Blog IT, Blog Marketing

Starość programisty

Starość programisty

Marcin Sarna , 12.10.2021 r.

Kiedy jest się za starym na kodowanie? Czemu spotykamy tak mało siwogłowych programistów? Czy w tym zawodzie da się dożyć trzydziestki?

Masz powyżej 40 lat? Jesteś w 15% programistów

Dlaczego nie widzimy w naszej branży takiej samej ilości starszych wiekiem pracowników jak gdzie indziej? Gdzie się podziewają wszyscy programiści, gdy są starsi? Czy firmy wycinają starszych programistów? Jeśli programista w wieku 50 lat ubiega się o stanowisko, na które aplikują programiści w wieku 20 lub 30 lat, ile firm go ewentualnie zatrudni?

W 2019 roku Stack Overflow przeprowadził ankietę wśród 66 329 profesjonalnych programistów z całego świata. 71,7% z nich miało mniej niż 35 lat a 85% mniej niż 40 lat. Jest to niezwykłe w porównaniu do prawie wszystkich innych zawodów na świecie.

Młodszych będzie jeszcze więcej?

Badanie wykazało również, na podstawie 50 705 odpowiedzi, że najwyższa średnia wieku programistów (w Australii i Stanach Zjednoczonych) wynosi 32,8 lat. Najniższa średnia wieku to 25,9 lat w Indiach.

Liczba programistów w wieku od 55 do 64 lat wzrosła z 87 000 (8,3%) w 2011 roku do 195 000 (10,7%) w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Tak więc koncentracja starszych programistów jest w tym kraju wyższa niż gdzie indziej ale z dnia na dzień ten scenariusz będzie się zmieniał.

Według danych Evansa na świecie jest około 24 milionów programistów, a do 2024 roku liczba ta wzrośnie o 20% do prawie 30 milionów. Z około 4,4 milionami programistów najwięcej jest obecnie w Stanach Zjednoczonych, ale do 2024 roku wyprzedzą je Indie. Prawda jest taka, że Azja generuje coraz więcej programistów a z dnia na dzień średnia wieku programistów będzie się jeszcze bardziej obniżać.

Dlaczego starszych widzimy tak mało w branży

Pierwszy powód to wyższe oczekiwania płacowe - oczywistym jest, że doświadczony i starszy programista zasługuje i oczekuje wyższego wynagrodzenia niż młodszy (choć też nie zawsze). Problemem jest także popyt: czy firmy programistyczne potrzebują takich doświadczonych programistów i czy im się to opłaca? Przeważnie nie. Firma nie potrzebuje wielu wysoce doświadczonych starszych programistów. Każda firma musi kalkulować wykonalność finansową a nie jest wykonalne utrzymywanie wielu starszych programistów z wyższym wynagrodzeniem.

stare ręce

Kolejna sprawa: niekończąca się nauka: technologia, języki programowania i frameworki zmieniają się tak szybko, że wielu starszych (a nawet młodych) programistów nie jest w stanie za nimi nadążyć. Wraz z wiekiem, na starsze pokolenie spada też wiele innych obowiązków. Często nie mogą oni poświęcić wystarczająco dużo czasu na naukę nowych rzeczy. Jest to kolejny powód, dla którego widzimy mniej starszych programistów.

Zwróćmy też uwagę, że przemysł software’owy jest relatywnie nowszy niż inne. Jest to jeden z największych powodów. W miarę jak branża się starzeje starsi programiści przestaną być czymś wyjątkowym.

A no i kultura startupów też naciska - przedsiębiorcy starają się budować oprogramowanie szybko. Tak więc dla taniego, szybkiego rozwoju produktów technologicznych, przedsiębiorcy zawsze szukają młodych programistów. Ale prawdą jest również, że kiedy startup wchodzi w dojrzałą fazę, potrzebuje doświadczonych starszych programistów, którzy mogą zbudować silne fundamenty i solidną architekturę dla produktów.

Jak przetrwać jako programista w branży

Niezależnie od tego, czy jesteś młodym, czy starszym programistą, zasada jest prosta: jeśli nie będziesz się regularnie aktualizował, uczył - zostaniesz zdeprecjonowany. Pamiętaj też, że oprócz tego, że młodzi programiści są tańsi, są jeszcze dwa inne czynniki, dla których rekruterzy ich wybierają:

  1. Zawsze chcą się uczyć więcej. Są ciekawi i uwielbiają uczyć się nowych rzeczy.
  2. Mogą dostarczać nowe pomysły i dzielić się świeżym spojrzeniem.

Jeśli masz taki młody umysł, niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, będzie to miało mniejsze znaczenie.

Nie noś też ze sobą bagażu technologicznego. Zawsze bądź otwarty na przyjmowanie nowych technologii. I czytaj nasz blog.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej