Blog IT, Blog Marketing

Tester Manualny – wszystko, co warto wiedzieć

Tester Manualny – wszystko, co warto wiedzieć

Joanna Wasiak , 03.03.2023 r.

Chcesz wejść do IT, ale zastanawiasz się, w jaki sposób? Tester manualny to jedna z najpopularniejszych opcji! Dlaczego? Chociażby dlatego, że na początkowym etapie wcale nie musisz być mistrzem programowania, a może się okazać, że nie będzie Ci potrzebne jeszcze przez jakiś czas. Nie zmienia to faktu, że aby wejść do branży testerskiej, nie wystarczy chcieć. Co warto wiedzieć o testowaniu oprogramowania, zanim zdecyduje się aplikować do IT? Przeczytasz w dzisiejszym artykule.

W artykule wymieniono:

  • Kim jest tester manualny i jakie są jego obowiązki?
  • Fakty i mity na temat pracy testera manualnego
  • Ile możesz zarobić jako tester manualny?
  • Jakie umiejętności musi posiadać tester manualny?

Frontend Developer (Angular area) 19000 - 24000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Customer Support Engineer 4600 - 5144 EUR

Ulm
Aplikuj

Kim jest tester manualny i jakie są jego obowiązki?

Testerem manualnym jest osoba, która wyszukuje błędy w oprogramowaniu aplikacji, przygotowuje raporty i opracowuje przypadki testowe dla konkretnych rodzajów błędów, do wykorzystania w przyszłości. Jego praca polega na testowaniu konkretnej wersji oprogramowania, zanim wypuści się ostateczny produkt do klienta. To na nich leży odpowiedzialność za znalezienie jak największej ilości defektów w oprogramowaniu, a także przetestowanie maksymalnych limitów obciążenia danymi, które jest w stanie udźwignąć aplikacja, by developerzy mogli jeszcze coś w niej zmienić, gdy zajdzie taka potrzeba, by wyprodukować projekt, który będzie jak najbardziej zbliżony do wymagań użytkownika końcowego.

Jakie są obowiązki testera manualnego? Oprócz wspomnianego testowania oprogramowania, tester to osoba, która analizuje wymagania projektowe, potrafi na ich podstawie zbudować scenariusze i przypadki testowe, odpowiada też za pracę zespołową i dobrą komunikację pomiędzy zespołami projektowymi. Jeśli wydaje Ci się, że testerzy manualni nie mają zbyt wiele pracy w projektach poza wyszukiwaniem błędów w oprogramowaniu, być może to nie będzie dobra ścieżka kariery dla Ciebie.

Fakty i mity na temat pracy testera manualnego

Tester tylko sobie klika, więc to nie jest trudna praca – mit. Oczywiście, sporo osób daje się na to nabrać, że to „tylko” klikanie. Początki pracy testerskiej rzeczywiście mogą przypominać klikanie, bo jako początkujący tester raczej będziesz pracować przy projekcie no-code lub low-code i będziesz testował aplikację z perspektywy użytkownika, bez wglądu w kod. Na dalszym etapie, będziesz mieć jednak dużo więcej odpowiedzialności, dlatego, jeśli idziesz do IT z myślą o tym, że testowanie to mało wymagająca praca, lepiej zmień swoje oczekiwania lub ścieżkę zawodową.

Testowanie oprogramowania to nudna praca – i fakt, i mit. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, czy lubisz powtarzalność. Tworzenie test planów i test case’ów jest rzeczywiście powtarzalne, ale rodzaje testów, jakie będziesz wykonywać, różnią się w zależności od projektu. Ścieżki kariery testerskiej są rozbudowane i pozwalają na rozwój adekwatny do umiejętności – jeśli lubisz programować, możesz zostać testerem automatyzującym, jeśli lubisz zarządzanie ludźmi, możesz ubiegać się o pozycję team lidera. Możliwości jest wiele i na pewno znajdziesz wśród nich odpowiednią dla siebie.

Testerem może być każdy, próg wejścia do IT jest niski – i fakt, i mit. Jeśli chcesz być testerem gier wideo, rzeczywiście, próg wejścia jest niski – obejmuje komunikatywną znajomość języka angielskiego (przynajmniej na poziomie B2) oraz pasję do grania w gry. Niestety, gamedev jest dość kontrowersyjną branżą i takie stanowisko będzie dobre dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z testowaniem i złapać pierwszy projekt IT. Po roku testowania gier możesz już startować na stanowiska juniorskie w innych firmach IT.

Tylko po kursie możesz liczyć na pracę jako tester oprogramowania – mit. Kursy testowania dadzą Ci pewne podstawy i wiedzę teoretyczną, którą mógłbyś zdobyć również samodzielnie. Niektóre z nich wdrażają najlepszych kursantów (lub mają to jako opcję w droższym pakiecie) na dwumiesięczny staż, który będzie się liczyć jako pierwszy projekt i ułatwi Ci start w branży. Niestety minusem tego rodzaju rozwiązań jest fakt, że te kursy są drogie, a oferują niewiele wiedzy, za tę cenę. Ta opcja jest zdecydowanie do indywidualnego rozważenia.

Ile możesz zarobić jako tester manualny?

Jako junior tester możesz zarobić 5460 zł brutto, odpowiednio, jako mid/regular 7600 zł, jako senior 11.000 zł brutto w ramach umowy o pracę. Zarobki podane tutaj są zarobkami uśrednionymi na rok 2022. Wiele też zależy od miasta, Twojego doświadczenia technicznego i wielkości firmy.

Jakie umiejętności musi posiadać tester manualny?

Przede wszystkim czujne oko do wyłapywania niedziałających dobrze elementów aplikacji. Analityczne myślenie, by z łatwością wymyślać przypadki testowe i rozwiązania problemów, które mogą się pojawić w trakcie testowania. Przyda mu się też umiejętność pracy zespołowej, dobre skille komunikacyjne i cierpliwość. Na pewno z umiejętności czysto zawodowych, na początku dobrze jest wiedzieć, jak poprawnie skonstruować przypadki testowe, jakie są rodzaje testów i ogólna wiedza ISTQB. Nie trzeba mieć certyfikatu, ale trzeba orientować się w tym, o co w testowaniu właściwie chodzi.

Czy warto być testerem manualnym? Na pewno warto od tego zacząć, jeśli poważnie myślisz o zmianie branży na IT. A co będzie później, to się okaże w dalszej perspektywie zawodowej.

Starszy inżynier Cloud DevOps (Azure)

Praca zdalna
Aplikuj

Testing Engineer 5G (m/w/d) 4500 - 6500 EUR

München
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej