Na co warto poświęcić swój czas?
Java
Wybór Javy w 2021 roku może być tematem sporu. Według większości osób w branży Java ciągle jest głównym językiem oprogramowania a wiele frameworków Java używanych w niezliczonych aplikacjach to niewyczerpane zasoby pracy. Faktycznie, Java jest nadal świetna w przypadku aplikacji internetowych i mikrousług na poziomie przedsiębiorstwa, a te segmenty mają rosnąć. W 2021 roku Java bez wątpienia nadal będzie dominować w sektorze bankowym i na indyjskim rynku IT.
Python
Python to język, z którego powinien korzystać każdy programista bo jego nauka daje naprawdę wiele. Składnia Pythona jest nie tylko intuicyjna i łatwa do nauczenia, ale jest używana w dziedzinach, które według przewidywań najbardziej wzrosną w 2021 roku. Chodzi tu o uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję. Oprócz oprogramowania ML i AI może być także intensywnie używany w takich branżach jak bankowość detaliczna, finanse, służba zdrowia, badania biologiczne i wszelkiego rodzaju automatyzacja.
JavaScript
Król w świecie tworzenia stron internetowych. Jest to bardzo prosty język do nauki i zrozumienia dzięki koncepcji programowania obiektowego. W 2021 roku duże firmy technologiczne, takie jak Netflix, Facebook, Amazon, Airbnb czy Spotify, intensywnie używają Javascript. Najlepsze w tym języku jest to, że można go stosować zarówno do budowania interfejsu użytkownika (frontendu) jak i zaplecza czyli samej mechaniki aplikacji (backend). W takim przypadku wystarczy opanować tylko jeden język programowania, aby budować aplikację jako full stack developer.
C#
W ankiecie StackOverflow, jeśli jesteś programistą, istnieje 59,7% szans, że używasz języka C#. Jest to jeden z najbardziej wszechstronnych języków programowania, łatwy do nauczenia i mający duże wsparcie społeczności. C# może być również używany w tworzeniu gier, na przykład głównie ze słynnym silnikiem gier Unity.
Według GitHub istnieje ponad 56 000 aktywnych repozytoriów, które używają języka C# jako podstawowego języka programowania. C# używa składni podobnej do innych języków wywodzących się z języka C, takich jak C++, więc jest łatwy do nauki jeśli przychodzisz z innego języka z rodziny C. Wbrew obiegowej opinii C# to nie tylko narzędzie do tworzenia aplikacji firmy Microsoft, ale także język, którego deweloperzy używają do tworzenia aplikacji wieloplatformowych na innych platformach, np. Xamarin.
Swift
Jeśli interesują Cię produkty Apple i tworzenie aplikacji mobilnych, Swift jest dobrym punktem zaczepienia. Swift został zoptymalizowany pod kątem wydajności i zbudowany od podstaw, aby dopasować się do realiów współczesnego programowania na iOS. A ten system operacyjny działa nie tylko na każdym iPhonie i iPadzie, ale jest też podstawą innych systemów operacyjnych, takich jak watchOS (dla Apple Watch) czy tvOS (dla Apple TV).
Scala
Jeśli znasz Javę - klasyczny język programowania sam w sobie - warto zapoznać się z jej współczesną kuzynką, Scalą. Scala łączy w sobie najlepsze cechy Javy (takie jak struktura zorientowana obiektowo i błyskawiczne środowisko uruchomieniowe JVM) z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Jako funkcjonalny język programowania Scala umożliwia programistom takie podniesienie jakości ich kodu, aby przypominał czystą matematykę. Scala pozwala na programowanie współbieżne, umożliwiając równoległe wykonywanie złożonych procedur. Ponadto jest to język silnie typowany. Deweloperzy mogą tworzyć i dostosowywać własne typy danych – a to zapewnia spokój ducha, bo wiesz, że masa potencjalnie mogących się pojawić błędów nie wystąpi w czasie wykonywania programu.
Wnioski
Możesz zacząć uczyć się dowolnego nowego języka. Ale niezależnie od wyboru od samego początku jasno określ, czego się uczysz i dlaczego się tego uczysz. Zawsze najpierw dobrze poznaj podstawy nowego obiektu Twojego zainteresowania a dopiero następnie interesuj się frameworkami do niego.
A może nasze propozycje były dla Ciebie zbyt konserwatywne i szukasz czegoś naprawdę szalonego?