Blog IT, Blog Marketing

PHP nie umarło

PHP nie umarło

Marcin Sarna , 04.12.2020 r.

Przestań mówić, że PHP jest martwe. I nie tylko ze względu na wydanie 8.0, które się właśnie ukazało.

PHP != Wordpress

Co chwila można natknąć się na artykuł, komentarz czy tweet stwierdzający, że PHP umiera i powinniśmy przestać go używać. Jeśli na jakimś innym forum lub na Stack Overflow pojawi się pytanie dotyczące nauki języka PHP, istnieje prawie 100% szansa, że ktoś odpowie w rodzaju: „Dlaczego chcesz się uczyć PHP? Naucz się czegoś fajnego”.

Byłoby błędem ignorowanie faktu, że PHP jest popularne ze względu na WordPress. WordPress ma wiele wad, ale używając WordPress można osiągnąć wiele w stosunkowo prosty sposób. To jest przyczyna jego popularności. A PHP to nie WordPress. I chociaż WordPress jest mocno osadzony w podręczniku historii PHP, to nie jest jedynym wyjątkowym projektem napisanym w tym języku. No właśnie – wyobrażacie sobie WordPressa w – na przykład - C++?? C++ po prostu nie nadaje się do tego zadania w taki sam sposób, w jaki PHP nie nadaje się do pisania sterowników sprzętowych ani niczego związanego ze sztuczną inteligencją.

Przyzwyczajenia

Na wybór języka ma również duży wpływ to, co już wiesz i umiesz. Czas to pieniądz, a w większości przypadków przyjęcie nowego języka dla projektu jest dużym przedsięwzięciem, które spowodowałoby większe obciążenie ram czasowych, które zwykle są już napięte. Załóżmy, że dewelopera zna trochę Pythona, ale jest dużo lepszy z PHP. Prawdopodobnie mógłbym zrobić to samo zadanie w Pythonie, ale zajmie mu to dwa razy dłużej (przynajmniej na początku). Nie oznacza to, że w ogóle nie będzie używać Pythona, ani że ma coś przeciwko Pythonowi, to po prostu oznacza, że PHP jest dla takiej osoby bardziej przydatnym narzędziem.

PHP jest zbyt łatwe

„PHP jest zbyt łatwe. Powinieneś się nauczyć czegoś trudnego ”. Jednym z głównych powodów, dla których PHP jest tak popularny, jest jego wszechobecność. Jest zainstalowany prawie wszędzie. Bardzo łatwo jest też pisać w PHP od samego początku. Zwykle nie musisz robić nic specjalnego. Utwórz plik index.php i umieść w nim pojedynczą linię PHP i prześlij go na prawie każde wspólne konto hostingowe:

<?php echo 'Witaj świecie!'; ?>

I już. Rozpoczęcie pracy z PHP jest naprawdę łatwe, ponieważ nie musisz też wiedzieć, jak sprawić, by PHP działało. Ta „łatwość użycia” jest w rzeczywistości jednym z zarzutów dotyczących PHP. Teoria głosi, że jeśli PHP jest tak łatwe, to bardzo łatwo jest napisać naprawdę niebezpieczny kod w PHP. Tymczasem około 70% poprawek, które Microsoft wydaje dla Windows, ma na celu rozwiązanie problemów z pamięcią wprowadzonych z powodu C++. To nie język czyni kod niebezpiecznym, to brak wiedzy.

PHP działa wolno

Cóż, to nieprawda. PHP działa tak szybko lub tak wolno, jak kod, który piszesz. PHP to język skryptowy, więc nie ma sensu porównywać go z językami kompilowanymi, takimi jak Rust lub Go. To po prostu nie da wartościowych porównań. Porównanie do Pythona czy Rubiego jest prawdopodobnie lepsze, ale „szybkość” języka zależy od wielu różnych czynników. Sam język, tak, ale także środowisko, kod, który obsługuje, konfiguracja interpretera itp. Mówić, że PHP działa wolno bez kontekstu, jest nieszczere.

PHP jest zdecydowanie powolne w odniesieniu do niektórych typów zadań. Na przykład PHP prawdopodobnie nie jest twoim pierwszym wyborem co do uczenia maszynowego.

PHP nie jest gotowe do pracy w poważnym biznesie

Co sprawia, że język jest „gotowy”? W jaki sposób jeden język jest bardziej gotowy do pracy niż inny? Java jest prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych języków w środowisku korporacyjnym, ale nie dzieje się tak dlatego, że sama Java jest gotowa do użytku w przedsiębiorstwach. Java EE to platforma, na której budowane są aplikacje korporacyjne. Brzmi jak szkielet, prawda? To czemu jakiś framework PHP-owy ma nie być – aj te rymy - gotowy? PHP jako język jest tak samo „gotowy do pracy”, jak każdy inny język. To zależy całkowicie od tego, jak go używasz.

PHP się nie skaluje

To jedyny z popularnych zarzutów, który może zawierać trochę prawdy. Prawdę mówiąc, PHP jest w stanie dobrze skalować, jeśli napiszesz przyzwoity kod. Kiedy ludzie mówią, że PHP nie skaluje się, zwykle odnoszą się do pomysłu, że aplikacje napisane w PHP mogą nie być w stanie obsłużyć bardzo dużej liczby żądań (na przykład milionów). Jako dowód, Slack, platforma komunikacyjna, która próbuje zastąpić pocztę elektroniczną, ma miliony użytkowników, z których wszyscy łączą się każdego dnia z systemem, którego zaplecze jest napisane w PHP.

PHP jest brzydkie

Jeśli ktoś wybiera swój stos technologiczny na podstawie tego, jak ładnie wygląda, robi to źle i musi poważnie przemyśleć swoje wybory. Poza tym, to nieprawda. Prawdopodobnie pochodzi ze starej praktyki używania PHP bezpośrednio w HTML. Rzecz w tym, że tak naprawdę już się tego nie robi. PHP prawdopodobnie nie jest najpiękniejszym językiem, ale jest całkiem czytelny, gdy jest dobrze napisany. A PHP 8 oferuje naprawdę świetne narzędzia, które pomogą uczynić Twój kod jeszcze piękniejszym.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej