Blog IT, Blog Marketing

Ruby on Rails Developer. Co warto wiedzieć?

Ruby on Rails Developer. Co warto wiedzieć?

Joanna Wasiak , 23.01.2023 r.

Co robi Ruby on Rails Developer? A może chcesz zająć się czymś, czym nie zajmują się Twoi koledzy w branży IT? Jedno jest pewnie, specjalistów od popularnych technologii nie brakuje. Dużo częściej brakuje tych niepozornych przedstawicieli programistów, którzy mają nietypowe zainteresowania, np. właśnie lubią wybić się poza schemat i kodują w Ruby. Co musisz wiedzieć, by zostać programistą Ruby on Rails? Przeczytaj dzisiejszy artykuł!

W artykule wymieniono:

  • Postaw na coś, co jest mniej znane, ale równie dobre
  • Gdzie wykorzystywany jest Ruby on Rails?
  • Czym wyróżnia się Ruby on Rails?
  • Jak wyglądają zarobki programisty Ruby on Rails?

Postaw na coś, co jest mniej znane, ale równie dobre

Do najpopularniejszych języków programowania w 2022, należał Python. O ile nikogo nie dziwi to w świetle rozwoju Machine Learning, gdzie przoduje właśnie Python, o tyle trzeba się naprawdę nieźle napocić, by wyróżnić się wśród całej społeczności osób umiejących Pythona. Popularne języki programowania rzeczywiście stwarzają więcej możliwości zatrudnienia, ale z drugiej strony, również większą konkurencję, z ktorą trzeba się liczyć, aplikując na stanowisko związane z kodowaniem w popularnym języku.

Ruby on Rails jest jednym z najpopularniejszych języków programowania w ciągu ostatnich 10 lat, ale nie znajdziesz go w pierwszej dziesiątce aktualnych popularnych języków programowania. Z pewnością wyprzedza swoim zapotrzebowaniem na specjalistów Scalę, C czy Golanga. Ruby nie jest językiem programowania pierwszego wyboru, co oznacza, że osoby znające go jak swoją własną kieszeń, zjadły zęby na nauce programowania i poznały wcześniej inne technologie, zanim postanowiły wyspecjalizować się w Ruby.

Gdzie wykorzystywany jest Ruby on Rails?

W 2006 r. gdy to właśnie Ruby został najbardziej popularnym językiem programowania, często był wykorzystywany w korporacjach i start-upach do weryfikacji i prototypoowania hipotez. Z tego powodu, często był utożsamiany z językiem biznesowym właśnie. Co ciekawe, wykorzystanie Ruby poizwoliło niektórym start-upom rzeczywiście rozwinąć skrzydła i dorobić się całkiem pokaźnej sumy na koncie – Air bnb, SoundCloud, czy GitHub to tylko niektóre z nich.

Czym wyróżnia się Ruby on Rails?

Czytelną i prostą składnią. Każdy, kto choć raz spróbuje stworzyć produkt przy użyciu Ruby, czyli napisać kod źródłowy od zera, zauważy, że jest w stanie zaoszczędzić tym samym do 30% czasu. Składnia Ruby nie jest skomplikowana i można bez problemu zastąpić kilkoma linijkami długie bloki kodu pisanego w innym języku programowania.

Korzyść, która wynika z programowania właśnie w Ruby to szybkość pisania i redagowania napisanego kodu, która nie wymaga wielogodzinnej pracy, spędzonej na poprawkach. To zdecydowana przewaga Ruby nad innymi językami. Co więcej, Ruby jest niskopoziomowym językiem programowania i jego twórcy przestrzegają zasad Security Development Lifecycle, więc można śmiało powiedzieć, że jest bezpieczny w dobie zwiększonego zapotrzebowania na cyberbezpieczeństwo. Ze względu na to, chętnie wykorzystują go firmy z sektora bankowości, finansów i platform e-commerce. Mimo że aktualizacje Rails – frameworka do języka programowania Ruby – nie są częste, od 2006 r., gdy to właśnie Ruby cieszył się ogromną popularnością, jego społeczność nadal jest dość duża i pracuje nad aktualizacjami, które pomogą dostosować Ruby do wyzwań związanych z aktualnymi potrzebami technologicznymi.

Jak wyglądają zarobki programisty Ruby on Rails?

Wg danych na rok 2022, początkujący programiści Ruby on Rails mogą zarobić 6500-6800 zł brutto. Senior Ruby on Rails Developer zgarnia już 20.000 zł netto i powyżej. Wszystkie stawki są zależne od konkretnej firmy, ale można powiedzieć, że zapotrzebowanie na programistów Ruby on Rails jest dość spore, a pensje wysokie. Co więcej, jeśli znasz już inne języki programowania i SQL, będzie Ci dużo łatwiej przejść do programowania w Ruby on Rails, wykorzystując podstawy, które już masz. Zapoznaj się z aktualnymi ofertami pracy i rozpocznij rok 2023 jako Ruby on Rails Developer!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej