Blog IT, Blog Marketing

Zawody przyszłości w branży IT

Zawody przyszłości w branży IT

TeamQuest 22.09.2021 r.

Data scientist – praca i uproszczony profil kandydata

Każdego roku zasoby światowego internetu rosną o 40 proc. Zmusza to firmy do nieustannego inwestowania w narzędzia analityczne. Efektywna interpretacja danych pozwala bowiem podejmować trafne decyzje biznesowe. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na tzw. mistrzów danych – z ang. data scientists – stale rośnie, o czym przekonują dane. W ciągu najbliższych lat popyt na usługi tych ekspertów ma wzrosnąć o prawie 30 proc.

W codziennej pracy data scientist łączy kompetencje programisty oraz analityka danych. Powinien znać się na programowaniu, ekonometrii i statystyce, a także wykazywać określone cechy osobowościowe – chęć eksperymentowania, dociekliwość, umiejętność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków.

Business Intelligence – praca i perspektywy rozwoju

Systematyczny przyrost danych sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw zgłasza zapotrzebowanie także na specjalistów BI (Business Intelligence). Chociaż z pozoru zajmują się podobnymi zagadnieniami co data scientist, pozyskane dane wykorzystują przede wszystkim do usprawnienia bieżących procesów w organizacji.

Specjaliści BI analizują trendy i wyciągają z nich wnioski, które pomagają firmom w podejmowaniu strategicznych decyzji, a tym samym budowaniu przewagi konkurencyjnej. Nie dziwi więc fakt, że ich praca jest ceniona, a popyt na usługi ekspertów z tego sektora rośnie w dynamicznym tempie.

Cyberbezpieczeństwo – praca i zarobki

Technologie informatyczne przenikają coraz więcej dziedzin życia. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie nimi wykazują także cyberprzestępcy. Na ich ataki narażone są nie tylko organizacje rządowe i duże przedsiębiorstwa, ale również małe firmy i użytkownicy indywidualni. Jednym ze skutków takiej sytuacji jest rosnące zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Niestety, deficyt pracowników ds. ochrony danych coraz bardziej daje się we znaki.

Nic więc dziwnego, że zarówno podmioty z sektora prywatnego, jak i publicznego podejmują szereg działań, by przyciągnąć specjalistów. Jednym z nich jest oferowanie atrakcyjnego wynagrodzenia. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa zarabia średnio od 6 do 12 tys. złotych brutto, a ¼ najlepiej wynagradzanych ekspertów otrzymuje ponad 20 tys. zł.

Tester gier – praca i wymagania

Testowanie gier to dla wielu osób wymarzone zajęcie. Wbrew jednak pozorom nie każdy zapalony gracz odnajdzie się w tym zawodzie. Testowanie najczęściej dotyczy bowiem początkowych faz produkcji, gdzie trudno o jakąkolwiek przyjemność z rozgrywki. Praca testera gier polega na szukaniu błędów i proponowaniu ich rozwiązań, a nie gamingu jako takim.

Przed testerami gier nie stawia się wygórowanych wymagań. Najważniejsza jest znajomość języka angielskiego na poziomie, który pozwala na swobodne komunikowanie się, czyli B2. Dodatkowym atutem będzie podstawowa wiedza na temat projektowania gier. Kandydat powinien wyróżniać się również określonymi cechami, takimi jak spostrzegawczość, dociekliwość oraz komunikatywność.

Virtual Reality Engineer – cenny pracownik

Wirtualna rzeczywistość szturmem podbija już nie tylko świat gier, ale i inne obszary życia. Wiele firm wiąże z nią ogromne nadzieje biznesowe. Niektórzy przewidują wręcz, że już wkrótce sektor VR będzie tak duży jak branża telewizyjna. Już dzisiaj tę technologię wykorzystuje się m.in. w rozrywce i marketingu. Rośnie więc popyt na specjalistów VR.

Powyższa lista to jedynie niewielki wycinek profesji, które mogą pochwalić się zaszczytnym mianem zawodów przyszłości w sektorze IT. Branża dynamicznie się zmienia i już wkrótce mogą dołączyć do niej zajęcia dotychczas nieznane lub dopiero rozwijające się. Jedno jest pewne – każdy zainteresowany pracą w IT znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej