Blog IT, Blog Marketing

Windows PowerShell. Czym jest?

Windows PowerShell. Czym jest?

Joanna Wasiak , 12.10.2022 r.

Microsoft PowerShell, to wieloplatformowe narzędzie do automatyzacji zadań. Składa się z: powłoki wiersza polecenia, języka skryptów i struktury zarządzania konfiguracją. Działa na systemach operacyjnych: Windows, Linux i macOS. Czy PowerShell jest wykorzystywany w automatyzacji zadań? Poznaj jego najważniejsze funkcje i powłoki!

W artykule wymieniono:

 • Funkcje powłoki wiersza poleceń
 • W jaki sposób korzystać z PowerShell?
 • Główne polecenia PowerShell
 • Czy warto korzystać z PowerShell?

Funkcje powłoki wiersza poleceń

PowerShell jest obiektowym interfejsem wiersza poleceń, opartym na frameworku NET. (wyniki każdego polecenia to nie ciąg znaków na ekranie, ale obiekt określonego typu). Jest to narzędzie, które umożliwia automatyzację zadań bez konieczności wpisywania kodu, mogą więc z niego korzystać nie tylko programiści. Program PowerShell akceptuje i zwraca obiekty platformy .NET, zamiast akceptować i zwracać tekst, to go odróżnia od innych platform tego typu.

Główne funkcje powłoki wiersza poleceń to:

 • przewidywanie poleceń i autouzupełnianie za pomocą tabulatorów;
 • obsługa aliasów poleceń oraz parametrów;
 • tworzenie łańcuchów poleceń za pomocą potoków;
 • rozbudowany system pomocy w konsoli na wzór stron w Unixie.

W jaki sposób korzystać z PowerShell?

Można ro zrobić, używając konsoli PowerShell, w której działają wszystkie funkcje lub za pomocą ISE (zintegrowanego środowiska skryptowego), w którym nie wszystkie funkcje można uruchomić za pomocą „Uruchom”, ale najczęściej to właśnie w ISE pisze się wszystkie komendy.

Główne polecenia PowerShell

Do głównych poleceń programu PowerShell zalicza się tzw. cmdlet, czyli wyspecjalizowanymi klasami .NET, których instancje są tworzone i wywoływane przez runtime PowerShella w trakcie jego działania. Cmdlety wywodzą się z Cmdlet lub z PSCmdlet Implementacja klas cmdlet może odwoływać się do dowolnego API w .NET i może być napisana w dowolnym języku .NET.

PowerShell jest często używany do automatyzacji zarządzania systemami jako język skryptowy. Może być wykorzystany również do kompilowania, testowania i wdrażania rozwiązań, często w środowiskach ciągłego wdrażania. Wszystkie dane wejściowe i wyjściowe są obiektami .NET., dlatego nie trzeba analizować danych wyjściowych tekstu w celu pozyskania z nich informacji.

Jakie są podstawowe funkcje języka skryptowego Powershell?

 • można rozszerzać język skryptowy Powershell, wykorzystując klasy, moduły, skrypty i funkcje;
 • posiada system formatowania dla łatwych danych wyjściowych;
 • posiada system typów, który pozwala na tworzenie typów dynamicznych;
 • ma wbudowaną obsługę formatów CSV, JSON oraz XML

Czy warto korzystać z PowerShell?

Dzięki temu, że język skryptowy PowerShella jest rozszerzalny, ekosystem modułów PowerShell jest przystosowany do wdrażania niemal każdej technologii, w której specjaliści IT pracują na co dzień: Microsoft Azure, SQL, Windows, Exchange, AWS, Google Cloud. Być może w przyszłości ta lista będzie poszerzona o inne technologie, niemniej zdecydowanie warto wykorzystywać PowerShell w swojej codziennej pracy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej