Blog IT, Blog Marketing

Fałszywa strona przeglądarki Brave instaluje malware z pomocą Google

Fałszywa strona przeglądarki Brave instaluje malware z pomocą Google

Marcin Sarna , 03.08.2021 r.

Strona bravė.com a brave.com to istotna różnica.

Jedna literka sprytnie zakodowana

Jak się okazało cyberprzestępcy posługują się całkiem sprytną sztuczką polegającą na podszywaniu się pod oficjalną stronę internetową przeglądarki Brave i używaniu jej w reklamach Google do instalowania złośliwego oprogramowania, które przejmuje kontrolę nad przeglądarkami i kradnie poufne dane.

Atak polegał na zarejestrowaniu domeny xn--brav-yva[.]com, zakodowanego ciągu znaków, który używa tzw. punycode do reprezentowania nazwy bravė[.]com, która wyświetlana w paskach adresu przeglądarki jest łudząco podobna do brave.com, skąd ludzie pobierają przeglądarkę Brave. Bravė[.]com (zwróć uwagę na akcentowaną literę „e”) była niemal idealną repliką brave.com, z jednym kluczowym wyjątkiem: przycisk „Pobierz Brave” uruchamiał pobieranie pliku, który zainstalował złośliwe oprogramowanie.

Kusili reklamami żeby pobrać 303MB malware

Aby przyciągnąć ruch do fałszywej witryny, oszuści kupili reklamy w Google, które były wyświetlane, gdy ludzie szukali rzeczy związanych z przeglądarkami. Reklamy wyglądały całkiem zwyczajnie. Na przykład była to domena mckelveytees.com (witryny sprzedającej odzież dla profesjonalistów). Ale kiedy ludzie klikali jedną z takich reklam kierowała ich ona przez kilka domen pośredniczących, aż w końcu lądowali na bravė[.]com.

reklamy

Jonathan Sampson pracujący nad Brave powiedział, że plik dostępny do pobrania zawierał obraz ISO o rozmiarze 303 MB. Wewnątrz znajdował się tylko jeden plik wykonywalny. VirusTotal wykazał, że kilka powszechnie stosowanych silników antymalware szybko zaczęło wykrywać te pliki ISO i EXE. Wykryte złośliwe oprogramowanie nosi kilka nazw, w tym ArechClient i SectopRat. Analiza przeprowadzona w 2019 roku przez firmę G Data wykazała, że jest to trojan zdalnego dostępu, który potrafi przesyłać strumieniowo bieżący pulpit użytkownika lub tworzyć drugi niewidoczny pulpit, z którego atakujący mogliby korzystać.

W kolejnej analizie opublikowanej w lutym G Data stwierdziło, że złośliwe oprogramowanie zostało zaktualizowane, aby dodać nowe funkcje i możliwości, w tym szyfrowaną komunikację z serwerami dowodzenia i kontroli (C&C) kontrolowanymi przez atakującego. Oddzielna analiza wykazała, że ma taż takie możliwości jak łączenie się z serwerem C2, profilowanie systemu, kradzież historii przeglądarki (w przypadku Chrome’a i Firefoksa).

Kto za tym stał? Podobna metoda ataku

Adres IP hostujący fałszywą witrynę Brave udostępniał też inne podejrzane domeny powstałe z wykorzystaniem punycode, w tym xn--ldgr-xvaj.com, xn--sgnal-m3a.com, xn-- teleram-ncb.comxn--brav-8va.com. Oznaczają one odpowiednio: lędgėr.com, sīgnal.com, teleģram.com i bravę.com. Wszystkie domeny zostały zarejestrowane przez NameCheap.

Martijn Grooten, szef działu badań nad zagrożeniami w firmie Silent Push, szukał innych domen punycode zarejestrowanych przez NameCheap i korzystających z tego samego hosta internetowego. Trafił na siedem dodatkowych stron, które również były podejrzane:

xn--screncast-ehb.com—screēncast.com
xn--flghtsimulator-mdc.com—flghtsimulator.com.
xn--brav-eva.com—bravē.com
xn--xodus-hza.com—ēxodus.com
xn--tradingvew-8sb.com—tradingvīew.com
xn--torbrwser-zxb.com—torbrōwser.com
xn--tlegram-w7a.com—tēlegram.com

Google usunęło złośliwe reklamy, gdy Brave zwrócił na nie uwagę firmy. NameCheap usunął złośliwe domeny od razu po otrzymaniu powiadomienia.

Ataki w oparciu o punycode

Jedną z rzeczy, które są charakterystyczne w tych atakach, jest to, że trudno je wykryć. Ponieważ atakujący ma pełną kontrolę nad domeną punycode, witryna oszusta będzie miała ważny certyfikat TLS. Kiedy ta domena zawiera dokładną replikę sfałszowanej witryny, nawet osoby świadome kwestii bezpieczeństwa mogą zostać oszukane a co dopiero mówić o osobach nie mających doświadczenia w pracy w IT.

Niestety, nie ma jasnych sposobów na uniknięcie tych zagrożeń poza poświęceniem kilku dodatkowych sekund na sprawdzenie adresu URL wyświetlanego na pasku adresu. Ataki z wykorzystaniem domen opartych na kodzie punycode nie są zresztą niczym specjalnie nowym.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej