Blog IT, Blog Marketing

Jak walczyć o dobrego pracownika z branży IT?

Jak walczyć o dobrego pracownika z branży IT?

TeamQuest 24.05.2021 r.

Przejmij inicjatywę – aktywne poszukiwanie pracownika w branży IT

Czasy, w których przedsiębiorstwo publikowało na swojej stronie internetowej lub portalu branżowym ogłoszenie rekrutacyjne i czekało na odzew, bezpowrotnie minęły. Zwłaszcza w branży IT, gdzie panuje rynek pracownika, i gdzie trzeba się wykazać, aby przyciągnąć do siebie odpowiednich kandydatów. Teraz firmy muszą przejąć inicjatywę, jeśli chcą skutecznie i możliwie jak najszybciej zatrudnić pracowników. Jak więc walczyć o specjalistę?

Przede wszystkim być tam, gdzie on. Na Goldenline, na LinkedIn, na Facebooku. Media społecznościowe to narzędzia, które z powodzeniem można wykorzystać podczas rekrutacji. Co więcej, publikowane na nich ogłoszenia mogą mieć mniej formalny charakter, co przyciągnie tych kandydatów, którzy cenią sobie swobodną atmosferę w pracy.

Świetnym sposobem na nawiązanie pierwszego kontaktu z kandydatami są targi pracy. Wbrew pozorom zjawiają się na nich nie tylko adepci IT, ale również doświadczeni specjaliści, którzy chcą zmienić środowisko pracy. Dzięki obecności na targach możesz zbudować własną sieć kontaktów. Zyskujesz również szansę przeprowadzenia z zainteresowanymi krótkich rozmów.

Coraz większą sławę zyskują hackathony. To jedno- lub dwudniowe wydarzenia skierowane do informatyków i miłośników nowych technologii. W ich ramach połączeni w zespołach specjaliści pracują nad zadaniami przygotowanymi przez organizatorów. To doskonały sposób na przetestowanie umiejętności kandydatów, ale również kompetencji miękkich, takich jak radzenie sobie z presją czasu czy też praca w grupie.

Skorzystaj ze wsparcia z zewnątrz – profesjonalna agencja rekrutacyjna

Zatrudnienie dobrego specjalisty IT jest trudne, jednak nie niemożliwe. Nawet jeśli masz ograniczone możliwości (np. prowadzisz nieduże przedsiębiorstwo, które nie ma działu HR), nie musisz rezygnować z profesjonalisty. Wystarczy że skorzystasz z usług agencji rekrutacyjnej specjalizującej się w pozyskiwaniu ekspertów z branży IT, a podmiot wyłoni kandydatów spełniających Twoje wymagania.

Profesjonalna agencja rekrutacyjna dysponuje rozbudowaną siecią kontaktów. Pracujący w niej specjaliści szybko więc docierają do potencjalnych pracowników. Dzięki doświadczeniu są w stanie ocenić nie tylko umiejętności, ale również tzw. cultural fit kandydatów, czyli ich dopasowanie do kultury organizacyjnej firmy, co w ostatnim czasie nabiera dużego znaczenia. Odpowiednio dopasowany pracownik czuje się dobrze w organizacji. W efekcie pracuje efektywniej i rzadziej bierze wolne.

Przedsiębiorcy coraz częściej zlecają przeprowadzenie rekrutacji zewnętrznemu podmiotowi. Nic więc dziwnego, że agencje rekrutacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu. Nie każda jednak jest w stanie w kompleksowy sposób zająć się pozyskiwaniem pracowników. Dlatego warto wybrać firmę specjalizującą się w rekrutacjach w branży IT, która dysponuje doświadczeniem i może przedstawić rekomendacje od klientów.

Wyróżnij się warunkami pracy

Deficyt specjalistów IT sprawia, że aby przyciągnąć najlepszych pracowników, trzeba im zaoferować atrakcyjne warunki pracy. Wynagrodzenie to wciąż jedna z najważniejszych zachęt, jednak rośnie znaczenie także innych aspektów. Swobodna atmosfera, brak formalizmu, jasna komunikacja oraz work&life balance to kwestie istotne dla specjalistów IT. Warto je więc uwzględnić w ofercie o pracę.

Eksperci IT cenią sobie także możliwości rozwoju oraz elastyczne godziny pracy. Świadczenia pozapłacowe również przyciągają kandydatów, o ile nie są odgórnie narzucone. Dlatego lepiej oferować katalog benefitów, z których każdy pracownik będzie mógł wybrać to, co uważa za najlepsze. Ścianka wspinaczkowa? Bilety do teatru? A może voucher na zakup książek? Możliwości jest naprawdę wiele.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej