Blog IT, Blog Marketing

5 stereotypów w procesie rekrutacyjnym. Czego unikać tworząc ciekawe CV?

5 stereotypów w procesie rekrutacyjnym. Czego unikać tworząc ciekawe CV?

Joanna Wasiak , 10.11.2021 r.

Stereotypy w procesie rekrutacji to codzienność rekruterów, także w sektorze IT. Jakich informacji unikać w CV już na etapie tworzenia aplikacji na stanowiska juniorów, aby zainteresować pracodawcę i pomyślnie ukończyć proces rekrutacji? W dzisiejszym wpisie obalimy 5 najważniejszych mitów dotyczących poprawnego konstruowania CV.

1. Profesjonalne CV powinno się zmieścić na stronie A4

To jeden z najczęściej powielanych mitów w procesie rekrutacyjnym, który może być ekstremalnie szkodliwy dla kandydata. Wyobraźmy sobie, że kandydat aplikuje na stanowisko Java Developera do znanej firmy IT. Posiada już kilkuletnie doświadczenie w branży, ale z różnych powodów, często zmieniał miejsca pracy. Chcąc dobrze się zaprezentować, maksymalnie obcina swoje doświadczenie, koncentrując się na tym, by jego CV nie przekroczyło strony A4.

2. W CV nie warto wymieniać swoich osiągnięć, lepiej zostawić je na rozmowę kwalifikacyjną

Przeciętny rekruter ma ok. 30 sekund na analizę jednego CV. Co oznacza, że trzeba w jakiś sposób się wyróżnić, by przyciągnąć jego uwagę na dłużej. Rezygnacja z prezentacji w CV kluczowych umiejętności, które mogą przesądzić o pozytywnym wyniku rekrutacji, sprawi, że Wasze CV najprawdopodobniej nie zostanie wzięte pod uwagę. Biorąc pod uwagę, że w tak krótkim czasie ważą się Wasze losy dotyczące zatrudnienia, powinniście wyodrębnić swoje największe atuty, by przebić się przez konkurencję, która, nie ukrywajmy, jest ogromna.

3. Jestem za stary, za stara na pracę w IT

Mit magicznej granicy wiekowej, po której nie można aplikować na atrakcyjne stanowiska pracy w IT, jest wciąż żywy. Nie każda firma IT zatrudnia jedynie młode osoby, pozyskane głównie w procesie przebranżowienia się. Na to, czy kandydat z 20-letnim doświadczeniem zostanie zatrudniony na konkretne stanowisko pracy, w dużej mierze zależy od grupy docelowej, z którą konkretna firma IT współpracuje. Jeśli tworzy produkty i usługi dedykowane klientom 40+, taki staż pracy będzie zaletą, nie wadą.

4. Lepiej jest wysłać CV bez zdjęcia

CV ze zdjęciem czy bez? Ten trend jest dość zmienny i tak naprawdę trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością warto zaprezentować ciekawe zdjęcie (co nie znaczy, że dobrze widziane będzie zdjęcie z wakacji na Bali), które wpadnie w oko rekruterowi. Ten z pozoru niewielki element, może sprawić, że to właśnie Wasze CV zostanie zakwalifikowane do wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym.

5. Aplikując na stanowiska juniorów, zwiększy się swoją szansę na zatrudnienie, wybierając tylko małe firmy

Osoby, które skorzystały z możliwości przebranżowienia się, aby wejść do IT, często nie wiedzą, od czego zacząć. Przystępując do procesu rekrutacyjnego, koncentrują się na małych firmach, z myślą o tym, że trafią na mniejszą konkurencję. Takie myślenie nie tylko zwiększa szansę na odrzucenie kandydata, ale sprawia, że sam zamyka sobie drogę do rekrutacji na wymarzone stanowisko pracy.

Aplikujcie wszędzie, gdzie się da!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej