Wydawałoby się, że we współczesnym stechnicyzowanych świecie praca dla specjalistów IT leży na wyciągnięcie ręki. Niestety, niedbale przygotowany życiorys zawodowy może sprawić, że przepadniemy w starciu z konkurencją o atrakcyjne stanowisko. Umiejętności techniczne, doświadczenie, wykształcenie – co jest najbardziej istotne w CV specjalisty IT? Czym różni się ono od innych branż i jak sprawić, aby nie zostało usunięte z bazy dany danych rekrutera?
Dopasuj CV do konkretnego stanowiska
Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym specjalistą czy absolwentem szukającym swojej pierwszej pracy w IT, pamiętaj, że nie tylko list motywacyjny, ale również CV powinno korespondować ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Opisując swoje kompetencje, umiejętności i poprzednie prace wybierz tylko te najbardziej istotne z punktu widzenia rekrutera. Nie bez znaczenie jest użycie słów kluczowych, które znalazły się w ogłoszeniu o pracę. W ten sposób zyskujemy pewność, że rekruter nie przeoczy naszego CV, a w przyszłości łatwiej będzie mógł je odnaleźć w swojej bazie danych.
Zachowaj umiar opisując doświadczenie zawodowe
Jak wynika z badań, większość rekruterów IT w pierwszej kolejności zwraca uwagę na sekcję poświęconą doświadczeniu zawodowemu kandydata. Dlatego, aby zrobić dobre wrażenie, tej części warto poświęcić szczególną uwagę. Przy opisie historii kariery wskazana jest jednak zasada złotego środka. Nadmierna ilość szczegółów może zniechęcić rekrutera, z kolei sama lista zajmowanych stanowisk to dla niego zdecydowanie za mało, żeby zorientować się w naszych dotychczasowych zadaniach. Obok okresów zatrudnienia, nazwy firmy i stanowiska, najlepiej w kilku zwięzłych punktach ująć najważniejsze obowiązki.
Pokaż, że masz wiedzę techniczną, którą potrafisz zastosować w praktyce
Nikogo nie trzeba przekonywać, że w przypadku stanowisk związanych z IT techniczne umiejętności pełnią kluczową rolę. Wykaz certyfikatów i kwalifikacji może okazać się jednak niewystarczający. Najlepszym sposobem zaprezentowania swojej fachowej wiedzy jest zobrazowanie, w jaki sposób korzysta się z niej na co dzień, podając przykłady konkretnych projektów (zwłaszcza tych realizowanych zespołowo). CV programisty obowiązkowo powinno zawierać stopień znajomości systemów, technologii i języków programowania. Biorąc pod uwagę fakt, że w świecie IT stan wiedzy zmienia się z szybkością błyskawicy, ważne, aby pokazać wszelkie podejmowane działania pozwalające być na bieżąco z technologicznymi nowinkami.
Daj się poznać jako pasjonat
Każdy pracodawca chętnie zatrudni osobę, dla której nowe technologie to nie tylko zawód, ale również pasja. Wszelkie osobiste inicjatywy i działania, zwłaszcza jeśli są związane z IT, są równie istotne co umiejętności. Uczestnictwo w grupach i seminariach, prowadzenie tematycznego bloga, aktywne udzielanie się na forum IT czy stworzenie autorskiej aplikacji – to wszystko niewątpliwie jest warte odnotowania i zwiększy nasze szanse na bycie zauważonym.
Wystrzegaj się przerostu formy nad treścią
Aby zwrócić uwagę rekrutera trzeba się czymś wyróżnić. Ale nie za wszelką cenę. Choć stworzenie odmienianego w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki kreatywnego CV, może kusić, jeżeli nie mamy naprawdę dobrego pomysłu, lepiej zachować ostrożność. W labiryncie mapek, obrazków i ikonografik bardzo łatwo samemu się zgubić i utracić z oczu jasny, spójny przekaz, który w końcu w CV jest najważniejszy. Nie ukrywajmy, w przypadku CV administratora danych czy programisty najistotniejsze są umiejętności techniczne i doświadczenie, wygląd dokumentu jest sprawą drugorzędną. Nie znaczy to naturalnie, że można sobie pozwolić na niedbałość. Czytelna forma, poprawny styl i oczywiście brak błędów to elementy, które obowiązują w każdej branży.
Choć na rynku pracy IT częściej to rekruterzy szukają kandydatów a nie odwrotnie, dobre CV wciąż pozostaje naszą zawodową wizytówką. Stworzenie jedynego w swoim rodzaju życiorysu, mimo że wymaga dużego wkładu pracy, to inwestycja, która bez wątpienia jest warta swojej ceny, jeżeli zależy nam na wizerunku profesjonalisty.