Blog IT, Blog Marketing

SysOps – wszystko, co warto wiedzieć

SysOps – wszystko, co warto wiedzieć

Joanna Wasiak , 22.03.2023 r.

SysOps, czyli administrator infrastruktury IT to jedna z najważniejszych osób w firmie. Osoba, która zarządza systemami operacyjnymi i siecią ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania płynności wszystkich procesów firmowych. Czym zajmuje się SysOps? Przeczytaj w dzisiejszym artykule!

W artykule wymieniono:

  • Czym zajmuje się osoba na stanowisku SysOps?
  • Co musisz znać, żeby pracować jako SysOps?
  • Z jakich narzędzi korzysta w pracy SysOps?
  • Ile możesz zarobić jako SysOps?

Senior PHP Developer (Symfony)

Praca zdalna
Aplikuj

SAP CO Consultant 20000 - 34000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Czym zajmuje się osoba na stanowisku SysOps?

To osoba, która zajmuje się całą infrastrukturą IT w firmie, a więc sprzętem, oprogramowaniem i sieciami komputerowymi. Jest zazwyczaj osobą, która będzie musiała reagować w razie jakichkolwiek awarii systemowych lub sprzętowych, które mogą wystąpić i rozwiązywać je w zależności od priorytetów klienta. SysOps jest też odpowiedzialny za wdrażanie nowych rozwiązań, utrzymywanie optymalnego działania dotychczasowej infrastruktury oraz wymianę sprzętową w razie konieczności.

Co musisz znać, żeby pracować jako SysOps?

To jest stanowisko techniczne, dlatego przyda Ci się wiedza na temat administracji systemami operacyjnymi – Linux, Windows, macOs, a także wiedza z zakresu konfiguracji tych systemów. Jako SysOps będziesz również pracować z serwerami oraz bazami danych, dlatego pomoże Ci znajomość SQL. Teoretycznie stanowisko SysOps nie wymaga znajomości języków programowania, ale mogą Ci się przydać, chociażby podstawy linuksowych języków programowania, takich jak Bash, Powershell i Shell.

Oczywiście to jeszcze nie wszystko. We współczesnych firmach, coraz częściej wdrażane są rozwiązania chmurowe, dlatego SysOps częściowo powinien znać się na zarządzaniu aplikacjami i danymi w chmurze, co łączy się z rolą DevOpsa. Nie ma jednak takiego wymogu, że osoba pracująca jako SysOps tworzy jednocześnie architekturę aplikacji. Można przewidzieć, że w przyszłości role DevOpsa i SysOpsa w jakimś stopniu będą się uzupełniać i przenikać, dlatego dobrze jest śledzić najnowsze technologiczne trendy rynkowe.

Konsultant wdrożeniowy ERP 8500 - 12000 PLN

Wrocław
Aplikuj

Engineer R&D Energy Electronics 10000 - 19000 PLN

Zielona Góra
Aplikuj

Z jakich narzędzi korzysta w pracy SysOps?

Są to przede wszystkim narzędzia, które pomagają w automatyzacji związanej z zarządzaniem hardwarem i softwarem, narzędzia do pracy z bazami danych oraz helpdesk, który jednocześnie służy jako linia pierwszego kontaktu w razie nieprzewidzianej awarii. Zdecydowanie przydadzą się w tej pracy narzędzia do zbiorowego zarządzania serwerami, zwłaszcza jeśli SysOps będzie pracować w dużej firmie i korporacji

Ile możesz zarobić jako SysOps?

Zarobki na tym stanowisku są zależne nie tylko od firmy i zapotrzebowania na ten profil zawodowy, ale tez od konkretnego regionu. W Polsce jako SysOps możesz zarobić 7500-8000 zł brutto na umowie o pracę – są to zarobki uśrednione. Jakkolwiek, rola SysOps jest potrzebna w każdej rozwijającej się firmie i startupie, więc jest przyszłościowa. Jeśli podoba Ci się to, czym będziesz się zajmować jako SysOps możesz pokierować ścieżką zawodową tak, by spełnić swoje marzenie. Na pewno przydadzą Ci się studia teleinformatyczne (informatyka lub telekomunikacja).

QA Manager

Warszawa
Aplikuj

Engineer R&D Mechanic 8500 - 14000 PLN

Zielona Góra
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej