Blog IT, Blog Marketing

Czy można zostać programistą w wieku 40 lat?

Czy można zostać programistą w wieku 40 lat?

Joanna Wasiak , 26.01.2023 r.

Czy przebranżowienie do IT po 40 jest możliwe? Choć w świadomości ludzi wiek 40 lat stanowi jakąś magiczną granicę, za którą już nie powinno zmieniać się radykalnie swojego zawodu, iść na studia, bo trudno, ciężko i właściwie po co, skoro zostało ponad 20 lat do emerytury? Na szczęście branżę można zmienić w każdym wieku. A to, czy się uda, zależy wyłącznie od Twojej silnej motywacji i determinacji. Czy można zostać programistą w wieku 40 lat? Poznaj 5 tipów, dzięki którym łatwiej zmienisz branżę!

W artykule wymieniono:

  1. Oswój w głowie myśl o zmianie zawodu
  2. Zacznij naukę od jednej godziny w ciągu dnia
  3. Masz kilka wolnych weekendów? Skorzystaj z opcji bootcampu
  4. Obal mity w swojej głowie
  5. Brak studiów informatycznych to nie problem!

1. Oswój w głowie myśl o zmianie zawodu

Pracujesz w swojej firmie 10, 20 lat? Nigdy wcześniej nie zmieniałeś pracy? Taki radykalny krok wymaga wielu mentalnych przygotowań i przemyśleń. Nawet jeśli zmieniałeś pracę kilka razy w życiu, to nagle znajdziesz się w momencie, w którym mimo całego wieloletniego doświadczenia, będziesz zaczynać od początku. Dla jednych zmiana wiąże się z ulgą, z czymś wyczekiwanym, zwłaszcza jeśli w swojej poprzedniej pracy doświadczyli syndromu wypalenia zawodowego. Innych będzie przerażać, dlatego najważniejsza zmiana, od której powinieneś zacząć, musi wydarzyć się w Twojej głowie.

Odrzuć stereotypy o byciu „zbyt starym na zmianę zawodu i pracę w młodym środowisku”. Doświadczenie, które nabyłeś w poprzedniej pracy zawodowej, będzie pomocne przy uczeniu nowych rzeczy, ale też na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli tylko czujesz, że obecna sytuacja zawodowa Cię dusi, zacznij od zmiany sposobu myślenia. Później będzie już tylko łatwiej.

2. Rozpocznij naukę od jednej godziny w ciągu dnia

Pracując jeszcze w swojej starej branży, masz dzieci w szkolnym wieku i trudno Ci wygospodarować czas na naukę? Zacznij od godziny dziennie, ale systematycznie. Łatwiej Ci będzie nauczyć się programowania partiami, krok po kroku, a z czasem być może wygospodarować więcej wolnego na naukę. Godzina dziennie wystarczy, byś mniej więcej w ciągu roku zmienił pracę. To, co ma ogromne znaczenie w przypadku samodzielnej nauki, to motywacja i systematyczność.

3. Masz kilka wolnych weekendów? Skorzystaj z opcji bootcampu

Jeśli jesteś szczęściarzem i masz wolne weekendy, a przy okazji chcesz szybko zmienić branżę, skorzystaj z bootcampu, czyli szkolenia dla osób, które chcą wejść w świat IT i poznać absolutne podstawy programowania, wymagane na stanowisku juniorskim. W trakcie kilkutygodniowego weekendowego szkolenia poznasz podstawy programowania oraz terminologię przydatną do pracy w zawodzie programisty. Przekonasz się też, czy na pewno programowanie jest tym, co chcesz wykonywać w dalszej zawodowej perspektywie.

4. Obal mity w swojej głowie

Z przebranżowieniem po 40 wiąże się wiele mitów. Część z nich jest na tyle szkodliwa, że osoby, które męczy dotychczasowa praca, nie decydują się na zmianę branży właśnie w obawie przed tym, że sobie nie poradzą. Do najbardziej szkodliwych mitów należą te, które zakładają, że mózg osoby po 40 nie będzie w stanie nauczyć się nowych rzeczy. Bzdura! Mózg człowieka nie zna wieku i może (a nawet powinien) uczyć się nowych rzeczy w każdym wieku, co zapobiega demencji.

Myślisz, że nie poradzisz sobie na rozmowie rekrutacyjnej, bo Twoja konkurencja wie więcej i jest młodsza? Możemy śmiało Cię uspokoić – Twoje miękkie kompetencje, które nabyłeś w ciągu Twojego życia zawodowego, są warte o wiele więcej, niż myślisz! Dzięki nim praca w nowym środowisku nie będzie dla Ciebie tak trudna, jak była, gdy zaczynałeś stawiać pierwsze kroki na zawodowej ścieżce. Twoje doświadczenie jest cenne i na pewno wiele osób z niego skorzysta. Wcale nie wypadasz „blado” na tle konkurencji, a IT jest branżą, która potrzebuje specjalistów niezależnie od wieku.

5. Brak studiów informatycznych to nie problem!

Nie ukończyłeś studiów z informatyki? Nie musisz się tym martwić – specjaliści IT niekoniecznie muszą mieć ukończone studia z informatyki i pokrewnych kierunków. Obecnie rekruterzy, jak i pracodawcy stawiają na umiejętności techniczne i analityczny sposób myślenia, zamiast dyplomu ukończenia konkretnego kierunku. Nawet jeśli masz ukończone studia filologiczne, a więc zupełnie niezwiązane ze ścisłym i technicznym kierunkiem, to język jest językiem. Czy to język szwedzki, czy język programowania, każdy ma swoją strukturę, składnię i to, że opanowałeś kilka języków do perfekcji, zawsze sprawi, że nauka języka programowania będzie dla Ciebie łatwiejsza.

Czy można zostać programistą w wieku 40 lat? Jeśli czujesz, że to może być Twoja nowa ścieżka kariery – mimo trudności – warto próbować

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej