Blog IT, Blog Marketing

Marzy Ci się kariera Administratora IT? Sprawdź, czy umiesz bazy danych!

Marzy Ci się kariera Administratora IT? Sprawdź, czy umiesz bazy danych!

Joanna Wasiak , 08.12.2022 r.

Administrator IT jest ogólnym terminem odnoszącym się bezpośrednio do zarządzania sieciami, systemami lub bazami danych. To odpowiedzialne techniczne stanowisko, choć powoli zaciera się granica pomiędzy obowiązkami DevOpsa a Administratora IT. Twoją rolą na takich stanowisku w Polsce będzie odpowiedzialność za utrzymanie oraz rozwój infrastruktury sieciowej firmy, a także usługi teleinformatyczne. Co musisz umieć, jeśli chcesz rozwijać się w tym kierunku?

W artykule wymieniono:

  • Ukończone studia warunkiem koniecznym
  • Certyfikacja ścieżką do rozwoju
  • Skończyłeś studia? Zacznij kursy
  • Administrator IT – średnie zarobki w Polsce na rok 2022

Ukończone studia warunkiem koniecznym

Jeśli chcesz zostać Administratorem IT, musisz ukończyć kierunek informatyczny lub teleinformatyczny na uczelni wyższej, przynajmniej na stopniu inżynierskim. O ile programiści coraz częściej są przyjmowani do firm bez ukończonych studiów informatycznych, a raczej z przebranżowienia, o tyle w szeregach administrowania siecią i serwerami, nie nastąpiło takie rozluźnienie i fascynacja sieciami nie wystarczy, by otrzymać pracę jako Administrator IT.

Certyfikacja ścieżką do rozwoju

Certyfikacja to konieczna ścieżka rozwoju Administratora IT. Wszelkie podwyżki i zmiany stanowisk w tym obszarze są uzależnione od ilości posiadanych certyfikatów. Sama umiejętność obsługi baz danych nie wystarczy, by dostać się na stanowisko seniora. Dlaczego wymagania na wyższe stanowiska są aż tak restrykcyjne? Wynika to głównie z braku możliwości swobodnego testowania nabytej wiedzy i kosztów związanych z infrastrukturą IT. Do najpopularniejszych obecnie certyfikatów, które mogą otworzyć Ci drogę na wyższe stanowisko w administracji IT należy certyfikat Cisco.

Oczywiście na rynku pojawia się obecnie coraz więcej możliwości uzyskania certyfikatów związanych z pracą w środowisku chmurowym, w tym obsługą baz danych w chmurze. Szczególnie polecane są certyfikaty MVP.

Skończyłeś studia? Zacznij kursy

Kursy mogą uzupełnić Twoją wiedzę nabytą w trakcie studiów, rzucić świeżą perspektywę na posiadane umiejętności. Szczególnie polecane obecnie są kursy dotyczące cyberbezpieczeństwa, w związku z globalną sytuacją wojny w Ukrainie. Kończąc kurs, dostajesz certyfikat, który otwiera Ci kolejną furtkę do awansu. Aby pracować na stanowisku Administratora IT, musisz nie tylko mieć analityczne myślenie, ale przede wszystkim, musisz się ciągle uczyć i przyswajać nową wiedzę, a także śledzić nowinki technologiczne.

Administrator IT – średnie zarobki w Polsce na rok 2022

Ile możesz zarobić w Polsce jako Administrator IT? Najlepiej zarabiają administratorzy baz danych – widełki wynagrodzeń wahają się od 10.000 zł na UoP do nawet 17.000 zł w ramach B2B. Administrator systemów może zarobić pomiędzy 7000 zł na UoP a 14.000 zł w ramach B2B. Administrator sieciowy z kolei może liczyć na miesięczne wynagrodzenie od 6800 zł na UoP do 11.000 na B2B. Jako początkujący Administrator IT zarobisz od 5000 zł na umowę o pracę. Na jakim stanowisku związanym z administracją IT można zarobić najwięcej w Polsce? Jest to stanowisko seniora, za które w przypadku świadczenia usług jako firma, Administrator IT może liczyć na miesięczną wypłatę rzędu 22.000 zł.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej