Blog IT, Blog Marketing

OpenChat: Przełom w świecie Otwartych Modeli Językowych

OpenChat: Przełom w świecie Otwartych Modeli Językowych

Tomasz Staśkiewicz , 30.11.2023 r.

OpenChat to innowacyjny model językowy o otwartym kodzie źródłowym, osiągający wyniki porównywalne z zaawansowanymi modelami takimi jak Chat GPT w wersji 3.5. Charakteryzuje się skromnymi 7 miliardami parametrów, OpenChat wyróżnia się unikalną strategią szkoleniową i zdolnością do przetwarzania danych różnej jakości. Zapraszamy do zapoznania się z tym rozwiązaniem.

Porównanie z Innymi Modelami Open Source

OpenChat wyprzedza inne otwarte modele językowe dzięki swojej wydajności, co potwierdzają testy porównawcze. Zaimplementowana metoda CR LFT (Conditional Reinforcement Learning from Text) pozwala na naukę z mieszanych danych, czyniąc go wyjątkowo skutecznym. Warto również zauważyć, że OpenChat bardzo dobrze radzi sobie z językiem polskim.

Unikalna Metoda Szkoleniowa CR LFT

Metoda CR LFT umożliwia modelowi uczenie się z danych o mieszanej jakości, co przyczynia się do jego wyjątkowej wydajności. Ta strategia, wykorzystująca offline reinforcement learning, pozwala na znaczące ulepszenia w porównaniu do tradycyjnych metod uczenia maszynowego.

Tworzenie Wysokiej Jakości, Mocnych i Otwartych Modeli Językowych

OpenChat, będąc projektem open-source, dąży do stworzenia modeli językowych, które będą jednocześnie potężne i dostępne dla szerokiego grona użytkowników. Model został przetestowany w różnych scenariuszach, w tym w generowaniu opowieści i streszczeniach tekstów.

Openchat comparision Openchat comparision

Źródło: https://github.com/imoneoi/openchat/blob/master/assets/openchat.png

Instalacja i Użytkowanie OpenChat

OpenChat można zainstalować lokalnie za pomocą LM Studio lub uruchomić w chmurze. Proces instalacji i użytkowania jest prosty i przystępny.

GUF: Gra Przewagi OpenChat

GGUF (Generative Graded Unfreezing Framework) to kluczowy element, który wzmacnia potencjał OpenChat. Jest to zaawansowana technika optymalizacji modeli językowych, pozwalająca na skuteczniejsze i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów obliczeniowych. Dzięki GGUF, OpenChat uzyskuje lepsze wyniki przy niższym zużyciu energii i zasobów sprzętowych. To sprawia, że model jest nie tylko wydajniejszy, ale także bardziej dostępny i pozwala wydajnie działać także na mobilnych CPU.

Testowanie OpenChat

Model został przetestowany w różnych scenariuszach, pokazując swoją wszechstronność i efektywność w generowaniu tekstów i reagowaniu na bieżące wydarzenia.

Podsumowanie

OpenChat, dzięki swoim cechom i unikalnym metodom szkoleniowym, staje się godnym uwagi narzędziem w świecie AI i modelowania językowego. Jest to szczególnie ważne dla programistów i badaczy zainteresowanych możliwościami modeli językowych.

FAQ

• Jak OpenChat porównuje się do innych modeli open-source?

OpenChat wyróżnia się wynikami porównywalnymi do Chat GPT 3.5 i przewyższa większość modeli o podobnej wielkości.

• Co to jest metoda CR LFT stosowana w OpenChat?

To metoda uczenia z warunkowym wzmocnieniem z tekstu, pozwalająca na naukę z danych o mieszanej jakości.

• Czy OpenChat można zainstalować lokalnie?

Tak, za pomocą LM Studio lub w chmurze.

Dodatkowo, warto zauważyć, że OpenChat zapewnia także interfejs webowy dla lepszego doświadczenia użytkownika, a jego kod źródłowy jest dostępny na GitHubie. Istnieje również wersja OpenChat dla procesorów CPU, dostępna na platformie Hugging Face, co sprawia, że model jest jeszcze bardziej dostępny.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej