Blog IT, Blog Marketing

Jak się uczyć kodować samemu?

Jak się uczyć kodować samemu?

Marcin Sarna , 30.09.2021 r.

24 miliony programistów na całym świecie podążało najróżniejszymi ścieżkami aby nauczyć się tego zawodu. Na co zwracać uwagę by mądrze pokierować swoimi wyborami, zwłaszcza gdy jest się samoukiem?

Realizuj swoje marzenia

W dzisiejszym świecie programowanie jest jedną z najbardziej poszukiwanych umiejętności. Liczba programistów na świecie rośnie i będzie rosła: obecnie jest ich około 24 milionów, a przewiduje się, że do 2024 roku będzie ich 28,7 milionów. Programiści są potrzebni w prawie każdej firmie, która jest w jakiś sposób związana z technologią, posiada aplikację, stronę internetową, a nawet dowolne urządzenie sterowane przez program.

Niektórzy z początkujących programistów marzą, aby związać się z jakąś znaną firmą i wprowadzić swoje genialne pomysły, podczas gdy inni planują zrobić coś wielkiego na własną rękę i mają wiele pomysłów (często… za wiele). Niektórzy z nich wierzą, że mogą być najlepszymi twórcami stron internetowych. Wielu programistów pasjonuje się tworzeniem nowych gier lub aplikacji mobilnych. Jeśli nie chcesz zamienić swojej kariery w chaos od początku musisz jasno określić kamienie milowe dla tej podróży - w zależności od tego co Cię interesuje.

Poszukaj pomocy na kursach

Codegym - na tym kursie studenci uczą się Java’y. Składa się z podstaw języka, OOP, wielowątkowości, kolekcji i oczywiście dalszych tematów. W kursie znajdziesz ponad 1200 praktycznych zadań o różnym stopniu złożoności. Rozwiązując je, studenci będą mogli stworzyć ciekawą aplikację, np. emulator restauracji lub prostą grę wideo. Ponadto za rozwiązywanie zadań uczniowie zdobywają punkty, które pomagają odblokować kolejne lekcje. W program wbudowany jest walidator, który sprawdza wyniki. W razie potrzeby, walidator dostarcza nam też pomoc i porady.

Jeśli student nie może rozwiązać problemu, nawet z podpowiedziami, jest sekcja „pomoc” - klikasz na specjalny przycisk, zadajesz pytanie, a inni studenci lub ktoś z zespołu CodeGym pomoże.

Kursy online

Drugim przykładem kursów jest Udacity, które zapewnia w większości naprawdę nowoczesne szkolenia opracowane we współpracy z pionierami branży, takimi jak Google i Facebook, poruszając przy tym szeroką gamę tematów od technologii informatycznych po projektowanie stron internetowych. Ta firma ma w ofercie kursy programowania specjalnie przeznaczone dla początkujących, które są pomocne w nauce podstaw programowania. Posiada kompleksowe archiwum nauki i pomoc mentorów dla studentów.

Codecademy to spory zasób online profesjonalnych wskazówek. Ale korzystając z niego upewnij się, aby ćwiczyć także samemu, bo ich kursy cierpią trochę na brak praktycznej strony. Mimo że jest znacznie mniejszy i bardziej ograniczony, wielu zauważyło, że poziom treści jest dość dobry w całej ofercie edukacyjnej, czasami przewyższając większość innych platform edukacyjnych.

Osobiście szczególnie polecam nieco jakby mniej popularny FreeCodeCamp, którego celem jest pomoc początkującym programistom w nauce poprzez społeczność programistów, z ich tutorialami i czatami. FreeCodeCamp to organizacja non-profit, która dostarcza nam zarówno zadania programistyczne jak również materiały edukacyjne dla tych, którzy chcą nauczyć się kodować – absolutnie za darmo. Narzędzie oferuje szereg wykładów, artykułów i wciągających samouczków.

Regularna praktyka jest kluczem

Regularna praktyka czyni ludzi profesjonalistami w każdej dziedzinie. Tak też jest w przypadku programowania. Potrzeba dużo praktyki, aby stać się profesjonalistą. Ale nie martw się, nie musisz od razu zaczynać od kilku godzin dziennie. Zacznij od krótkich sesji rozwiązywania problemów z kodowaniem każdego dnia. To może być na początku nawet tylko 30 minut. Prawdopodobnie słyszałeś, że wyścig wygrywa się powoli i pewnie. Tak właśnie działa nauka programowania.

Spokojnie i nie przemęczaj się. Daj sobie trochę czasu i stopniowo zwiększaj czas ćwiczeń każdego dnia. Wielu początkujących, z czystego entuzjazmu, stara się rozciągać okresy nauki w nużąco długie, tasiemcowe sesje. Bądź otwarty na niepowodzenia w pierwszych próbach. Wszyscy popełniamy błędy, kiedy uczymy się nowych rzeczy w życiu. Ćwicz dalej i ucz się na błędach, aby uniknąć ich następnym razem.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej