Blog IT, Blog Marketing

Siedem ciekawostek o Windowsie XP

Siedem ciekawostek o Windowsie XP

Joanna Wasiak , 07.12.2022 r.

Windows XP to system operacyjny, który powstał w 2001 r., a więc 21 lat temu! Jego nazwa była skrótem od “experience”, czyli doświadczony, Był następcą Windowsa 2000 i okreslono go jako próbę stworzenia stabilnej linii systemów Windows, zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego. Ci, którzy pamiętają ten system, darzą go prawdziwym sentymentem, dlatego przygotowaliśmy 7 ciekawostek o Windows XP, które warto znać!

1. Klasyczna tapeta Windowsa XP warta miliony

Nie ma nikogo, kto pamięta czasy Windowsa XP, a nie kojarzy standardowej tapety na pulpicie, z błękitnym niebem i zielonym pagórkiem. Trzeba przyznać, że była naprawdę odprężająca i wystarczyło kilka spojrzeń i głębszych oddechów, by przywrócić sobie utraconą równowagę. Niegdyś debatowano nad tym, czy jest to zdjęcie, czy grafika. Jak się okazuje, było to zdjęcie, które sprzedano na aukcji za miliony dolarów amerykańskich.

2. Windows XP i bankomaty

Korzystasz z bankomatów na co dzień, ale zanim Twoje wprawne oko developera nie zauważy awarii w systemie, nie znajdziesz informacji, co znajduje się pod zgrabnie wykonanym UI. 90% oprogramowania bankomatów w latach 2000 było oparte na architekturze Windowsa XP.

3. Zdalny pulpit na żądanie

Chociaż w latach 2000 nikt nie słyszał o pracy zdalnej, Windows XP posiadał wbudowaną opcję zdalnego pulpitu, żeby można było w łatwy sposób z niego skorzystać w razie potrzeby. Obecnie do łączenia się zdalnego z komputerem fizycznym w firmie używa się specjalnych programów np. Anydesk.

4. Zaawansowana aktywacja systemu

Ten, kto logował się po raz pierwszy do systemu Windows XP, mógł się nieźle zaskoczyć! To pierwszy system z tak zaawansowaną aktywacją systemową – kod aktywacyjny trzeba było podać telefonicznie lub za pomocą sieci internetowej (niewielu użytkowników indywidualnych miało dostęp do Internetu w tym okresie). Podawano kod widniejący na pudełku, a w zamian otrzymywano klucz aktywacyjny do systemu.

5. Ograniczona pojemność kosza

Czy wiesz, że kosz na Windowsie XP miał mocno ograniczoną pojemność? Do śmieci lądowały pliki do momentu zapełnienia 10% dostępnego miejsca na dysku. Jeśli kosz był przepełniony, nie dało się usunąć plików z dysku do momentu jego opróżnienia. 10% to rzeczywiście niewiele, ale może to był sprytny zabieg twórców, żeby nauczyć użytkowników porządku na pulpitach? Każdy użytkownik Windowsa czy innego systemu operacyjnego nie raz miał okazję zobaczyć, jak wygląda przeładowany folderami pulpit, co znacznie spowalniało pracę komputera.

6. Użytkownicy Windowsa XP

Chociaż wydawany był przez siedem lat, zanim na rynek weszła Vista, wciąż używa go o wiele więcej użytkowników, niż Windowsa Visty. Co ciekawe, niektóre lotniska mimo braku wsparcia dla systemu i jego komponentów, które wygasło w 2014 roku, nadal używają Windowsa XP. Wciąż tez powstają różne rozwiązania techniczne, które są dedykowane Windowsowi XP mimo braku oficjalnego wsparcia np. Firefox ESR 52.9.0.

7. Star Wars IV Nowa Nadzieja – w wersji tekstowej

Jeśli IV epizod Gwiezdnych Wojen nie był najlepszym, który został nakręcony, to nie wiemy, który może z nim konkurować. W czasach Windowsa XP powstała wersja tekstowa całego epizodu. Jak ją uruchomić na komputerze z Windowsem XP? Po uruchomieniu wiersza poleceń trzeba wpisać: uruchom - cmd.exe), wpisac hasło "telnet", "o", potem . Dla fanów to ciekawy smaczek!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej