Blog IT, Blog Marketing

Python bije rekordy popularności

Python bije rekordy popularności

Marcin Sarna , 24.08.2020 r.

Pomimo trudnej migracji z Python 2 na Python 3, programiści wciąż uciekają się do tego języka programowania w coraz to nowych zastosowaniach.

Python wiceliderem

Python to jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Przede wszystkim jednak osiągnął właśnie szczyt także własnej popularności. Python awansował z trzeciego na drugie miejsce w najnowszym rankingu popularności języków programowania opublikowanym przez firmę analityczną RedMonk. To pierwsza taka sytuacja aby język inny niż JavaScript (który pozostaje numerem jeden w rankingach firm) lub Java (drugi wicelider) znalazł się w pierwszej dwójce, odkąd RedMonk zaczął tworzyć swoje rankingi w 2012 roku.

To zdarzenie nabiera jeszcze na znaczeniu, biorąc pod uwagę trudne przejście z drugiej do trzeciej wersji Pythona. Przypomnijmy, że drugą wersję Pythona twórcy języka przestali wspierać w tym roku.

Ważne jest to o co pytają na StackOverflow

RedMonk klasyfikuje języki programowania na podstawie dwóch kryteriów: liczby pytań zadawanych na temat każdego języka w witrynie z pytaniami i odpowiedziami StackOverflow oraz liczby projektów opartych na każdym języku hostowanym w usłudze GitHuzb firmy Microsoft. Chodzi o to, aby dostrzec nie tylko statyczny obraz sytuacji na dany moment co trendy w wyborze języków programowania.

Jak to zauważa współzałożyciel RedMonk Stephen O'Grady, rzadko można zobaczyć jakikolwiek ruch na podium uznanych języków programowania, który od lat jest obsadzony przez dobrze ugruntowane języki. JavaScript jest głównym sposobem, w jaki programiści uruchamiają kod w przeglądarkach internetowych i jest również coraz częściej wykorzystywany do innych celów, od tworzenia aplikacji mobilnych i stacjonarnych po programowanie dronów. Tymczasem Java jest standardowym językiem do pisania aplikacji na Androida i filarem rozwoju oprogramowania dla firm.

Sukces mimo kłopotów

Kontynuacja dotychczasowych sukcesów Pythona nie była oczywista. Wzmiankowane przez nas kłopotliwe przejście z Python 2 na Python 3 mogło odepchnąć programistów do konkurencji. Zauważmy, że Python 3 został wydany po raz pierwszy w 2008 roku, a zespół początkowo planował zaprzestać obsługi Pythona 2 w 2015 roku, co miało oznaczać, że od tego czasu nie będzie dalszych poprawek błędów i aktualizacji zabezpieczeń. Ale ostatecznie przedłużyli ten termin do 2020 roku, bo stało się jasne, że wielu programistów będzie potrzebować więcej czasu, aby zaktualizować swój kod do nowszej wersji.

W tym czasie programiści mogli zdecydować się na przejście na nowszy język programowania, taki jak Rust, Go czy Kotlin. Nowi programiści mogli w ogóle zdecydować się na naukę szerzej używanego języka JavaScript żeby przestać sobie zaprzątać głowę tym, jakie samouczki, przykłady kodu i biblioteki kodu open source będą działać z każdą konkretną wersją Pythona. Ale nawet jeśli Python stracił jakichś „ucieczkowiczów” to wydaje się, że nadrobił to z nawiązką jeśli chodzi o ilość osób, które rozpoczęły z nim swoją programistyczną przygodę.

O'Grady wymienia wszechstronność Pythona jako jeden z powodów jego nieustającej popularności. Firmy takie jak Google, Dropbox i Instagram w dużym stopniu polegają na Pythonie, podobnie jak niezliczone mniejsze przedsięwzięcia. Na stałe znalazł także swoje miejsce w środowisku akademickim jako preferowany język przetwarzania danych przez wielu naukowców i matematyków.

Inni potwierdzają wyniki badania

Ocena RedMonk, przynajmniej w odniesieniu do Pythona, jest spójna z innymi analizami. Według ankiety przeprowadzonej przez StackOverflow, Python jest trzecim najczęściej używanym językiem programowania, nie licząc HTML, za JavaScriptem i językiem zapytań bazy danych SQL. Badanie wykazało, że Python był drugim ulubionym językiem respondentów, po Rust. Tymczasem indeks Tiobe, który mierzy liczbę wyników wyszukiwania w poszczególnych językach, pokazuje, że Python zyskał na popularności w ostatnich latach i obecnie zajmuje trzecie miejsce w indeksie, po Javie i C.

W najnowszym raporcie RedMonk było niewiele zmian w 20 najpopularniejszych językach. Ale O'Grady zasygnalizował jedną wschodzącą gwiazdę dalej w rankingu: Dart, język opracowany przez Google, skoczył o dziewięć miejsc, z 33 na 24 w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Dart to język do pisania oprogramowania działającego w przeglądarkach internetowych. Kod do Darta jest tłumaczony na JavaScript, który jest obsługiwany przez praktycznie wszystkie nowoczesne przeglądarki.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej