Blog IT, Blog Marketing

Nowy zawód w IT. Redaktor kodu napisanego przez AI

Nowy zawód w IT. Redaktor kodu napisanego przez AI

Joanna Wasiak , 12.05.2023 r.

Obecny boom na rynku technologicznym przeżywają narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję. Trudno się dziwić, że pojawienie się alternatywy, dzięki której można przyspieszyć swoją codzienną pracę, jest tak kuszące. Z AI korzystają w codziennej pracy nie tylko programiści, ale też marketerzy, a także osoby zachwycone możliwościami, jakie daje ChatGPT. Czy na tej fali zachwytów nad sztuczną inteligencją, która zachwala pizzę z ananasem i dostaje bana we Włoszech, jest możliwe powstanie nowego zawodu – redaktora kodu napisanego przez AI?

W artykule wymieniono:

  • Narzędzia wykorzystujące AI obecne na rynku IT
  • Do czego można wykorzystać ChatGPT w pracy programisty?
  • Redaktor kodu AI – czy ma to sens?

Narzędzia wykorzystujące AI obecne na rynku IT

Pierwszym z nich jest GitHub Copilot, który cieszył się niechlubną opinią wśród programistów, jako „złodziej kodu”. Niemniej jego funkcje pozwalają na analizowanie napisanego kodu w czasie rzeczywistym, a także kontekstu, dzięki czemu narzędzie jest w stanie dokończyć pewien fragment kodu lub podpowiedzieć, co powinno znaleźć się w kolejnej linijce. Wszystkie narzędzia OpenAI korzystają z wbudowanego wzorca Codex, który pozwala im przełożyć ludzki język na kod. Copilot pozwala na szybsze zautomatyzowanie prostych codziennych czynności, a więc w przygotowaniu prostego kodu.

Kolejnym narzędziem, które chętnie wykorzystują w swojej pracy programiści, jest GPT-3, czyli narzędzie wykorzystujące prompty, a więc polecenia tekstowe. Pozwala na dostęp bezpośrednio przez API, dzięki czemu można się z nim połączyć z dowolnego miejsca na komputerze – czy przez wtyczkę, czy IDE. Jednocześnie to narzędzie pozwala na całkowitą kontrolę nad tym, jakie polecenia tekstowe wysyła się do AI. W oparciu o taką funkcjonalność powstał już nowy zawód – Prompt Engineer, którego głównym zadaniem jest konstruowanie odpowiednich komend tekstowych, by dostać dokładne i precyzyjne odpowiedzi.

ChatGPT to świeżynka na rynku technologicznym, która szybko zyskuje ogromną popularność. Jego działanie również opiera się na promptach, ale jest unowocześnioną wersją GTP-3, która ma bardziej czytelny interfejs użytkownika oraz funkcje, których wcześniejsze narzędzie nie miało. Z tego narzędzia korzysta wiele osób nie tylko powiązanych z branżą technologiczną, co tworzy potencjalne miejsce na nowe zawody, takie jak wspomniany wcześniej Prompt Engineer czy Redaktor kodu AI.

Do czego można wykorzystać ChatGPT w pracy programisty?

Pisanie prostych testów to jedno z najczęstszych zastosowań tego narzędzia. Oczywiście we wszystkich przypadkach dokładnie skonstruowana komenda tekstowa decyduje o tym, jaką odpowiedź otrzymasz. Jeśli skonstruujesz ją poprawnie i precyzyjnie, proste testy AI przeprowadzi już w ciągu kilku sekund. Czasem może też się zdarzyć, że będzie konieczna poprawka, ale w dużej mierze takie działania pomagają w codziennej pracy.

Kolejnym obszarem, gdzie można świetnie współpracować z ChatGPT, jest wszystko, co wiąże się z kodem, a więc objaśnianie, redagowanie i tłumaczenie. Z funkcji tłumaczenia kodu na pewno skorzystają w dużej mierze osoby rozpoczynające swoją karierę w IT jako programiści. Wystarczy wpisać odpowiednie zapytanie, by ChatGPT wyświetlił dokładną analizę kawałka kodu z przystępnym tłumaczeniem.

Potrzebujesz szybko przepisać fragment kodu z jednego języka na inny? Zleć to zadanie AI! Oczywiście niezbędna będzie późniejsza redakcja i korekta kodu, ale Twoja praca będzie przyspieszona i pozostały czas będziesz mógł wykorzystać na inne czynności.

Redaktor kodu AI – czy ma to sens?

Redagowanie kodu napisanego przez AI to przyszłość, która się opłaca! AI nie jest w stanie całkowicie zastąpić człowieka (przynajmniej na razie), więc jej możliwości są ograniczone. To dotyczy też popełnianych przez nią błędów w pisaniu kodu. Funkcja wygenerowania kodu przez AI znacznie skróci czas pracy programisty, ale nie obejdzie się bez dobrej korekty i wprawnego oka. Narzędzia takie jak ChatGPT będą masowo wykorzystywane w celu generowania kodu i automatyzacji pracy programistów, zwłaszcza w rozbudowanych projektach. Kto miałby być odpowiedzialny za poprawność odpowiedzi i weryfikację kodu? Redaktor kodu AI, który nie tylko poprawia odpowiedzi wygenerowane przez AI, ale w razie potrzeby nie będzie miał trudności z odpowiednim skonstruowaniem promptów, dzięki czemu weryfikacja kodu będzie bardziej efektywna.

AI kryje w sobie olbrzymi potencjał. Czy jest zagrożeniem? W pewnych przypadkach rzeczywiście nawet obecnie, gdy jej możliwości są jeszcze nie do końca poznane, jest w stanie zastąpić niektóre czynności, które do tej pory były wykonywane manualnie (nawet przez programistów). Warto pamiętać, że AI to narzędzie i możliwości, a nie konkurencyjna „istota”, która „zabierze komuś pracę”.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej