Blog IT, Blog Marketing

Jakie ścieżki kariery zawodowej może wybrać Project Manager?

Jakie ścieżki kariery zawodowej może wybrać Project Manager?

Joanna Wasiak , 12.12.2022 r.

Czy warto iść w stronę Project Managera? Project Manager to osoba odpowiedzialna za powodzenie projektu, którym zarządza, ale też za negocjacje projektowe, marketing, zarządzanie zespołem, procesami projektowymi i kontakt z klientem. Jest tego naprawdę dużo, ale częsta zmiana projektów wymaga od PM sporej elastyczności. Jakie ścieżki kariery zawodowej może wybrać Project Manager?

W artykule wymieniono:

  • Podniesienie kompetencji przez uczestnictwo w różnych projektach
  • Zmiana branży na inną – project management
  • Ścieżki rozwoju dla PM-a zależnie od stanowiska
  • Program Manager – multitasking będzie niezbędny
  • Project Management Officer (PMO)
  • Stanowiska managerskie i CEO
  • Niezależność na pierwszym planie
  • Scrum Master, Agile Coach – w stronę IT

Podniesienie kompetencji przez uczestnictwo w różnych projektach

Jeśli jako Project Manager masz ten przywilej, że Twoja firma prowadzi wiele różnych projektów, często z jednej branży, ale związanych z inną technologią, to Twoja szansa na podniesienie kompetencji zawodowych i rozwinięcie swoich umiejętności. Takie przeskakiwanie pomiędzy projektami pomoże Ci też poznać różne zespoły i procesy oraz wyznaczy kurs, w którym czujesz się najlepiej. W jaki sposób możesz przeskoczyć z projektu na projekt? Jeśli zajmowałeś się projektami webowymi, w następnej kolejności możesz przejść do zarządzania projektami związanymi z aplikacjami mobilnymi. Dzięki temu nabierzesz wszechstronności i bez trudu odnajdziesz się w zarządzaniu jakimkolwiek projektem technologicznym.

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Automatic Tester

Warszawa
Aplikuj

Zmiana branży na inną – project management

Kolejną możliwością podniesienia kompetencji zawodowych PM-a jest udział w procesach projektowych w różnych branżach: medycznej, przemysłowej, biotechnologicznej, finansowej. Przeskakując pomiędzy różnymi branżami, nauczysz się wiele o tym, jak zarządzać procesami projektowymi w każdej z nich (każda ma zupełnie inne zasady dotyczące procesów). Co więcej, może się okazać, że jednak nie w każdej branży poradzisz sobie jako Project Manager lub jakaś branża spodoba Ci się na tyle, że będziesz chciał się z nią związać na stałe. Pamiętaj o tym, że co branża, to nie tylko różne procesy i sposoby zarządzania, ale tez zupełnie inne wynagrodzenie, uzależnione od projektu.

Ścieżki rozwoju dla PM-a zależnie od stanowiska

Standardowa ścieżka kariery Project Managera to podobnie jak w przypadku programistów, junior PM, mid PM, senior PM. Każdy z tych etapów ma wpisane konkretne wymagania, które musisz spełnić, by dostać nowe stanowisko np. odpowiednie certyfikaty lub ilość prowadzonych projektów. Nie jest to jedyna ścieżka kariery, jaką możesz wybrać.

Program Manager – multitasking będzie niezbędny

Masz kilka lub kilkanaście lat doświadczenia i możesz się pochwalić pokaźnym portfolio projektowym? To jedna z opcji dalszego rozwoju – Program Manager, który zarządza kilkoma projektami jednocześnie, we wspólnym celu. Wszystkie działania w każdym z projektów mają konkretny cel, który najczęściej jest kluczowy dla dalszego rozwoju firmy. Zamiast skupiać się nad jednym, jako Program Manager koordynujesz prace nad wszystkimi zadaniami. Multitasking i zorientowanie na potrzeby biznesowe będą niezbędne, jeśli projekty mają zakończyć się pomyślnie dla firmy.

Key Account Manager (Usługi HR) 7000 - 10000 PLN

Warszawa
Aplikuj

QA Manager

Warszawa
Aplikuj

Project Management Officer (PMO)

To stanowisko administracyjne, na którym zatrudniona osoba (lub osoby) wyznaczają standardy procesów projektowych, analizując dokumentacje i wyniki poszczególnych projektów. Czasami osoba na tym stanowisku ma za zadanie umawianie spotkań z klientem i rozsyłanie odpowiednich informacji zespołowi projektowemu, ale najczęściej na stanowisku PMO są osoby mające doświadczenie w zarządzaniu projektami.

Stanowiska managerskie i CEO

To nie jest żart, osoba startująca z pozycji project managementu może w przyszłości zostać managerem, dyrektorem wyższego szczebla, ale będzie musiała mieć skończone kursy, certyfikaty i odpowiednie doświadczenie. Tutaj przydadzą się już konkretne umiejętności i determinacja, która pomoże osiągnąć cel.

Niezależność na pierwszym planie

Stanowisko samodzielnego konsultanta w zagranicznej firmie może się opłacić. Zarabianie w innej walucie niż polskie złote jest atrakcyjną opcją, ale żeby się udało, niezbędne są odpowiednie kursy i szkolenia, a także przejście na swoją własną działalność. Aby zostać niezależnym konsultantem, musisz mieć za sobą kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe z obszaru zarządzania projektem lub zespołem projektowym.

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

B2B Sales Representative

Warszawa
Aplikuj

Scrum Master, Agile Coach – w stronę IT

Project Management wiąże się z zarządzaniem zespołami i procesami projektowymi, ale Project Manager może też pójść w stronę zarządzania ludźmi i procesami, zamiast zarządzania wszystkimi etapami projektowymi. To rola zdecydowanie dla tych, którzy znają się na motywowaniu innych oraz potrafią empatycznie słuchać o potrzebach wszystkich osób w zespole projektowym.

Jak widać, project management pozwala na całkiem szerokie spektrum rozwoju zawodowego, dlatego, jeśli tylko czujesz, że zarządzanie projektami to Twoja bajka, szukaj ofert pracy na stanowisko juniora!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej