Blog IT, Blog Marketing

9 błędów, których trzeba unikać w CV

9 błędów, których trzeba unikać w CV

Tomasz Staśkiewicz , 24.01.2021 r.

CV to Twoja wizytówka, zanim jeszcze dojdzie do spotkania na rozmowie rekrutacyjnej. Niestety, sporo osób zapomina, że aby zainteresować rekrutera, CV powinno wyróżniać się spośród innych nie tylko oryginalnym doborem kolorów czy estetycznym zdjęciem profilowym, ale także odpowiednią treścią. Czego unikać w CV, by dostać wymarzoną posadę? Sprawdźmy!

1. Brak poprawnych danych kontaktowych

Tak, to się zdarza! Zanim więc wrzucisz na GoWorka opinię o firmie, do której się rekrutowałeś, ale Twoja rozmowa kwalifikacyjna pozostała bez odpowiedzi, upewnij się, że w Twoim CV znajdują się poprawne dane kontaktowe, takie jak numer telefonu i oficjalny adres mailowy z imieniem i nazwiskiem. Brak profesjonalnego adresu mailowego powoduje, że kandydat zostaje odrzucony już na początku. Co jest ważne — w CV nie trzeba podawać adresu zameldowania, wystarczy aktualny kontakt telefoniczny lub mailowy.

2. Nieformalne zdjęcie

Jeżeli zdecydujesz się na umieszczenie zdjęcia w CV (nie ma takiego wymogu), pamiętaj o tyn, by zdjęcie z wakacji wrzucić jedynie na Facebookowego walla. Nieformalne zdjęcie kandydata także jest powodem odrzucenia CV w pierwszej kolejności. Nie poleca się także wrzucania do tego typu dokumentu zdjęć typu selfie lub w jakiejś karykaturalnej pozie. Lepiej jest zrezygnować z pokazywania twarzy w CV i skupić się na oryginalnym (ale nie przesadnie) designie niż postawić na nieformalne, luźne zdjęcie z imprezy.

3. Brak logicznej chronologii

Poprawna chronologia doświadczeń zawodowych wskazuje, że na samym początku tej sekcji powinna się znaleźć informacja o ostatnim stanowisku pracy, nie o pierwszym. Nie musisz także wypisywać całego swojego doświadczenia zawodowego, od szkoły podstawowej, do ostatniego miejsca pracy. Wystarczy, jeśli na ostatnim miejscu w chronologii znajdzie się informacja o uzyskanym stopniu (mgr, licencjat, inżynier). Nie musisz też wpisywać w CV wszystkich miejsc pracy, wybierz te najbardziej istotne z perspektywy doświadczenia wymaganego na stanowisko, na które aplikujesz.

4. Pomijanie ważnych informacji w CV

Często zdarza się, że pomija się w CV informacje, które są kluczowe dla pracodawcy np. doświadczenie zawodowe, stopień znajomości języków obcych, ukończone studia. Takie CV jest niekompletne i nie może być traktowane jak pełnoprawny dokument. To samo tyczy się braku klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego CV jest nieważne i nie może zostać rozpatrzone w dalszych etapach procesu rekrutacji.

5. Przekombinowany design

Jeśli pracujesz w zawodzie, w którym panuje spora konkurencja w branży, naturalne jest, że szukasz sposobu na to, by Twoje CV było jak najbardziej wyszukane i oryginalne. Niestety, łatwo jest przekroczyć granicę dobrego smaku, w której zamiast unikalnego designu rekruter ma przed sobą twórczy chaos, z którego niewiele da się wywnioskować i wyczytać. Przekombinowane fonty czy jaskrawe kolory to nie jest dobry kierunek. Zamiast tego lepiej postawić na stonowane, delikatne kolory, minimalizm lub mocny, pojedynczy akcent w wybranym kolorze. Czytelne fonty to podstawa dobrze przygotowanego dokumentu.

. 6. Ściskanie informacji na jednej stronie A4 na siłę

Dobrze przygotowane CV zajmuje mniej niż dwie strony? To mit, który bardzo mocno wpłynął na osoby, które ubiegają się o wymarzoną posadę. Oczywiście, nie trzeba podawać wszystkich informacji, ale jeżeli masz bogate doświadczenie zawodowe i jest ono interesujące dla przyszłego pracodawcy, jak najbardziej uwzględnij je w CV, nawet jeśli przekracza ono stronę A4. Ściskając wszystkie informacje na jednej stronie, często pomija się najważniejsze umiejętności lub doświadczenie, które jest kluczowe dla potencjalnego zatrudnienia.

7. Brak dat zakończenia konkretnych etapów zawodowych

Szukasz nowej pracy? Świetnie! Jeżeli nie wpiszesz konkretnej daty rozwiązania umowy o pracę z poprzednią firmą, osoba rekrutująca nie będzie wiedziała, czy jesteś aktualnie osobą bezrobotną, zatrudnioną, ile wynosi Twój okres wypowiedzenia, w jakich latach ukończyłeś studia lub szkołę średnią etc. Nie trzeba wpisywać dat ze szczegółami co do konkretnego dnia miesiąca, wystarczy przedział lat. Brak poprawnej chronologii połączony z brakiem jakichkolwiek dat sprawi, że Twój dokument staje się nieczytelny dla osoby rekrutującej.

8. Nieprawdziwe informacje o doświadczeniu zawodowym

Podstawą dobrego procesu rekrutacyjnego jest obustronna szczerość i autentyczność, co oznacza, że osoba rekrutująca nie zakłada, że informacje podane przez kandydatów w CV mogą być nieprawdziwe. Niestety, zdarza się tak, że dopiero w trakcie rozmowy rekrutacyjnej takie informacje wychodzą na jaw. Jaki jest sens podawania nieprawdziwego doświadczenia zawodowego? Przysporzy to wiele problemów nie tylko nieuczciwym kandydatom, ale także rekruterom, którzy będą zmuszeni rozpocząć rekrutację od nowa.

9. Brak sprawdzenia CV przed wysłaniem

Zanim wyślesz CV, sprawdź przed wysłaniem, czy zawiera wszystkie prawdziwe i sprawdzone informacje oraz klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z RODO. Czasami zdarza się, że wymarzone ogłoszenie o pracę znajdzie się zupełnie przypadkowo i wtedy wysyłasz CV bez sprawdzenia, czy wszystko się zgadza, aby wyprzedzić konkurentów. Prawda jest taka, że właśnie wtedy powinieneś poświęcić 3 minuty na dokładne sprawdzenie każdej sekcji, bo przecież zależy Ci, a by wszystko było w porządku, prawda?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej