Blog IT, Blog Marketing

Fullstack Developer – wszystko, co warto wiedzieć

Fullstack Developer – wszystko, co warto wiedzieć

Joanna Wasiak , 15.02.2023 r.

Chcesz zostać developerem, ale nie wiesz, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza? Nie musisz wybierać! Zostań Fullstack Developerem i zgarnij najlepsze oferty pracy w IT! Programiści Fullstack są rozchwytywani jak świeże bułeczki. W dobie rozwoju technologii chmurowej i rozwiązań SI, popyt na tego rodzaju specjalistów nie spadnie. Czym się zajmuje Fullstack Developer i jak nim zostać?

W artykule wymieniono:

 • Kim jest i czym zajmuje się Fullstack Developer?
 • Co powinien umieć Fullstack Developer?
 • Jak wyglądają zarobki Fullstack Developera?

Kim jest i czym zajmuje się Fullstack Developer?

To osoba, która potrafi przygotować aplikację od zera. Co to znaczy od zera w tym przypadku? Zaprojektować architekturę aplikacji lub strony www, zaprojektować kod źródłowy elementów interfejsu użytkownika. Musi również sprawnie administrować danymi po stronie serwera – słowem, to osoba, która potrafi programować zarówno we front-endzie, jak i w backendzie. To osoba, która świetnie zna obie technologie, może więc samodzielnie odpowiadać w projekcie za jego zrealizowanie od strony programistycznej. Trudno się dziwić, że Fullstack Developerzy są tak bardzo pożądani na rynku IT – mniejsze wydatki ze strony pracodawcy, zwłaszcza w dobie inflacji, to coś, co się zdecydowanie opłaca każdej firmie.

Można więc podsumować, że Fullstack Developer jest osobą, która ma niezbędną wiedzę technologiczną oraz umiejętności, charakterystyczne zarówno dla programistów Backend, jak i Frontend. Jeśli dodatkowo zna się na testowaniu aplikacji oraz jej wdrażaniu, a także potrafi odpowiednio rozmawiać z klientem, to rzeczywiście może szybko stać się niezastąpioną osobą w projekcie. Chociaż na początku będziesz mieć dużo samodzielnej nauki z technologii backendowych i frontendowych (HTML, CSS), nie musisz wszystkiego rozpocząć od razu.

Warto zacząć od ugruntowania wiedzy i umiejętności w konkretnej ścieżce (np., programowanie backend), a dopiero później powoli przejść w drugą (frontend). Tej wiedzy i umiejętności jest zdecydowanie za dużo, byś od razu mógł zacząć karierę na stanowisku programisty Fullstack. Zdecydowanie jest to jednak jedna z najbardziej opłacalnych ścieżek kariery programistycznej.

Kierownik Spedycji

Warszawa
Aplikuj

Senior Account Manager (stacjonarnie)

Warszawa
Aplikuj

Co powinien umieć Fullstack Developer?

Przede wszystkim, powinien znać język programowania Javascript w zaawansowanym stopniu oraz jego framweorki. Muszą też poznać i zrozumieć trzy główne warstwy, pomiędzy którymi będą się poruszać, a są to:

warstwa prezentacyjna, oparta na frontendzie, czyli interfejs użytkownika;
 • warstwa biznesowa, w której zarządza się zarówno warstwą prezentacyjną, jak i danymi np. w tej warstwie określa się, w jaki sposób będzie przebiegać wymiana danych pomiędzy obiema warstwami;
 • warstwa zarządzania bazami danych – w tej warstwie będą głównie działania backendowe, takie jak komunikacja bazy danych z architekturą backendową aplikacji czy strony www.
 • Programistą Fullstack zostaje osoba, która ma za sobą co najmniej kilkuletnie doświadczenie w programowaniu, nie jest to stanowisko dla początkującego developera. Osoby wybierające tę ścieżkę kariery mają solidne podstawy, by uczyć się nowych języków programowania, frameworków (np. Reacta czy Vue) oraz tego, w jaki sposób działają aplikacje webowe (technologia chmurowa).

  Jak wyglądają zarobki Fullstack Developera?

  W Polsce średnia wynagrodzenia na tym stanowisku mieści się w widełkach 9000-12.000 zł brutto, w zależności od doświadczenia, wielkości organizacji, miasta etc. Najwyższe stawki dla seniorów rzeczywiście plasują się w okolicy 20.000 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na rynku już od kilku lat obserwuje się rosnącą tendencję na zapotrzebowanie na programistę FullStack, co wiąże się ze zwiększaniem atrakcyjności ofert pracy, by zachęcić jak najwięcej osób do przejścia na Fullstack Developera.

  Projektant/Starszy Programista PHP Laravel (e-commerce)

  Praca zdalna
  Aplikuj

  IT Network Engineer 15000 - 24000 PLN

  Ulm
  Aplikuj

  Najnowsze oferty pracy:

  Polecane wpisy na blogu IT:

  Szukasz pracownika IT?

  Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

  Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
  Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
  Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
  W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej