Blog IT, Blog Marketing

IP Box w praktyce – część I

IP Box w praktyce – część I

Marcin Sarna , 08.10.2021 r.

Odbył się właśnie pierwszy webinar TeamQuestu, który poprowadził nasz niezastąpiony Rafał Drozd goszcząc doradcę podatkowego Grzegorza Niebudka z LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Pan Grzegorz Niebudek zajmuje się bieżącym consultingiem i zapewnia wsparcie dla szeroko pojętej branży IT. Ma doświadczenie w zakresie rozliczania ulgi IP Box.

IP Box jest z nami od 2019 roku. Co to właściwie jest?

Jest to pewna preferencja, która pozwala na opodatkowanie część swoich dochodów preferencyjną, 5% stawką. To jest tak naprawdę dedykowane wszystkich podatnikom podatku dochodowego, w tym także osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą. Więc niezależnie od tego czy płacisz 17%, 19% czy 32% podatku możesz spowodować, że niektóre kategorie Twoich dochodów będą opodatkowane znacznie niższą stawką 5%.

Z IP Boxa nie skorzystają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę czy zlecenie.

Większość osób obecnie nie korzysta z tej zniżki ze względu na strach przed urzędem skarbowym („co zrobię jak mnie skontrolują?”)

Odpowiem takim popularnym sloganem: jeżeli chcesz skorzystać z IP Boksa skontaktuj się z doradcą podatkowym. Nie rekomendowałbym dowolnego doradcy lecz takiego, który się na tym zna. Bo zyskać można sporo ale trzeba to zrobić mądrze i krok po kroku. Sam IP Box jest przeznaczony dla dochodów z autorskich praw do programów komputerowych.

Mamy wiele stanowisk w IT, np. project managerowie. Które stanowisko uprawnia do korzystania z IP Boksa?

Same przepisy są bardzo lakoniczne. Bo czym są dokładnie te autorskie prawa do programów komputerowych? Oczywiście programista z tego skorzysta ale co z innymi specjalistami IT? Przez te dwa lata obowiązywania regulacji zaczęło ewoluować stanowisko organów podatkowych. Obecnie uprawniają one w swoich interpretacjach do zastosowania ulgi właściwie wszystkie osoby, które uczestniczą w tworzeniu oprogramowania. A więc oprócz programistów można tu wskazać osoby, które same nie piszą kodu źródłowego ale go sprawdzają, testują, nadzorują. Na przykład ulga IP Box jest jak najbardziej także dla testerów oprogramowania – ale nie było to od początku pewne, dopiero ostatnie interpretacje dopuściły wyraźnie taką możliwość.

W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować to co jest w umowie na świadczenie usług dla danej firmy czy firm. Ustalamy czy ta umowa odpowiada rzeczywistości bo często to co jest w umowie rozjeżdża się z tym co faktycznie wykonujemy. Doradca oceni czy dana umowa uprawnia nas do preferencyjnej stawki opodatkowania. Z naszej praktyki wynika, że coraz więcej tych umów uprawnia do IP Boksa.

Załóżmy, że w 2019 roku deweloper pracował w swoim zawodzie ale nie korzystał z IP Boksa. Czy może jeszcze dziś skorzystać z tej ulgi za rok 2019?

Ulga jest od 2019 roku. Deweloper z przykładu ma już na pewno złożoną deklarację za 2019 roku i popłacone podatki. Może on jednak dokonać korekty deklaracji i rozliczyć ulgę IP Box za tamten rok żądając zwrotu nadpłaconego podatku. I tak nasi klienci z powodzeniem robią.

Umowa o zakazie konkurencji

Załóżmy, że deweloper w ciągu roku miał 200 tys. złotych czystego dochodu. Jak to wygląda w takim przypadku?

Płacąc podatek 19% stawką nasz programista zapłaci 38 tys. złotych podatku. Zamiast tego może zapłacić 5% a 5% od 200 tys. złotych to jedynie ;-) 10 tys. złotych. Można więc odzyskać za dany rok 28 tys. złotych. A ulga przysługuje – przypomnijmy jeszcze raz – od 2019 roku i można ją rok w rok rozliczyć…

Co taki deweloper musi uzyskać od urzędu skarbowego aby spać spokojnie? Ludzie boją się korzystać z ulgi bo nie chcą się tłumaczyć urzędnikom i narażać na jakieś kontrole.

Jest wiele mitów związanych z IP Box. Pierwszym takim mitem czy barierą jest niewiedza. Część osób nie rozlicza się z użyciem IP Boksa bo nie wie na czym to polega i stąd obawy. Więc na to jest tylko jedna rada: poradzić się fachowcy, doradcy podatkowego. Druga bariera to lęk, strach przed urzędem skarbowym – „skoro zawnioskuję o zwrot podatku to mnie zaraz przetrzepią na kontroli”, „po co się narażać i wystawiać na kontakty z urzędnikami”. Tymczasem jeśli doradca ustali, że ulga przysługuje to zwraca się najpierw z wnioskiem o interpretację do urzędu skarbowego. W tym wniosku opisujemy stan faktyczny (czym się dana osoba zajmuje, jak zarabia, na podstawie jakiej umowy) i pytamy grzecznie urząd czy w takiej sytuacji zwrot się należy.

Project manager zarządza całym projektem IT – czy w ich przypadkach zapadają pozytywne dla nich interpretacje podatkowe?

Tak, ale trzeba wpierw poczynić uwagę ogólną – wszystko determinuje umowa. Przy klasycznej umowie dotyczącej PM pojawiły się rzeczywiście pozytywne interpretacje. Pamiętajmy też, że baza interpretacji jest ogólnie dostępna na stronie sip.mf.gov.pl i każdy z nas może się tam z nimi zapoznawać.

Pracownik, który przechodzi z umowy o pracę na B2B – czy warto aby taka osoba udała się do doradcy z pytaniem co w umowie powinno się znaleźć aby móc skorzystać z IP Boksa?

Oczywiście bo umowa jest w tym wszystkim najważniejsza. To pierwsza rzecz, z którą będzie chciał się zapoznać fiskus w trakcie ewentualnej kontroli. Poza tym generalnie umowy powinny być przecież konsultowane z prawnikami. Dodajmy – przed ich podpisaniem…

Ważny jest zakres przedmiotowy umowy – on musi być dobrze napisany. Czasem jakieś niefortunne sformułowanie pozbawi nas prawa do ulgi. Urzędy nie lubią też przypadków programistów pracujących tylko dla jednego klienta, dla jednej firmy – tutaj odnotowujemy próby zakwalifikowania takich umów jako umów o pracę i w konsekwencji pozbawienia programisty prawa do skorzystania z IP Boksa. Dobrze aby w umowie znalazły się zapisy wskazujące wprost, że przedmiot umowy ma charakter twórczy a sama umowa jest wykonywana we własnym zakresie i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej