Blog IT, Blog Marketing

Pięć języków programowania dla początkujących

Pięć języków programowania dla początkujących

Marcin Sarna , 09.04.2021 r.

Czyli odpowiedź na popularne pytanie „czego powinienem się zacząć uczyć najpierw?”.

A w ogóle po co?

Umiejętności programowania to nadal bardzo poszukiwane kwalifikacje, ponieważ znajdują zastosowanie już nie tylko w informatyce, ale w prawie każdej branży. Zaproponujemy Ci więc 5 języków programowania, których nauka może się okazać dobrym wyborem dla początkujących.

W dzisiejszym świecie opartym na technologii dostępnych jest tak dużo języków programowania, że wybór takiego, który oferuje praktyczne i optymalne wyniki w przyszłej (bliższej i dalszej) perspektywie jest naprawdę bardzo trudny. Pociesz się, że także wielu profesjonalistów poświęca sporo czasu na wybranie języka programowania do określonego zadania lub projektu.

Jak wybierać?

Aby znaleźć właściwy i wartościowy dla nas język programowania, na początek należy najpierw określić cel nauki języka programowania. Na przykład, jeśli chcesz dobrze radzić sobie z technologiami takimi jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, możesz zdecydować się na Pythona, a jeśli wolisz wejść w bardziej wielowymiarowy świat programowania i nie boisz się języków „mniej trendy”, możesz wybrać C++. Trzeba też przeanalizować popularność i zapotrzebowanie rynku, perspektywy zatrudnienia, wydajność czy kompatybilność konkretnych języków.

Python

Niewątpliwie Python jest jednym z najczęściej polecanych języków programowania dla początkujących, zwłaszcza w ostatnim czasie, a to ze względu na łatwą składnię i szeroki wachlarz zastosowań. Jest to język programowania wysokiego poziomu i ogólnego przeznaczenia, który kładzie nacisk na czytelność kodu. Oferuje rozbudowane moduły i wsparcie społeczności. Jest to oczywiście oprogramowanie open source, dające możliwość skalowania złożonych aplikacji. Pozwala w możliwie prosty sposób zrozumieć początkującym koderom paradygmaty programowania.

Z Pythona korzystają takie renomowane platformy jak YouTube, Instagram, Quora czy Pinterest. Ten język to dobry wybór jeśli chcesz spróbować swoich sił w nauce o danych czy sztucznej inteligencji.

C / C ++

To nie jest może bardzo popularna opinia ale początkujący powinni wziąć pod uwagę także te języki programowania niższego poziomu. C to proceduralny język programowania, który został opracowany głównie jako systemowy język do pisania systemu operacyjnego i jest używany do tworzenia kilku głównych platform, takich jak Microsoft Windows, Linux itp. Solidna nauka C / C ++ pozwala na zrozumienie wielu podstawowych mechanizmów od podstaw a potem sięgać po bardziej zniuansowane tematy.

Java

Od samego początku Java była jednym z najbardziej wymagających języków programowania w świecie technologii. To język programowania ogólnego przeznaczenia, zgodny z paradygmatami programowania obiektowego. Zasada Napisz raz, uruchom na czymkolwiek sprawia, że jest on preferowany przez wielu programistów.

Java zapewnia automatyczną alokację pamięci, wielowątkowość, niezależność od platformy. Chociaż język jest nieco trudniejszy do nauczenia niż np. Python to jeśli chcesz tworzyć aplikacje na Androida lub oprogramowanie dla przedsiębiorstw, powinieneś się nim zainteresować. Java jest używana przez masę firm, choćby Google, Amazon czy Twitter. Nauka Javy to ciągle aktualny sposób aby rozpocząć karierę w programowaniu.

JavaScript

JavaScript jest odpowiednim i wartościowym językiem dla początkujących, ponieważ może być używany w szerokiej gamie aplikacji oraz jest kompatybilny z różnymi innymi językami oraz stosunkowo łatwy do nauczenia. JavaScript nie ogranicza się do implementacji funkcji po stronie klienta, ale można go również używać do funkcji po stronie serwera.

Co więcej, różne frameworki i biblioteki dostępne dla JavaScript, takie jak Angular, React czy Vue, to stały punkt wymogów w wielu ofertach pracy dla frontendowców.

Kotlin

Jeśli planujesz nauczyć się języka programowania, szczególnie do programowania na Androida, to musisz wiedzieć iż Google oficjalnie ogłosił Kotlin jako pierwszy wybór do tworzenia aplikacji na tą platformę. To statyczny, typowany język programowania będący całkowicie interoperacyjny z Javą i płynnie współpracujący ze wszystkimi istniejącymi bibliotekami i frameworkami Java’y.

Chociaż Kotlin jest stosunkowo nowy, jego popularność nie może nie pozostać niezauważona – i stale rośnie.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Warto też porównać co pisaliśmy w podobnym temacie prawie 3 lata temu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej