Blog IT, Blog Marketing

Microsoft Edge się rozpędza

Microsoft Edge się rozpędza

Marcin Sarna , 06.05.2021 r.

Wersja beta dla Linuksa i nowe funkcje wyszukiwania.

Oficjalna beta dla pingwina

Edge dla systemu Linux nadal nie ma kilku ważnych funkcji w porównaniu z wariantami systemu Windows i macOS ale po spędzeniu ponad sześciu miesięcy w Dev channel[/] ta przeglądarka Microsoftu dla Linuksa otrzymuje właśnie status beta.

Wersje Linuksa nowego Edge'a opartego na Chromium zaczęły pojawiać się po raz pierwszy w październiku 2020 roku. Oferowano wówczas obsługę wielu najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, w tym Ubuntu, Debiana, Fedora’y czy openSUSE. Wraz ze swoimi istniejącymi wersjami dla macOS i Windows, Edge dołącza więc do szeregu najpopularniejszych przeglądarek internetowych, takich jak Google Chrome i Mozilla Firefox, które obsługują wszystkie trzy główne systemy operacyjne.

Nadając [i]Edge for Linux status beta’y Microsoft potwierdza, że jego przeglądarka jest wystarczająco stabilna i użyteczna by zacząć jej używać (w każdym razie na pewno bardziej niż wersja deweloperska) ale jednocześnie nadal nie jest uważana za gotową do „produkcji”.

Nowe funkcje ale rzadsze aktualizacje

Podczas gdy aplikacje z kanału deweloperskiego są aktualizowane co tydzień o nowe funkcje i poprawki błędów, wersje w wersji beta otrzymują duże zmiany co sześć tygodni. Wszystkie trzy gałęzie (deweloperska, beta i stabilna) są rozwijane jednocześnie, a wersje beta dają użytkownikom możliwość zapoznania się z niektórymi nowymi funkcjami, zanim trafią do wersji stabilnej.

Deweloperzy Microsoftu wprowadzili już przydatne funkcje do wersji deweloperskich Edge for Linux, a w zeszłym miesiącu wprowadzili logowanie i synchronizację (choć w dość ograniczonym zakresie). Oprócz dopracowania istniejących funkcji, beta Edge dla Linuksa wprowadza również kilka innych funkcji. Na przykład użytkownicy mogą teraz synchronizować swoje

ulubione” z Edge Application Guard, dostępna jest także nowa funkcja zakupów.

Zgodnie z harmonogramem wydań wersja 91 przeglądarki, która jest obecnie dostępna jako beta, ma przejść do wersji stabilnej już 27 maja. Jednak firma Microsoft nie potwierdziła jeszcze, czy ta data wydania dotyczy również wersji Linuksa.

A właśnie, jeśli lubicie pełnoekranowe reklamy to zobaczcie co oferuje Edge

Cybernetics (MPC, ML)

Szczecin
Aplikuj

Staż w dziale Sprzedaży B2B (2 miejsca)

Warszawa
Aplikuj

Technischer Rollouter (d/m/w) 4000 - 4699 EUR

Ulm
Aplikuj

Software Engineer .Net 23000 - 27000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Nowe funkcje wyszukiwania

Microsoft testuje obecnie nową funkcję wyszukiwania w Edge. Na razie jest dostępna tylko dla uczestników programu wczesnego dostępu (za pośrednictwem kanałów Canary i Dev) i umożliwia użytkownikom wyszukiwanie przy użyciu obrazów jako informacji źródłowych, a nie tekstu.

Uwaga: tu nie chodzi dokładnie o to samo wyszukiwanie obrazem, które znamy na przykład z wyszukiwarki Google. Edge, po przeanalizowaniu obrazu, zaoferuje nam bowiem nie strony internetowe, na których ten obraz się znajduje, ale strony internetowe powiązane z tym co widać na obrazku.

Wyszukiwanie obrazów

Aby uzyskać dostęp do wyszukiwania wstecznego obrazu, użytkownicy, którzy mają wcześniejszy dostęp do Edge’a, mogą kliknąć obraz prawym przyciskiem myszy i wybrać „Wyszukaj obraz na pasku bocznym” (Search in sidebar for image) z menu. Ta funkcja opiera się na istniejącej funkcji „Szukaj na pasku bocznym” (Search in sidebar), która została udostępniona w pełnej publicznej wersji na początku tego roku.

Oprócz generowania powiązanych obrazów i linków internetowych, nowe wyszukiwanie Edge wyodrębni również zawartość tekstową z obrazu, co może być szczególnie przydatne do odczytania obrazów o niskiej rozdzielczości (zwłaszcza dla osób słabo widzących czy niedowidzących). Nowy typ wyszukiwania jest obsługiwany oczywiście przez wyszukiwarkę Bing należącą do Microsoftu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej