Blog IT, Blog Marketing

6 ról w IT, które nie wymagają programowania

6 ról w IT, które nie wymagają programowania

Joanna Wasiak , 28.12.2022 r.

Istnieją w IT role, które (przynajmniej na początku) nie wymagają od kandydata umiejętności programowania, jedynie wiedzy o środowisku. Utarło się, że IT to głównie programiści, ale tak naprawdę nie tylko oni tworzą środowisko nowych technologii, bo dla przykładu, osoby rekruterskie świadczące usługi dla IT, wcale nie znają programowania i nie muszą. Powinny natomiast znać terminologię i specyfikę zawodu. Poznaj 6 ról w IT, ktore nie wymagają programowania.

W artykule wymieniono:

  1. UX/UI Designer
  2. Rekruter IT
  3. Dziennikarz IT/Technical Writer
  4. Support/Helpdesk Specialist
  5. Tester oprogramowania nieautomatyzujący
  6. Project Manager

1. UX/UI Designer

User Experience i User Interface to role, które pozwalają spojrzeć na zaprojektowaną stronę www oczami zwykłego użytkownika. To właśnie rolą UX/UI Designera jest takie zaprojektowanie wyglądu i funkcjonalności strony internetowej, by użytkownik z łatwością mógł się na niej odnaleźć i znaleźć interesującą go sekcję w maksymalnie krótkim czasie. Oczywiście, UX/UI nie musi wprowadzać zmian w kodzie, dobrze, jednak jeśli obsługuje graficzny Pakiet Adobe oraz narzędzia typu Sketch lub InVision. Na tym stanowisku kluczowa będzie także wiedza SEO.

Analityk Biznesowo-Systemowy 10000 - 15000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

2. Rekruter IT

Jak wspomnieliśmy, to zawód z sektora IT, w którym programowania nie trzeba umieć. Trzeba za to znać środowisko, specyfikę pracy na każdym stanowisku technicznym, wymagania pracodawców, terminologię i mieć ogromne pokłady cierpliwości, bo to właśnie rekruterzy są odpowiedzialni za wyszukiwanie i kontakt z kandydatami, którzy często na takie wiadomości nie odpisują, chyba że chcą zmienić pracę.

3. Dziennikarz IT/Technical Writer

Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny za tworzenie instrukcji użytkownika zgodnie ze specyfikacją, pisanie artykułów o IT w języku angielskim (czasem w polskim) i choć nie musisz znać się na programowaniu, dobrze, jeśli znasz teorię IT, masz perfekcyjny angielski i przyswojone biznesowe słownictwo. Czasem będziesz też recenzować produkty. Takie umiejętności, w zależności od interpretacji stanowiska, mogą się przydać w firmach IT, ale także wydawnictwach naukowych.

4. Support/Helpdesk Specialist

Ten zawód polega na kontakcie z klientem i rozwiązywanie problemów związanych z użytkowaniem sprzętu komputerowego i aplikacji. Najczęściej to właśnie pracownicy helpdesku są pierwszym kontaktem, gdy coś nie działa, tak, jak powinno i to do nich należy rozwiązanie problemu. Jest to praca dla ludzi o wyjątkowo mocnych nerwach, ale z helpdesku można przeskoczyć na testowanie oprogramowania, więc jeśli chcesz wejść do IT, możesz od tego zacząć.

5. Tester oprogramowania nieautomatyzujący

Testerzy oprogramowania, przynajmniej na samym początku swojej kariery w IT nie muszą programować. Nie jest też wymagane, by kiedykolwiek musieli, ale na pewno jest to pewien etap rozwoju zawodowego. Testerzy manualni sprawdzają często aplikację od strony użytkownika, nie pracują na „żywym” kodzie i szukają błędów, które powinien naprawić developer, zanim wypuści produkt do klienta. Testowanie wymaga jednak ogólnej wiedzy technicznej, czasem też w wymaganiach pojawia się umiejętność pracy z bazami danych, Selenium GiT i SQL.

6. Project Manager

Osoba, która będzie odpowiedzialna za doprowadzenie projektu do końca, to Project Manager. To, innymi słowy, koordynator zespołu projektowego, którego zadaniem jest tak pokierować pracą swoich ludzi, by oddać gotowy projekt w możliwie najszybszym terminie bez opóźnień i jak najbardziej zbliżony do wymagań określonych przez klienta. Chociaż nie musi znać się na programowaniu, project manager powinien znać specyfikę projektu i technologii procesów projektowych, a także mieć wysokie kompetencje z zakresu zarządzania ludźmi i zdolności komunikacyjne.

SQL Database Developer

Warszawa
Aplikuj

Senior React Native Developer 3500 - 5000 USD

Praca zdalna
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej