24 miliony programistów na całym świecie podążało najróżniejszymi ścieżkami aby nauczyć się tego zawodu. Na co zwracać uwagę by mądrze pokierować swoimi wyborami, zwłaszcza gdy jest się samoukiem?
Realizuj swoje marzenia
W dzisiejszym świecie programowanie jest jedną z najbardziej poszukiwanych umiejętności. Liczba programistów na świecie rośnie i będzie rosła: obecnie jest ich około 24 milionów, a przewiduje się, że do 2024 roku będzie ich 28,7 milionów. Programiści są potrzebni w prawie każdej firmie, która jest w jakiś sposób związana z technologią, posiada aplikację, stronę internetową, a nawet dowolne urządzenie sterowane przez program.
Niektórzy z początkujących programistów marzą, aby związać się z jakąś znaną firmą i wprowadzić swoje genialne pomysły, podczas gdy inni planują zrobić coś wielkiego na własną rękę i mają wiele pomysłów (często… za wiele). Niektórzy z nich wierzą, że mogą być najlepszymi twórcami stron internetowych. Wielu programistów pasjonuje się tworzeniem nowych gier lub aplikacji mobilnych. Jeśli nie chcesz zamienić swojej kariery w chaos od początku musisz jasno określić kamienie milowe dla tej podróży - w zależności od tego co Cię interesuje.
Poszukaj pomocy na kursach
Codegym - na tym kursie studenci uczą się Java’y. Składa się z podstaw języka, OOP, wielowątkowości, kolekcji i oczywiście dalszych tematów. W kursie znajdziesz ponad 1200 praktycznych zadań o różnym stopniu złożoności. Rozwiązując je, studenci będą mogli stworzyć ciekawą aplikację, np. emulator restauracji lub prostą grę wideo. Ponadto za rozwiązywanie zadań uczniowie zdobywają punkty, które pomagają odblokować kolejne lekcje. W program wbudowany jest walidator, który sprawdza wyniki. W razie potrzeby, walidator dostarcza nam też pomoc i porady.
Jeśli student nie może rozwiązać problemu, nawet z podpowiedziami, jest sekcja „pomoc” - klikasz na specjalny przycisk, zadajesz pytanie, a inni studenci lub ktoś z zespołu CodeGym pomoże.
Drugim przykładem kursów jest Udacity, które zapewnia w większości naprawdę nowoczesne szkolenia opracowane we współpracy z pionierami branży, takimi jak Google i Facebook, poruszając przy tym szeroką gamę tematów od technologii informatycznych po projektowanie stron internetowych. Ta firma ma w ofercie kursy programowania specjalnie przeznaczone dla początkujących, które są pomocne w nauce podstaw programowania. Posiada kompleksowe archiwum nauki i pomoc mentorów dla studentów.
Codecademy to spory zasób online profesjonalnych wskazówek. Ale korzystając z niego upewnij się, aby ćwiczyć także samemu, bo ich kursy cierpią trochę na brak praktycznej strony. Mimo że jest znacznie mniejszy i bardziej ograniczony, wielu zauważyło, że poziom treści jest dość dobry w całej ofercie edukacyjnej, czasami przewyższając większość innych platform edukacyjnych.
Osobiście szczególnie polecam nieco jakby mniej popularny FreeCodeCamp, którego celem jest pomoc początkującym programistom w nauce poprzez społeczność programistów, z ich tutorialami i czatami. FreeCodeCamp to organizacja non-profit, która dostarcza nam zarówno zadania programistyczne jak również materiały edukacyjne dla tych, którzy chcą nauczyć się kodować – absolutnie za darmo. Narzędzie oferuje szereg wykładów, artykułów i wciągających samouczków.
Regularna praktyka jest kluczem
Regularna praktyka czyni ludzi profesjonalistami w każdej dziedzinie. Tak też jest w przypadku programowania. Potrzeba dużo praktyki, aby stać się profesjonalistą. Ale nie martw się, nie musisz od razu zaczynać od kilku godzin dziennie. Zacznij od krótkich sesji rozwiązywania problemów z kodowaniem każdego dnia. To może być na początku nawet tylko 30 minut. Prawdopodobnie słyszałeś, że wyścig wygrywa się powoli i pewnie. Tak właśnie działa nauka programowania.
Spokojnie i nie przemęczaj się. Daj sobie trochę czasu i stopniowo zwiększaj czas ćwiczeń każdego dnia. Wielu początkujących, z czystego entuzjazmu, stara się rozciągać okresy nauki w nużąco długie, tasiemcowe sesje. Bądź otwarty na niepowodzenia w pierwszych próbach. Wszyscy popełniamy błędy, kiedy uczymy się nowych rzeczy w życiu. Ćwicz dalej i ucz się na błędach, aby uniknąć ich następnym razem.