Blog IT, Blog Marketing

7 pytań do nowego szefa. O co warto zapytać w nowym miejscu pracy?

7 pytań do nowego szefa. O co warto zapytać w nowym miejscu pracy?

Joanna Wasiak , 12.11.2021 r.

Każde nowe miejsce pracy rządzi się swoimi prawami. Nie wszystkie poznasz od razu, bo niezależnie od Twojego doświadczenia, każda kolejna zmiana pracy będzie trudna. Stresowanie się nową sytuacją jest okej, ale warto mieć w pamięci kilka pytań do nowego pracodawcy, które możesz mu zadać, jak stres opadnie. Dlaczego trzeba zadawać pytania? Przede wszystkim dlatego, by ułatwić sobie wejście w nowe środowisko pracy.

1. Z kim warto się spotkać po godzinach?

W tym pytaniu kryje się subtelna sugestia na temat nieformalnych sieci społecznych w nowym miejscu pracy. Oczywiście, umiejętności i doświadczenie są równie ważne, ale bez znajomości osób „wpływowych” lub takich, które są na bieżąco z najświeższymi wydarzeniami, może być ciężko Ci się przebić. Znajomość nieformalnych zasad jest zawsze mile widziana.

2. Jaki jest system komunikacji w firmie?

Wbrew pozorom, to bardzo ważne pytanie, zwłaszcza w dobie pandemii i pracy zdalnej, z częściowym dojazdem do biura. Komunikacja między pracownikami i przełożonymi jest kluczowa dla optymalizacji efektywności pracy. Dobrze jest wiedzieć, czy Twój zespół używa Zooma, Google Meets, a może Slacka? Spójna komunikacja to podstawa dobrze działającej firmy!

3. Jak otrzymać (i dać) regularny feedback?

Opinie o dobrze wykonanej pracy są dla pracownika podstawą do rozwoju. Oczywiście w nowej pracy przysługuje okres ochronny na wdrożenie się w nowe obowiązki, ale po jakimś czasie Twój menedżer zacznie Ci dawać regularny feedback. W zależności od zwyczajów danej struktury mogą to być 15-minutowe rozmowy na koniec tygodnia, maile z podsumowaniem cotygodniowej pracy lub comiesięczne spotkania one-on-one.

4. Jaką wartość mogę wnieść do zespołu i firmy?

To pytanie pomoże Ci się odnaleźć w nowej roli, pomoże też szybciej przyswoić sobie nowe obowiązki i poznać zakres, za który będziesz odpowiedzialny. Szefowie często nie potrafią w jasny sposób określić swoich wymagań, strategii firmy i tego, w jaki sposób możesz swoją pracą wnieść wartość do zespołu, a w rezultacie do firmy.

5. Co zrobiłbyś na moim miejscu?

To bardzo dobre pytanie, na początek Twojej kariery w nowej firmie, które pokaże szefowi, że szanujesz jego zdanie i widzisz w nim osobę, która posiada doświadczenie i umiejętności, z których możesz skorzystać. Pamiętaj jednak, by nie nadużywać takich pytań i nie pytać o to za każdym razem, przed podjęciem jakiejś decyzji.

6. W jaki sposób mogę się rozwijać?

Pytanie o możliwości rozwoju w konkretnej firmie pomoże Ci podjąć decyzję o tym, czy warto związywać się z nią na dłużej, czy może za jakiś czas znów będzie trzeba zmienić pracę. Często jednak opcje na rozwój pojawiają się już po podjęciu pracy.

Czy jest coś, co mógłbym robić lepiej?

To pytanie wiąże się z pytaniem o feedback, ale zawsze warto spytać swojego menedżera o to, czy możesz coś zmienić i poprawić, by Twoja praca oraz wspólna praca zespołowa była jeszcze bardziej wydajna. Postawi Cię to w świetle osoby, która jest zorientowana nie tylko na swoje potrzeby, ale przede wszystkim na potrzeby firmowe.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej