TeamQuest Blog

Jak zapobiegać masowym odejściom specjalistów IT

Jak zapobiegać masowym odejściom specjalistów IT

Marcin Sarna , 14.09.2021 r.

Specjaliści są sfrustrowani i myślą o odejściu z pracy a firmy obawiają się, że nadchodzi fala rezygnacji z pracy w działach informatycznych. Czasem wystarczy wprowadzenie zaledwie kilku zmian aby zostali.

Długo nie było możliwości awansowania a nagle takie możliwości się pojawią?

W ciągu ostatnich 18 miesięcy rozwój kariery okazał się niemożliwy dla wielu pracowników w sytuacji gdy pandemia zamroziła zatrudnienia i uruchomiła zwolnienia w wielu branżach. Naturalnie zniweczyło to również szanse na awans i podwyżkę płac. Według lipcowego badania przeprowadzonego przez portal pracy monster.com, 86% pracowników uważa, że ich kariera utknęła w martwym punkcie z powodu COVID-19 a 80% sądzi, że ich obecni pracodawcy nie dają szans na rozwój. W związku z tym 79% pracowników czuje presję, aby rozwijać swoją karierę zawodową po zakończeniu pandemii - jest to kolejny znak, że firmy mogą stanąć w obliczu fali rezygnacji, gdy rynek pracy ponownie w pełni się otworzy.

Jest to też kolejny już znak, że firmy mogą stanąć w obliczu fali rezygnacji, gdy rynek pracy ponownie się otworzy. Widać wyraźnie, że wśród pracowników istnieje apetyt na rozwój. To doskonały czas na inwestowanie w rozwój, szczególnie w umiejętności, które są potrzebne w coraz bardziej cyfrowym świecie - mówi Sean O'Brien, starszy wiceprezes firmy SAS Education, zajmującej się szkoleniami z oprogramowania.

Każdy musi mieć jakieś techniczne umiejętności

Powiększająca się luka w umiejętnościach cyfrowych wywiera dodatkową presję na organizacje, aby wyrównać poziom pracowników dzięki szkoleniom stricte technicznym.

Z raportu IDC i Salesforce z lipca 2021 roku wynika, że jeden na sześciu pracowników w Wielkiej Brytanii ma niskie lub żadne umiejętności cyfrowe. Oszacowano w nim, że do 2030 roku dziewięciu na dziesięciu pracowników będzie musiało nauczyć się nowych umiejętności, aby móc dalej wykonywać swoją pracę. Heather Conklin z Salesforce ujmuje to tak:

W dzisiejszym, hybrydowym świecie pracy umiejętności cyfrowe stają się wymogiem dla pracowników we wszystkich firmach. Pracodawcy będą dążyć do obsadzenia każdej roli pracownikiem obeznanym z technologią.
Odejście z klasą czyli jak zmienić pracę i nie spalić za sobą mostów

Chętni do nauki

Na szczęście dla pracodawców, pracownicy są chętni do nauki i rozwoju. Badania przeprowadzone w kwietniu przez Salesforce wykazały, że dwie trzecie pracowników wiedzy jest bardziej skłonnych do pozostania w firmie, która inwestuje w ciągłe uczenie się. Oznacza to, że firmy, które mogą podnosić i zmieniać kwalifikacje swoich pracowników, prawdopodobnie odniosą większy sukces nie tylko w utrzymaniu swoich pracowników, ale także w zwiększaniu ich cyfrowej dojrzałości. To z kolei pozwoli im na kontynuowanie programów technologicznych rozpoczętych w czasie pandemii.

Patrząc w przyszłość, pracodawcy będą również potrzebowali pracowników, którzy będą potrafili interpretować - i działać w oparciu o - rosnące ilości danych napływających z aplikacji i usług cyfrowych. To może być powód, dla którego chmura, inteligencja biznesowa i zarządzanie danymi znajdują się wśród umiejętności technicznych najczęściej poszukiwanych przez rekruterów.

Wyrównywanie poziomu i sytuacja kobiet

Zdolność do poruszania się po nowych technologiach jest również ważna dlatego, że organizacje wychodzą z pandemii w krajobraz technologiczny i biznesowy znacznie różniący się od tego z 2019 roku. Szczególnie ważne jest zapewnienie szkoleń i możliwości rozwoju dla osób, których kariery są bardziej narażone na negatywny wpływ pandemii - zwłaszcza kobiet.

Według raportu PwC z marca 2021 roku, w okresie od lipca do października 2020 roku w Wielkiej Brytanii stracono łącznie 15,3 mln miejsc pracy. Wśród miejsc pracy, których płeć była znana, 52% stanowiły miejsca pracy dla kobiet - mimo że kobiety stanowią jedynie 48% siły roboczej. Badania przeprowadzone przez UN Women wykazały, że w okresie COVID-19 kobiety wzięły na siebie jeszcze większą część niepłatnych obowiązków związanych z opieką nad dziećmi, wynoszącą 31,5 godziny tygodniowo - prawie tyle, co dodatkowa praca na pełen etat.

Nie tylko umiejętności twarde

Oprócz umiejętności cyfrowych, praca hybrydowa zwiększyła potrzeby pracowników w zakresie rozwoju umiejętności miękkich i interpersonalnych. Ponieważ pracownicy czują się gotowi do zmiany pracy, menedżerowie szukają nie tylko sposobów na doskonalenie własnych umiejętności przywódczych, ale także sposobów na zaangażowanie swoich zespołów.

Oczywiście, pracodawcy muszą również zaakceptować fakt, że prawdopodobnie zaobserwują wzrost ilości przypadków rezygnacji z pracy, ponieważ pracownicy stają się bardziej pewni swoich perspektyw zawodowych w miarę ustępowania pandemii. A przecież firmy poszukujące pracowników stale polepszają ofertę zatrudnienia i korzyści oferując elastyczne formy pracy czy inne udogodnienia.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej