Blog IT, Blog Marketing

Zmiana ścieżki zawodowej. Jak zmienić wykonywaną profesję?

Zmiana ścieżki zawodowej. Jak zmienić wykonywaną profesję?

TeamQuest 02.08.2015 r.

Jest wiele powodów dla których zmieniamy swoją dotychczasową specjalizację zawodową. Jedni z nas czują się wypaleni zawodowo i chcą robić coś zupełnie innego. Dla innych to konieczność spowodowana brakiem możliwości znalezienia zatrudnienia w swoim fachu.

Zmiana profesji to duże wyzwanie związane z wykonywaniem pracy w której nie mamy doświadczenia. To ryzyko nie sprostania oczekiwań, jakie zostaną przed nami postawione. Z tego właśnie powodu wiele firm obawia się „dać szansę” osobie, która nie ma doświadczenia w danej branży. Jest jednak szansa, aby gruntownie zmienić swoją karierę zawodową. Informacje poniżej powinny w tym pomóc.

1. Pomyśl o tym, co chciałbyś robić

Jak zmienić wykonywaną profesję?

To pytanie, które napędza Ciebie do myślenia o zmianach. Zastanów się, co dokładnie nie odpowiada Tobie w aktualnej pracy. Być może nie trzeba zmieniać profesji, a jedynie miejsce pracy. Jeżeli jednak uważasz, że wypaliłeś się zawodowo, to gruntownie zastanów się nad tym, co chciałbyś rzeczywiście robić. Czy Twoją pasją jest praca żywiołowa, czy raczej spokojna? Czy preferujesz kontakt z ludźmi, czy raczej zacisze swojego biurka i komputera. Przemyśl, jaki charakter pracy będzie dla Ciebie satysfakcjonujący, a następnie szukaj zawodów które spełniłyby Twoje potrzeby i oczekiwania.

Zbadaj rynek pracy

Przechodzimy z fazy planów i marzeń na twardy grunt rynku pracy. Jeżeli już wiesz, co chciałbyś wykonywać na nowym stanowisku pracy, to sprawdź kilka przykładowych ogłoszeń o pracę. Poznasz w ten sposób dokładnie zakres obowiązków i przekonasz się o słuszności twojego wyboru. Zwróć szczególną uwagę na wymagania, jakie stawiane są kandydatom i czy masz kwalifikacje na to, aby móc je spełnić. Jeżeli nie, to zastanów się w jaki sposób można zagospodarować Twoje umiejętności do przyszłego stanowiska pracy. Musisz mieć pomysł na przedstawienie korzyści wynikających z zatrudnienia Twojej osoby.

Przygotuj się

Jeżeli obawiasz się, że Twoje doświadczenie zawodowe jest niewystarczające do tego, aby zmienić pracę, to zastanów się nad pozyskaniem dodatkowej wiedzy z nowej dziedziny. Być może, aby wykonywać pracę w nowej branży wystarczy posiadać ważny certyfikat? Być może wystarczy znajomość baz danych wraz z podstawowymi zapytaniami SQL? Takie informacje i umiejętności można zdobyć samodzielnie. Książki i Internet dostarczają nam przecież informacji na każdy temat.

Dostosuj swoje CV

Twoje CV musi być dostosowane do Twojej nowej, przyszłej kariery zawodowej. Postaraj się tak opisać swoje dotychczasowe obowiązki zawodowe, aby były one maksymalnie zbieżne z Twoją pracą „marzeń”. Co ważnie, nie możesz kłamać. Zastanów się, być może wbrew pozorom posiadasz wymagane kwalifikacje, jednak nie jesteś tego świadomy.

Bądź elastyczny

Zmiana profesji to ryzyko dla Ciebie, ale i dla Twojego potencjalnego pracodawcy. Postaraj się być elastyczny i wyrozumiały. Nie miej za złe, że rekrutacja jest wieloetapowa; pracodawca musi być pewny, że warto dać Tobie szansę. Przygotuj się na to, że Twoje wynagrodzenie może być niższe od tego, które aktualnie otrzymujesz. Pracodawca wynagradza za rzeczywiste umiejętności, których Ty na początku raczej nie posiadasz. W pierwszym okresie powinieneś dać z siebie jak najwięcej, aby udowodnić, że dana Tobie szansa była dobrą decyzją.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej