Blog IT, Blog Marketing

Czego Twój szef nie wie o Tobie

Czego Twój szef nie wie o Tobie

Marcin Sarna , 05.03.2021 r.

Myślisz, że wie a on nie wie - więc warto mu o tym powiedzieć.

Relacje z przełożonym

Jest taki angielski termin managing up, który można przetłumaczyć jako „radzenie sobie”. I wcale niekoniecznie jest to coś złego, w stylu głaskania ego Twojego szefa. Chodzi raczej o zwracanie uwagi na to co tak naprawdę Twój szef wie o Tobie – bo może się okazać, że jego obraz Twojej osoby jest diametralnie różny od tego co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Twój przełożony nie zna (bo nie może znać) każdego szczegółu na temat tego, co robisz w swojej pracy, a bycie świadomym tego, czego może nie wiedzieć i udzielanie im informacji potrzebnych do dobrego wykonywania swojej pracy, sprawia, że oboje będziecie mieli w pracy łatwiej. Oto przykładowa lista spraw, o których Twój szef może nie wiedzieć, a które dotyczą Ciebie i Twojego zespołu:

  • Co spowalnia zespół
  • Nad czym dokładnie pracują poszczególne osoby w zespole
  • Gdzie jest dług techniczny
  • Jak pomóc Ci polepszyć swoją pracę
  • Jakie są Twoje cele
  • Jakie problemy powinniście eskalować wyżej
  • Jaką dodatkową pracę wykonujesz

Tak, generalnie trzeba założyć, że masz dobre relacje ze swoim menedżerem – bez tego w ogóle nie ma sensu zastanawiać się nad pytaniem z tytułu artykułu. Przyjrzyjmy się paru z tych spraw.

Szczegóły dotyczące Twojej pracy

Powodem, dla którego Twój szef nie wie o tych wszystkich rzeczach, nie jest to, że nie wykonuje swojej pracy. Niemożliwe jest śledzenie każdego szczegółu na temat każdej osoby w pracy zespołu. Musicie mieć w zespole jakąś metodę na informowanie go na bieżąco o najważniejszych aspektach pracy.

Junior Rekruter 4300 - 4600 PLN

Warszawa
Aplikuj

Marketing Manager 15000 - 20000 PLN

Łódź
Aplikuj

IT Network Engineer 15000 - 24000 PLN

Ulm
Aplikuj

Handlowiec ds. Systemów Biznesowych 9000 - 10000 PLN

Warszawa
Aplikuj

AI Specialist

Warszawa
Aplikuj

Co spowalnia zespół

Czasami pracujesz nad projektem i wszystko przebiega wolniej, niż się spodziewałeś. Zawsze są ku temu powody - może było o wiele więcej błędów, niż się spodziewałeś, może używasz nowej technologii, której nikt w zespole nigdy wcześniej nie używał, może czekasz, aż inny zespół coś zrobi. Powody, dla których sprawy stają się trudne, są różne i na dodatek zmieniają się w czasie. Nawet jeśli Twój menedżer wiedział, co Cię spowalnia 2 tygodnie temu, być może ten problem został całkowicie rozwiązany i borykasz się teraz z innymi przeszkodami. Tylko jeśli szef wie, dlaczego utknąłeś, może być w stanie pomóc.

Co jest trudne w Twojej pracy

Przyznanie się, że masz z czymś problem, nie jest łatwe. Komunikując problem pamiętaj, że zadania zwykle nie są trudne bo jesteś „wolny” lub „źle wykonujesz swoją pracę”. Zwykle dzieje się tak dlatego, że jest coś konkretnego, co sprawia, że robota się nie klei. Częstym przykładem jest sytuacja gdy opracowujesz właśnie nową funkcję ale okazuje się ona dużo bardziej skomplikowana, niż się spodziewałeś, ponieważ istnieje wiele skrajnych przypadków, o których nikt wcześniej nie pomyślał. Twój menedżer powinien o tym wiedzieć, żeby móc dać Ci więcej czasu, zapewnić pomoc innej osoby, zatwierdzić rezygnację z części założeń czy po prostu uwzględnić dodatkowe przeszkody w planowaniu dalszych prac.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Nad czym pracują poszczególne osoby w zespole

Twój kierownik prawie na pewno wie, nad czym pracuje cały zespół ale czy wie, że dzisiaj pracujesz akurat nad uzyskaniem certyfikatu TLS wydanego dla witryny? A jak ktoś go zapyta „he, czy Twój zespół uzyskał już ten certyfikat TLS?” to będzie to źle wyglądało, że nie zna odpowiedzi lub nie jest w stanie łatwo się tego dowiedzieć. Do prostej, niskopoziomowej komunikacji w zespole, nie trzeba od razu wdrażać skomplikowanych metodyk.

Informuj go o swoich postępach

Możesz zapytać swojego szefa, jak chce być informowany na bieżąco o tym, co robi zespół: może chce śledzić wszystko za pomocą odpowiedniego narzędzia informatycznego a może woli aby ludzie pisali cotygodniowe podsumowanie, a może ma jeszcze inny system? Dobrze byłoby aby decyzja o kanale komunikacji zapadła w uzgodnieniu z samym zespołem – to kolejna, dodatkowa praca do wykonywania w projekcie, która kosztuje czas zespołu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej