Blog IT, Blog Marketing

Netcat

Netcat

Marcin Sarna , 06.09.2021 r.

Jeśli jeszcze nie znasz to czas poznać - szwajcarski scyzoryk wśród narzędzi sieciowych. Pomożemy rozeznać się w jego wersjach.

Instalujemy „oryginalnego” Netcata

Netcat to narzędzie, które odczytuje i zapisuje dane w połączeniach sieciowych za pomocą protokołu TCP lub UDP. Ilośc jego zastosowań jest po prostu niezliczona: może on być przydatny w codziennych czynnościach pentestera, specjalisty ds. bezpieczeństwa, administratora systemu itp. Istnieje kilka wariantów netcata, ale większość podstawowych funkcji i opcji wiersza poleceń jest bardzo podobna. Netcat został początkowo napisany do użytku w Linuksie ale możesz też mieć netcata w systemie Windows.

Netcat został napisany przez człowieka znanego jako Hobbit. Zazwyczaj nie jest preinstalowany na Linuksach, chyba że używasz dystrybucji takiej jak Kali Linux. Nie jest też już niestety utrzymywany i występuje w wersji 1.10.

Po uruchomieniu apt search netcat na maszynie opartej na Debianie (np. Ubuntu) pakiet pojawi się gotowy do zainstalowania jako netcat lub netcat-traditional. Aby go zainstalować, możesz uruchomić sudo apt install netcat-traditional lub poprzez kompilację ze źródeł, które możesz pobrać ze strony projektu.

Jeśli zainstalujesz różne warianty netcata w swoim systemie, być może będziesz musiał wywołać polecenie z pełną nazwą zamiast samego nc. Na przykład nc.traditional -h wyświetli dostępne opcje wiersza poleceń.

bash

GNU Netcat

GNU Netcat to coś innego – to przepisana wersja oryginalnego netcata. Zrobiono to z myślą aby program był bardziej przenośny dzięki nowym funkcjom i w pełni zgodny z GNU. Oznacza to, że można go łatwo zainstalować na prawie wszystkich dystrybucjach Linuksa. Ta wersja nie jest jednak dostępna za pośrednictwem menedżera pakietów. Wydaje się również, że GNU Netcat też nie jest już dłużej utrzymywany ponieważ jego najnowsza wersja to 0.7.1 z 2004 roku.

Aby go uzyskać, możesz pobrać pliki źródłowe ze strony projektu, a następnie je skompilować. Potrzebujesz do tego gccmake. Plik binarny zostanie zainstalowany w /usr/local/bin/netcat. Poniżej znajdują się polecenia, których należy użyć:

cd netcat-0.7.1/
./configure
make
sudo make install

Netcat OpenBSD

Wersja Netcata dla OpenBSD jest przepisaną wersją oryginalnego netcata, tak aby zawierała obsługę IPv6, proxy i gniazd unix. Oprócz tych ulepszeń jest on kompilowany w celu usunięcia funkcji, która jest uważana za otwartą lukę w zabezpieczeniach aplikacji (przełącznik -e, który pozwala na uruchomienie programu po połączeniu się).

Ta wersja jest najpopularniejsza i jest instalowana także na Linuksach, domyślnie występuje na przykład w dystrybucji Ubuntu (zarówno na wersji desktopowej jak i na serwerze). W przypadku innych dystrybucji Linuksa konieczne może być samodzielne zainstalowanie go.

Po uruchomieniu apt search netcat program objawi się nam jako pakiet netcat-openbsd. Aby go zainstalować możesz uruchomić sudo apt install netcat-openbsd. Gdy Netcat jest instalowany zostaje on dowiązany symbolicznie do ncnetcat aby ułatwić wywoływanie polecenia.

Ncat

Ncat jest reimplementacją Netcata w ramach projektu nmap. Ta wersja jest bogatsza w funkcje i ulepszona, wielu administratorów uczestniczących w Twojej rekrutacji IT zapewne właśnie z niej korzysta. Podczas instalacji nmapa dostajesz również zainstalowanego ncata, dotyczy to tak Windowsa jak i Linuxa. Następnie możesz uruchomić ncat -h, aby zobaczyć dostępne opcje wiersza poleceń. Możesz również skompilować go ze źródeł.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej