Blog IT, Blog Marketing

Wrzuć wideo na GitHuba

Wrzuć wideo na GitHuba

Marcin Sarna , 24.05.2021 r.

Niewielu jeszcze wie, że można łatwo wstawić film w commicie. A może to być całkiem pomocne.

Uploading wideo wychodzi z wersji beta

16 grudnia 2020 roku GitHub poinformował, że udostępnił w wersji beta możliwość wrzucania na repozytorium plików mp4mov. Dokładniej rzecz biorąc umożliwiono upload takich plików w pull requestach oraz komentarzach. Celem było ułatwienie programistom przekazywanie sobie swoich idei czy opisywania problemów jakie napotkali. Nakręcenie i wrzucenie kilkusekundowego filmu pokazującego reprodukcję błędu jest często nieporównywalnie szybsze (a już na pewno łatwiejsze w odbiorze) niż kilkupunktowe opisanie kolejnych kroków.

Możliwość współpracy za pośrednictwem wideo (na przykład programowanie w parach, prezentacje itp.) jest ważną częścią pracy deweloperów, szczególnie dla społeczności czy zespołów, które współpracują ze sobą wyłącznie zdalnie. I taka forma pracy wspólnej jest już dostępna dla wszystkich korzystających z GitHuba.

Pomóż opiekunowi kodu odtworzyć błąd

Błędy to coś, z czym boryka się każdy programista, ale czasami słowa nie wystarczają, aby pomóc komuś innemu szybko odtworzyć problem. Jest to szczególnie ważne dla maintainerów, którzy często są wręcz przeciążeni raportami o błędach, które wymagają wymiany dużej ilości informacji z użytkownikiem, aby dotrzeć do źródła problemu. Poprzez umożliwienie użytkownikom przesyłania filmów powstała możliwość łatwego i szybkiego, wizualnego odtworzenia okoliczności, w jakich użytkownik napotkał błąd. To z kolei znacznie skraca czas spędzony przez programistę na próbach odtworzenia błędu w porównaniu do sytuacji gdy ma on do dyspozycji jedynie opis tekstowy rozrzucony po 15 mailach z ostatnich 5 dni korespondencji z użytkownikiem.

Dostarcz kontekst do pull requestów żeby recenzent kodu wiedział o co chodzi

Istnieje wiele różnych kwestii związanych z wymaganiami czy decyzjami dotyczącymi architektury oprogramowania a zespół stale wprowadza kolejne zmiany. Code viewerom może być trudno w takich warunkach zrozumieć co tak naprawdę recenzują i dlaczego. Programiści mogą wspomóc się wideo aby udostępniać współpracownikom więcej szczegółów na temat nawet najbardziej złożonych zmian w kodzie. W formie filmu można udostępniając na przykład przewodniki po kodzie albo prezentacje funkcji.

Opowiedz, jakiego kształtu powinna nabrać funkcja

Jeśli chodzi o opracowywanie nowej funkcji lub produktu to z pewnością przemyślany opis propozycji lub statyczne projekty są na ogół wystarczające. Ale zdarzają się sytuacje gdy brakuje możliwości rzeczywistego przekazania przepływów pracy czy interakcji z udziałem użytkowników końcowych. Udostępnianie filmów instruktażowych z wizualizacjami jak funkcja powinna działać pomaga zespołom deweloperów dotrzeć do sedna tego, co powinni zbudować i dlaczego.

Prześlij film z dowolnego miejsca

Dziś żadna nowa funkcja nie jest w pełni kompletna dopóki nie będzie dostępna także na urządzeniach mobilnych. Przesyłanie filmów z aplikacji mobilnych GitHuba na iOS i Androida jest już dostępne dla wszystkich użytkowników tego portalu. To może się przydać zwłaszcza programistom aplikacji mobilnych, którzy będą teraz mogli nagrać film przedstawiający błąd pojawiający się na komórce czy tablecie i przesłać go bezpośrednio z tego samego urządzenia.

GitHub zachęca do korzystania z nowej funkcji i jednocześnie zapowiada, że to nie koniec wprowadzania wideo do życia programistów. Planowane jest wprowadzenie obsługi wideo rozwijającego się z linków i adnotacji wideo osadzonych bezpośrednio w kodzie za pomocą serwisów takich jak Loom czy Vimeo.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej