Blog IT, Blog Marketing

Co jest lepsze: React czy Svelte?

Co jest lepsze: React czy Svelte?

Joanna Wasiak , 17.10.2022 r.

Czy React będzie cieszył się popularnością tak, jak do tej pory? Czy Svelte jest realnym zagrożeniem dla Reacta i Angulara? Programiści używają frameworków JavaScript, takich jak Svelte i React, do tworzenia, projektowania i kodowania funkcjonalnych witryn internetowych. Oba są w ciągłym użyciu, choć znajomość różnic między nimi pomogłaby usprawnić pracę developerów i zwiększyć funkcjonalność projektowania witryn. Czy lepiej jest używać Svelte, czy Reacta, a może obu? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Punkty wymienione w artykule:

  • Czym jest Svelte? Jakie firmy korzystają z niego na co dzień?
  • Czym jest React? Jakie firmy korzystają z niego na co dzień?
  • React vs. Svelte – mocne i słabe strony
  • React i Svelte – ostateczny werdykt

Svelte. Czym jest?

Svelte został opracowany przez Richa Harrisa w 2016 roku, To darmowy kompilator open-source typu front-end. Svelte kompiluje szablony HTML, aby można było stworzyć unikalny kod, który bezpośrednio manipuluje Document Object Model (DOM). W odróżnieniu od tradycyjnych frameworków JavaScript, takich jak React, w pracy w Svelte odpadają koszty związane z wirtualnym DOM.

Jak działa Svelte? Zmniejsza rozmiar przesyłanego pliku i zapewnia lepszą wydajność klienta. Kompilator przetwarza kod aplikacji oraz wstawia wywołania, aby automatycznie zaktualizować dane, i ponownie renderuje elementy interfejsu użytkownika. Język kodu Svelte to TypeScript.

W badaniu State of JS z 2020 roku, 86% developerów korzystających ze Svelte wyraziło zadowolenie z jego funkcji. W badaniu opinii przygotowanym przez Stack Overflow w 2021 Svelte został najbardziej lubianym frameworkiem (głosowało na niego 71,42% respondentów), wyprzedzając Reacta (69,28%) i Vue (64,41%). Analizując te wyniki, warto wziąć pod uwagę, że Svelte wciąż jest używany dużo rzadziej niż React i Vue.

Firmy, które używają Svelte

Jakie znane firmy i korporacje korzystają ze Svelte na co dzień? Facebook, Apple, Yahoo, Bloomberg, Reuters, IKEA. i Spotify Lista sukcesywnie się powiększa, bo podczas projektowania kodu za pomocą Svelte, powstaje czysty kod Java Script, co zwiększa efektywność działania aplikacji, eliminując błędy związane z odczytywaniem napisanego kodu przez frameworki.

React. Czym jest?

Reacta używa się jako front-endowej biblioteki JavaScript do tworzenia interfejsów użytkownika. Meta (Facebook) utrzymuje wszystkie komponenty interfejsu użytkownika, a społeczność programistów i organizacji skupionych nad rozwojem Reacta współpracuje ze sobą, aby regularnie wypuszczać ulepszone wersje. React jest bazą do projektowania stron internetowych, aplikacji mobilnych i aplikacji serwerowych. Jest wykorzystywany do zarządzania stanem i renderowania go na DOM. Tworzenie aplikacji React wymaga jednak użycia dodatkowych bibliotek.

Firmy, które używają React

Jakie firmy używają React na co dzień? Nie da się ukryć, że są to znane i wielkie korporacje, jak: Facebook, Instagram, Salesforce, Discord, Skype i Pinterest. Wszystkie platformy cieszą się zaufaniem milionów użytkowników i developerów. Można więc już zauważyć pierwszą, istotną różnicę: Reacta używają wielkie korporacje, Svelte używa się w nich dużo rzadziej.

React kontra Svelte

Svelte jest nowszym frameworkiem w porównaniu do Reacta i nie wymaga żadnych narzędzi innych firm. Zobaczmy jednak, jak wypadają oba pod względem: wydajności, popularności, rozwijania, ciężkości i szybkości.

1. Wydajność

Co ciekawe, Svelte pod względem wydajności (w tym prędkości) wygryza Angulara, Reacta i Vue! Jest od nich szybszy, bardziej wydajny niż jego poprzednicy, ze względu na to, że ma wbudowaną funkcję tłumaczenia kodu w trakcie kompilacji, nie w runtime. To powoduje, że wszystkie procesy przebiegają szybciej i sprawniej. W Svelte, pliki HTML, JS i CSS kompilują się do małych i lekkich pakietów, które nie spowalniają pracy przeglądarki. W kategorii wydajność Svelte bije swoich konkurentów na głowę!

2. Virtual DOM, czyli uniezależnienie się Svelte

DOM jest tym, co przyspiesza działanie Reacta oraz zainspirowało twórców Vue do jego zaprojektowania. Jakie są funkcje Virtual DOM? To tymczasową pamięć wirtualna wszystkich zmian, które są wprowadzane w Interfejsie Użytkownika. W praktyce każda zmiana w UI wywołuje automatyczną aktualizację elementów DOM, co powoduje spowolnienie pracy przeglądarki/aplikacji. Funkcja Virtual DOM pozwala jednak opóźnić wywołanie automatycznej aktualizacji UI do momentu procesu rekoncyliacji.

Svelte radzi sobie równie dobrze, bez funkcji Virtual DOM, jednak było to dość kontrowersyjne posunięcie, bo zarówno React, jak i Vue wykorzystują DOM w sposób, który sprawia, że są szybkie.

3. Reaktywność

Na czym polega reaktywność Svelte? Svelte wykorzystuje DOM, aktualizując go, gdy zmiana w UI zostanie wprowadzona przez użytkownika. React zaś wykorzystuje deklaratywność do automatycznego ponownego przeliczania logiki, w trakcie każdej nowej aktualizacji. Chociaż React i Svelte wykorzystują różne technologie do reaktywności, nie można jednoznacznie wyłonić wśród nich lidera. Obie technologie są tak samo reaktywne.

4. Lekkość

Tutaj zdecydowanym liderem jest Svelte, chociaż trudno się temu dziwić, skoro zrezygnowano w nim z Virtual DOM. Jakie korzyści wynikają z takiej lekkości? Aplikacja pisana w Svelte ładuje się szybciej, jej responsywność jest bez zarzutu oraz generuje niższe koszty przepustowości. Lekkość jest zdecydowanym atutem Svelte.

Co ciekawe, kod, który powstaje w Svelte, jest bardziej czytelny i skompresowany, w porównaniu do Reacta. To oznacza, że aby osiągnąć ten sam wynik w Svelte i React, możesz wykorzystać mniej skomplikowaną i krótszą wersję kodu napisanego w Svelte.

5. Łatwość w nauce

Svelte ma swoją własną składnię szablonów, jest też dużo prostszy niż React, a co za tym idzie, łatwiejszy w nauce. Mniej skomplikowanego kodu, więcej czytelnej i prostej składni. React ze względu na JSX (składnię Java Script podobną do XML i wykorzystywaną do projektowania UI) jest ciężki do nauki dla początkujących developerów i testerów automatyzujących.

6. Zaangażowana społeczność

React może się pochwalić dużą i maksymalnie zaangażowaną społecznością, dzięki której może się rozwijać. Svelte niestety zostaje daleko w tyle, jeśli o społeczność chodzi, a największą piętą achillesową Svelte jest brak wtyczek oraz wsparcia IDE. Rozwóju REact wspiera Meta (a więc kombinat Marka Zuckerberga), za rozwojem Svelte stoją hobbyści i zapaleńcy, brakuje jednak chęci i możliwości, mimo ogromnej ilości zalet, jakie prezentuje Svelte, by w jego rozwój zaangażowała się korporacja pokroju Microsofta czy Amazona.

To sprawia, że Svelte pozostaje daleko w tyle, nie jest używany na szeroką skalę, jak Vue czy React i być może nigdy nie będzie.

Werdykt ostateczny React kontra Svelte

W tym zestawieniu, mimo ograniczeń, wygrywa React. Svelte nie ma dużej możliwości rozwoju, brakuje mu wygodnych i pożądanych funkcji i komponentów, nie jest wykorzystywany w dużych projektach, ale może stać się inspiracją dla twórców kolejnego frameworka, którzy wykorzystają jego potencjał lub nawet rozwiną obecne Svelte do poziomu, na którym znajduje się React czy Vue.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej