Pierwszym ważnym językiem, którego potrzebujesz, aby odnieść sukces w programowaniu, jest język programowania. Drugi jest język angielski.
Nie wszyscy programiści mają ten handicap, że język angielski jest ich językiem natywnym. Niestety, jeśli jesteś programistą, a Twoim językiem ojczystym nie jest angielski, musisz nauczyć się skutecznie komunikować. Tak, komunikować: zarówno w mowie jak i piśmie. W przeciwnym razie będziesz miał mocno ograniczone możliwości kariery jako programista.
Ale dlaczego właściwie każdy programista musi uczyć się angielskiego?
Języki programowania są napisane w języku angielskim
Jeśli rozpocząłeś już naukę programowania, wiesz, że nazwy klas, metod, parametrów, interfejsów i komentarzy są w języku angielskim. Ponadto same słowa kluczowe występujące w języku są również w języku angielskim. Dlatego, gdy piszemy kod, piszesz go tak naprawdę w języku angielskim.
Większość rozmów kwalifikacyjnych w firmach lub projektów freelancerskich odbywa się w języku angielskim
W zasadzie za każdym razem, gdy weźmiesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej, niezależnie od tego, czy będzie to miało miejsce w lokalnej firmie w Twoim mieście, za granicą czy online, zostaniesz wysłuchany – przynajmniej częściowo - w języku angielskim. Jest to powszechna praktyka w rekrutacji do pracy, formalność. Często musisz nie tylko porozmawiać w języku Szekspira z rekruterem ale też na przykład przytoczyć szczegóły swojego projektu czy omówić jakieś zagadnienie techniczne.
Do udokumentowania kodu potrzebny jest język angielski
Programista często wykorzystuje w swojej pracy dokumentację techniczną napisaną w języku angielskim. Jeśli pracujesz z międzynarodowym zespołem, dobrze byłoby żebyście wszyscy czytali dokumentację w tym samym języku. Język angielski to właśnie taka łacina dzisiejszego świata informatycznego.
Zresztą oprócz dokumentacji często będziesz samodzielnie szukał informacji o programowaniu na różnych stronach internetowych, np. StackOverflow, gdzie dyskusje, problemy i rozwiązania są w 99% opisane w języku angielskim.
Większość dostępnych zasobów jest napisana lub nagrana w języku angielskim (blogi, wideo)
Programista musi bez przerwy doskonalić swoje umiejętności i poszerzać wiedzę. Nie możesz po prostu doskonalić się w programowaniu samodzielnie poprzez swoje błędy lub doświadczenia z kodowaniem. Dowiesz się więcej, czytając blogi czy serwisy newsowe a nawet oglądając kursy programowania lub samouczki online, które są w większości sporządzone w języku angielskim.
Większość konferencji programistycznych używa języka angielskiego
Nie wszyscy uczestnicy konferencji posługują się tym samym językiem co my. Jeśli weźmiesz udział w międzynarodowych konferencjach, spotkasz uczestników zewsząd mówiących różnymi językami. Jeśli uczestniczysz w lokalnych konferencjach, zdarzają się przypadki, w których prelegenci są zapraszani z zagranicy. W takich przypadkach używany będzie język angielski.
Jeśli chcesz podzielić się swoją wiedzą programistyczną, powinna być ona przekazana w języku angielskim
Jednym ze sposobów na ćwiczenie umiejętności programowania jest dzielenie się nimi ze światem. Możesz napisać własnego bloga lub odpowiadać na pytania programistyczne na Stackoverflow w języku angielskim. Im więcej osób zobaczy naszą dokumentację tym więcej okazji zapuka do naszych drzwi. Nie ograniczaj swojej szansy na osiągnięcie więcej, dzieląc się swoją wiedzą z ograniczoną publicznością – na przykład udostępniając ją wyłącznie w języku polskim.
Angielski jest równie ważny jak język programowania bo programiści równie często z niego korzystają. I nie, nie musisz być ekspertem od angielskiego od razu. Jeśli potrafisz komunikować się w sposób zrozumiały i sprawny to to wystarczy na początek. Będziesz poprawiał swój angielski codziennie z niego korzystając.