Blog IT, Blog Marketing

CV Idealne. Jak pokazywać swoje umiejętności w CV, by zainteresować rekrutera?

CV Idealne. Jak pokazywać swoje umiejętności w CV, by zainteresować rekrutera?

TeamQuest 04.11.2021 r.

Rekruterzy mają niełatwą pracę. Codziennie przeglądają oferty potencjalnych kandydatów i to od nich zależy, który z nich okaże się kandydatem idealnym. Jednak, po Waszej stronie leży kwestia wzbudzenia zainteresowania w osobach rekrutujących. Jak pokazywać swoje umiejętności w CV, by zainteresować rekrutera i dostać się na wymarzone stanowisko pracy w IT?

Nie pomijaj swoich umiejętności w CV! To częsty błąd kandydatów

Już na etapie tworzenia CV, wielu kandydatów aplikujących[ do pracy w IT rezygnuje ze wpisania swoich umiejętności w aplikacji. Niestety, mamy dla nich złą wiadomość. Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego Wasze CV nie doczekało się pozytywnego rozpatrzenia już we wstępnym procesie rekrutacji, to może być powód. Rezygnując z pokazania swoich Głównych atutów, znacznie zmniejszacie swoją szansę na zatrudnienie.

Myślenie biznesowe + umiejętności techniczne=pracownik idealny

Załóżmy, że w procesie rekrutacyjnym wziął udział kandydat, który ma solidne zaplecze techniczne. Potrafi biegle programować w kilku językach i może się pochwalić współpracą z międzynarodowymi firmami z sektora IT. Z takim doświadczeniem i umiejętnościami nie powinien mieć problemu z zatrudnieniem, prawda? Otóż sytuacja nieco się zmienia, gdy zmienimy perspektywę. Rekruter szukający osób na konkretne stanowisko bierze pod uwagę doświadczenie i umiejętności techniczne.

Te dwie sekcje w CV zadecydują w dużej mierze o tym, czy dany kandydat jest odpowiedni na stanowisko, o które się ubiega. Jest jeszcze jedna kwestia, o której warto wspomnieć, a mianowicie, myślenie biznesowe. Jeżeli na etapie tworzenia CV zabraknie wskazania odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób Wasze umiejętności mogą przyczynić się do poprawy jakości związanej z kluczowym produktem danej firmy lub wzrostu jego sprzedaży, Wasza kandydatura może nie zostać wzięta pod uwagę.

Jak efektywnie przekonać do siebie rekrutera, ubiegając się o stanowisko juniora?

Juniorzy to zazwyczaj osoby z niewielkim doświadczeniem lub osoby, które niedawno postanowiły zmienić branżę. Co powinny umieścić w aplikacji na stanowisko? Po pierwsze, motywację do pracy w IT. Informację o tym, jakie mają zaplecze (dotychczasowe doświadczenie i umiejętności), co sprawiło, że chcą ubiegać się o konkretne stanowisko i w jakim kierunku chciałyby się rozwijać. Po drugie, warto poświęcić czas na dopracowanie swojego profilu na LinkedIn np. wpisać konkretne słowa kluczowe w opis poprzednich stanowisk, by ułatwić dostęp do siebie rekruterom, czy stworzyć dwujęzyczne profile (dla firm międzynarodowych i krajowych).

Inną alternatywą na znalezienie pracy w IT jest kontakt z osobą, która pracuje w interesującej Was firmie, z informacją o tym: kim jesteście, co potraficie na tym etapie i dlaczego chcielibyście tam pracować. Wówczas dowiecie się, czy firma przewiduje aplikacje na stanowiska junior developerów, a jeśli tak, to czy możecie się o nie ubiegać. Taka prezentacja to świetna reklama, która może zachęcić taką osobę, do przekazania Waszego CV dalej.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej