Blog IT, Blog Marketing

eBay banuje towary dla dorosłych

eBay banuje towary dla dorosłych

Marcin Sarna , 17.05.2021 r.

Nagość i seks zabawki znikną z tego portalu. Czy to rozwiązanie ma sens?

Dlaczego takie rozwiązanie

Ebay niedawno ogłosił nową politykę, która ograniczyła sprzedaż „artykułów dla dorosłych” z wykorzystaniem tego serwisu. Nowe zasady gry zostały ogłoszone w e-mailu tym sprzedawcom, którzy wystawili lub obecnie wystawiają przedmioty należące do kategorii „dla dorosłych”. Jest to de facto zakaz sprzedaży większości aktów, odzieży fetyszowej, filmów o charakterze erotycznym, gier wideo i czasopism, a także hentai, niektóre zabawki erotyczne i… „innych”.

Argumentacja serwisu eBay dotycząca zmiany nie jest zbyt jasna i właściwie sprowadza się do jednozdaniowego wyjaśnienia w odpowiedzi na pytanie „Dlaczego w serwisie eBay obowiązują takie zasady?”

Chcemy, aby produkty dla dorosłych były dostępne dla tych, którzy chcą je kupić i mogą to zrobić legalnie, jednocześnie chroniąc tych, którzy nie chcą oglądać lub kupować takich przedmiotów, przed łatwym uzyskaniem dostępu do nich.

W gąszczu regulacji

Jako marketplace Ebay ma rzecz jasna prawo określić, co może, a co nie może być sprzedawane w jego sklepie ale szczegóły tego zakazu są co najmniej dziwaczne. Niektóre zasady przewidują wręcz takie wyjątki, które zdają się nie mieć żadnego sensu, jeśli celem eBaya faktycznie jest trzymanie towarów dla dorosłych na osobności.

I tak na przykład czasopisma dla dorosłych są generalnie zakazane, z wyjątkiem takich tytułów jak… Playboy, Playgirl, Penthouse i Mayfair, z powodów, których polityka nie kłopocze się wyjaśniać. Nagie sztuki i fotografowanie nie są całkowicie zakazane, ale żadna nagość nie może zawierać sugestywnych seksualnie póz lub aktów seksualnych co wydaje się subiektywne w ocenie i może powodować nierówne traktowanie poszczególnych sprzedających.

Istnieje również zakaz dotyczący prześwitujących lub bardzo obcisłych modelowanych ubrań, które pokazują ludzkie genitalia, odbyt, sutek lub kobiece piersi, co rodzi pytanie, czy zakazem sprzedaży są objęte same takie ubrania czy też nie można ubrań sprzedawać tylko w razie ich zaprezentowania z widocznym odbytem... Niezgodne z polityką eBay’a staje się obecnie także wysyłanie zabawek erotycznych za granicę, ale „wstępnie zatwierdzeni” sprzedawcy mogą je sprzedawać w swoim kraju pochodzenia.

Acha, jeżeli ktoś z czytelników TeamQuestowego bloga wie jak brzmi muzyka tylko dla dorosłych, to po pierwsze niech da nam znać a po drugie niech pamięta, że ona też będzie zakazana.

Konsekwencje naruszeń

Rzecznik serwisu eBay powiedział, że nowa polityka wchodzi w życie 15 czerwca 2021 roku i jest środkiem bezpieczeństwa. Konsekwencje naruszenia nowego zakazu dotyczącego produktów dla dorosłych obejmują usunięcie konkretnego przedmiotu z aukcji lub zawieszenie całego konta. Już samo odkrycie jak wiele luk i subiektywnych osądów wyszło na jaw po pierwszym podejściu do tych zasad sugeruje, że eBay będzie miał przed sobą dużo fascynującej pracy w egzekucji swoich nowych praw. W każdym razie, jeśli zarabiałeś w jakikolwiek sposób na sprzedaży niestandardowych zacisków na sutki albo porno w stylu vintage to powinieneś zacząć rozważać zmianę rynku. A wówczas zainteresuj się trendami w sprzedaży detalicznej.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej