Blog IT, Blog Marketing

Elasticsearch i Kibana na nowych licencjach

Elasticsearch i Kibana na nowych licencjach

Marcin Sarna , 25.01.2021 r.

Elastic License zamiast dotychczas stosowanej Apache License.

Będą zmiany w licencjonowaniu produktów Elastic, Amazon reaguje

W zeszłym tygodniu Elastic ogłosił, że zmieni strategię licencjonowania oprogramowania i nie wyda nowych wersji Elasticsearch i Kibana na licencji Apache, w wersji 2.0 (ALv2). Zamiast tego, nowe wersje oprogramowania będą oferowane w ramach:

  • Elastic License - która ogranicza sposób, w jaki oprogramowanie może być używane, lub
  • Licencji Publicznej po stronie serwera - która ma wymagania, które sprawiają, że jest nie do przyjęcia dla wielu osób w społeczności open source.

Oznacza to, że Elasticsearch i Kibana nie będą już oprogramowaniem open source. Amazon już oświadczył, że chce zapewnić, żeby wersje open source obu pakietów pozostały dostępne i dobrze obsługiwane. Nic dziwnego – jest to element chmury AWS. AWS zapowiedział, że poweźmie kroki w celu stworzenia i utrzymania forka open source Elasticsearch i Kibana na licencji ALv2.

Co to oznacza dla społeczności Open Distro for Elasticsearch

AWS uruchomił w 2019 roku Open Distro dla Elasticsearch. Chodziło o zapewnienie klientom i programistom w pełni funkcjonalnej dystrybucji Elasticsearch, która zapewnia wszystkie swobody oprogramowania na licencji ALv2. Open Distro dla Elasticsearch to w 100% dystrybucja open source, która zapewnia pełną funkcjonalność Elasticsearch, w tym obsługę szyfrowania sieciowego i kontroli dostępu. Tworząc Open Distro, AWS postępował zgodnie z praktyką programowania open source o nazwie upstream first. Oznaczało to, że wszystkie zmiany w Elasticsearch zostały wysyłane jako pull requesty a następnie dołączano kompilacje „oss” oferowane przez Elastica do dystrybucji AWS. Dzięki temu Amazon mógł poszczycić się współpracą z zewnętrznymi programistami i opiekunami, a nie zwykłym tworzeniem kolejnego forka.

Teraz to się zmiania. Ważną zaletą oprogramowania open source jest to, że gdy dzieje się coś takiego jak właśnie obserwujemy w przypadku Elasticsearch i Kibana, programiści mają już wszystkie prawa potrzebne do samodzielnego podjęcia pracy - jeśli oczywiście są wystarczająco zmotywowani. To nie pierwsza taka sytuacja – przypomnijmy chociażby, że Grafana pochodzi właśnie z forka Kibana 3.

Zapowiedzi są buńczuczne

Kiedy AWS zdecydował się na oferowanie tej nowej usługi opartej na projekcie open source, to jednocześnie zapewnił, że jest wyposażony i przygotowany do samodzielnej obsługi projektu w razie potrzeby. Fakt, AWS ma wieloletnie doświadczenie w pracy z tym oprogramowaniem, wnosił w końcu swój wkład w kod źródłowy zarówno do Elasticsearch, jak i Apache Lucene, podstawowej biblioteki, na której jest zbudowany Elasticsearch. Do samego Lucene w 2020 roku wysłano 230 projektów zmian pochodzących od AWS.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Forki Elasticsearch i Kibana obsługiwane przez AWS mają być oparte na najnowszych kodach licencjonowanych na ALv2 w wersji 7.10. W najbliższych tygodniach powinno już dojść do publikacji nowych repozytoriów na GitHub. Z czasem oba forki zostaną też uwzględnione w istniejących dystrybucjach Open Distro, zastępując kompilacje ALv2 dostarczane przez Elastic. AWS ma przy tym wspierać zdrowe i zrównoważone praktyki open source - w tym wdrażanie wspólnego zarządzania projektami ze społecznością współpracowników.

Gdy nie wiadomo o co chodzi…

Deweloperzy korzystają z oprogramowania open source z wielu powodów, z których najważniejszym jest wolność korzystania z tego oprogramowania, gdzie i jak chcą. Zdaniem AWS twierdzenia Elastic, że licencja SSPL (server side public license) jest „darmowe i otwarte” są mylące i błędne:

SSPL to licencja typu non-open source, która ma wyglądać jak licencja typu open source, zacierając granice między nimi.

Ostro? To efekt pewnej rozgrywki między oboma firmami. Amazon przypomina, że w kwietniu 2018 roku, gdy Elastic połączył swoje własne licencjonowane oprogramowanie z kodem ALv2, obiecali w We Opened X-Pack, że Nie zmieniliśmy licencji żadnego kodu Apache 2.0 Elasticsearch, Kibana, Beats, i Logstash - i nigdy tego nie zrobimy. W zeszłym tygodniu Elastic zaktualizował tę samą stronę, dodając przypis „Zmieniły się okoliczności”. Elastic na swoim blogu twierdził też, że zmiana została wymuszona przez sam AWS. Przypuszczalnie chodzi jednak o zablokowanie innym możliwości oferowania zarządzanych usług Elasticsearch, co pozwoli Elastic zarobić dodatkowe pieniądze.

Kogo dziś dla Ciebie zatrudnić?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej