„Chcemy aby ten język trafił do mainstreamu”.
Najwyższy szczebel w fundacji
Facebook dołączył właśnie do Rust Foundation, organizacji kierującej językiem programowania Rust. Znajduje się w niej w całkiem zacnym gronie - obok Amazon Web Services, Google’a, Huawei’a, Microsoftu czy Mozilli. Rust to język początkowo opracowany przez Mozillę, który stał się popularny w programowaniu systemowym. Niemała w tym zasługa gwarancji bezpieczeństwa pamięci dająca mu silne argumenty w rywalizacji z szybkimi C i C ++. Rust jest atrakcyjną opcją do pisania takich komponentów jak sterowniki czy kompilatory – a więc „z butami” wchodzi na podwórku zarejestrowane do tej pory dla języków z rodziny C.
Facebook dołączył do Fundacji Rust na najwyższym szczeblu co daje im miejsce w zarządzie fundacji. Fundacja Rust powstała w lutym i każdy z jej członków realizuje swoje różne cele. Na przykład Microsoft bada Rusta pod kątem niektórych składników Windows i Azure, podczas gdy Google używa go do tworzenia nowych części systemu operacyjnego Android oraz wspiera wysiłki mające na celu wprowadzenie Rust do jądra Linuksa.
Rola Rusta w Facebooku
Facebook przyspiesza tym samym jeszcze bardziej przyjęcie Rusta wewnątrz swojej organizacji. Zespół inżynierów Facebooka szczegółowo opisał właśnie jak wygląda wykorzystanie Rusta u nich od 2016 roku, to jest rok po tym, jak Rust osiągnął wersję 1.0.
Rust oferuje programistom wydajność starszych języków, takich jak C++, z większym naciskiem na bezpieczeństwo kodu. Obecnie na Facebooku setki programistów piszą miliony wierszy kodu w Rust/Facebook wykorzystuje Rusta we wszystkich aspektach rozwoju, od kontroli źródła po kompilatory/[cuite] - mówi Joel Marcey, kierownik ekosystemu open source w Facebook, a obecnie dyrektor zarządu w Rust Foundation. [cite]Dołączamy do Fundacji Rust, aby pomóc w tworzeniu, ulepszaniu i rozwijaniu tego języka, który stał się tak cenny dla nas i programistów na całym świecie. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z innymi członkami fundacji i społecznością Rust, aby uczynić Rust językiem głównego nurtu.
Pierwsze rustowe produkty Facebooka
Facebook wykorzystywał Rust w wielu projektach, w tym w kryptowalucie Libra i projekcie blockchain, który jest obecnie zarządzany przez Diem Association (Facebook jest teraz tylko głównym członkiem tego stowarzyszenia). Blockchain Diem jest głównie napisany w języku Rust. Wcześniej Facebook sięgnął do Rusta pisząc Mononoke, serwer kontroli kodu źródłowego. Jak to ocenili jego deweloperzy:
Na początku programowanie Mononoke w C++ było oczywistym wyborem. W tamtym czasie kod backendu Facebooka był napisany głównie w C++, co oznaczało, że Mononoke także powinien zostać zaimplementowany w C++. Zespół odpowiedzialny za kontrolę źródeł musiał jednak wziąć pod uwagę potrzeby w zakresie niezawodności backendu takiego systemu. Gdy przestój może potencjalnie zatrzymać świadczone usługi o krytycznym znaczeniu, niezawodność jest najwyższym priorytetem. Dlatego zespół zdecydował się na Rust zamiast C++.
Od tego czasu popularność Rusta w FB rosła
Adopcja Rusta była dużą i ryzykowną decyzją ze względu na czas potrzebny na naukę nowego języka i ilość czasu już zainwestowanego w projekty napisane w innych językach.
Po udanym przejściu na Rust w przypadku Mononoke, zainteresowanie deweloperów tym językiem wzrosło. Facebook zauważył, że wielu inżynierów zainteresowanych Rust pochodziło ze środowisk Python i JavaScript. Docenili połączenie wysokiej wydajności Rusta z wykrywaniem błędów w czasie kompilacji. Ponieważ w firmie krążyło więcej historii sukcesu, wzrosło zainteresowanie wykorzystaniem Rusta do obsługi wszelakiego kodu backendu ale odkryto też możliwość zastosowania go w aplikacjach mobilnych.