Jedyną stałą rzeczą w życiu programisty jest zmiana. Konieczność ciągłego uzupełniania wiedzy jest w tym zawodzie niezbędna, jeżeli nie chcesz wypaść z gry. Zorientuj się z aktualnych trendach. Być może jest nowa wersja języka, który już znasz i warto się jej nauczyć? Może pojawiły się narzędzia, które mogą przyspieszyć pisanie kodu? A może uznasz, że warto poznać któryś język zupełnie od podstaw? Ucząc się czegoś od zera, uczymy się przede wszystkim cierpliwości i pokory, którą w tej branży jakże łatwo można stracić.

Zrób backupy

Zrób backupy

Jak głosi popularne powiedzenie, ludzie dzielą się na dwa typy – tych, którzy backupy już robią, lub dopiero robić będą. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy i do tej pory nie dotknęła cię jeszcze awaria systemu, atak złośliwego oprogramowania lub zwykły błąd, którego wynikiem było skasowanie kilkuletnich efektów twojej pracy, masz pewnie świadomość, że możesz mówić o prawdziwym szczęściu. Utrata danych to bowiem najczęściej tylko kwestia czasu. Nie ryzykuj dłużej i w nowych roku wprowadź nawyk robienia kopii zapasowych ważnych dla ciebie plików.

Szlifuj swój angielski

O tym, jak istotny jest język obcy w zawodzie programisty nikogo nie trzeba przekonywać. Konieczność rozumienia dokumentacji, międzynarodowe środowisko nawet w średniej wielkości firmach z branży oraz fakt, że dostępne w sieci materiały czy szkolenia najczęściej są po angielsku to tylko niektóre argumenty przemawiające za tym, żeby podszlifować język.

Ucz się zarządzania czasem

Podobnie jak wielu programistów masz problem z dotrzymywaniem terminów? W nowym roku dołóż wszelkich starań, aby twoje projekty, na ile to możliwe, były zawsze gotowe zgodnie z planem. W tym celu trenuj zarządzanie czasem. Opanowanie tej sztuki sprawi, że nie tylko będziesz kończyć projekty o czasie, ale wystarczy ci go jeszcze na naukę nowych rzeczy, hobby czy efektywny wypoczynek.

Podziel się swoją wiedzą

Podziel się swoją wiedzą

Ucząc innych programowania, samemu można dowiedzieć się bardzo wiele. Poszukaj więc okazji, aby stać się dla kogoś przewodnikiem po niełatwej sztuce kodowania. Może to będzie junior developer w twoim zespole, grupa seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy dzieci z pobliskiej domu dziecka. Będziesz zaskoczony, jak wiele satysfakcji i korzyści dla twojej kariery może przynieść takie doświadczenie.

Zafunduj sobie internetowy detoks

Raz w miesiącu zrób sobie dzień offline. Wydaje się proste? Wbrew pozorom w dzisiejszym stechnicyzowanym świecie 24 godziny bez smartfona czy laptopa mogą być prawdziwym wyzwaniem. Podejmij je. Nadrób książkowe zaległości, spędź czas z bliskimi, na rowerze czy siłowni i delektuj się spokojem i ciszą tego dnia.

Zwalcz uzależnienie od kawy

Nadużywanie czarnego trunku to wśród programistów dość częsta przypadłość. Kofeina szybko pobudza ośrodkowy układ nerwowy i sprawia, że czujemy się pełni energii do działania. Niestety, kiedy kawa przestaje działać, pojawia się rozdrażnienie i poczucie zmęczenia, co w efekcie negatywnie odbija się na naszej produktywności. W nowym roku przeprowadź eksperyment i część wypijanych w ciągu dnia filiżanek kawy zastąp szklanką wody. Możesz być z zdziwiony, ile energii (i zdrowia) zyskasz dzięki odpowiedniemu nawodnieniu organizmu.

Niezależnie od tego, jaki jest twój stosunek do postanowień noworocznych, wcielenie w życie przedstawionych priorytetów (jeżeli oczywiście do tej pory jeszcze tego nie zrobiłeś) pomoże ci stać się jeszcze lepszym i bardziej cenionym specjalistą. Obawiasz się o swoją wytrwałość? Hasło „noworoczne postanowienie” zastąp słowem „cel” i po prostu zacznij działać!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej