Blog IT, Blog Marketing

Zoom zwiększy bezpieczeństwo wideorozmów

Zoom zwiększy bezpieczeństwo wideorozmów

Marcin Sarna , 11.11.2020 r.

Bo go do tego w końcu zmuszono.

Problem nabrzmiewał

Pamiętacie może, jak w tym artykule informowaliśmy Was o tym, że Zoom nie domagał na gruncie bezpieczeństwa. Obiecywano znaczącą poprawę w tym zakresie po wiosennym audycie i okazuje się, że w temacie chyba coś w końcu drgnęło.

Zoom zgadza się bowiem obecnie na wdrożenie większego bezpieczeństwa rozmów wideo w ramach ugody z amerykańską Federalną Komisją Handlu (Federal Trade Commission). Według FTC Zoom oszukał klientów, wmawiając im że jego aplikacja do rozmów wideo jest bardziej bezpieczna niż ma to miejsce w rzeczywistości. Firma „oszukała użytkowników”, twierdząc, że ma 256-bitowe szyfrowanie od końca do końca (E2E, endpoint-to-endpoint) – tak przynajmniej twierdzi Komisja.

Zarzuty były poważne

Według Amerykanów:

Zoom zachował klucze kryptograficzne, które umożliwiłyby Zoom dostęp do treści spotkań swoich klientów i częściowo zabezpieczył spotkania Zoom Meetings niższym poziomem szyfrowania niż obiecał.

Zoom miał także rzekomo przechowywać niektóre nagrane spotkania w postaci niezaszyfrowanej na swoich serwerach przez maksymalnie 60 dni.

Pandemia ujawniła aferę czyli przyczyną kłopotów wzrost popularności

Problemy bezpieczeństwa Zoom wyszły na jaw, gdy praca z domu stała się normą w związku z blokadami i ograniczeniami nałożonymi wskutek epidemii koronawirusa. Według FTC baza jego użytkowników wzrosła z 10 milionów w grudniu ubiegłego roku do 300 milionów w kwietniu 2020 roku. Z tego względu firma znalazła się pod presją, aby zabezpieczyć połączenia użytkowników.

Podczas pandemii praktycznie wszyscy - rodziny, szkoły, firmy - używają wideokonferencji do komunikacji, co sprawia, że bezpieczeństwo tych platform jest bardziej krytyczne niż kiedykolwiek - powiedział w oświadczeniu Andrew Smith, dyrektor ds. ochrony konsumentów FTC. Ta akcja pomoże zapewnić ochronę spotkań Zoom i samych danych o użytkownikach Zoom.

W wyniku tych problemów Zoom jeszcze w zeszłym miesiącu wdrożył kompleksowe szyfrowanie połączeń.

ZoomOpener też pod lupą

Skarga FTC zawierała również zarzut, że Zoom potajemnie instalował oprogramowanie o nazwie ZoomOpener, które umożliwiało komputerom uruchamianie aplikacji bez zgody użytkownika. To z kolei rzekomo zwiększa ryzyko użytkowników, że dostęp do wideo uzyskają inne osoby.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Zoom nie przyznał się ani nie zaprzeczył zarzutom zawartym w ugodzie, ale zgodził się na wdrożenie nowego programu bezpieczeństwa informacji w ciągu 60 dni. Musi także stosować bezpieczniejsze zabezpieczenia, takie jak uwierzytelnianie wieloskładnikowe i usuwanie danych (mówiąc po europejsko-rodowemu: pilnować retencji danych). Konieczne będzie też coroczne dokumentowanie potencjalnych zagrożeń i sposobów ich ograniczania a także wdrożenie programu zarządzania podatnościami. Zoom zgodził się również nie przedstawiać nieprawdziwych informacji na temat prywatności, bezpieczeństwa i wykorzystania danych. Chyba jednak miał rację klasyk twierdząc, że zaufanie jest lepsze niż kontrola bo niezależne audyty bezpieczeństwa i tak będą wymagane od Zooma co dwa lata.

Oficjalne oświadczenie rzecznika Zooma nie zaskakuje:

Poważnie traktujemy zaufanie, jakim nasi użytkownicy obdarzają nas każdego dnia, zwłaszcza że polegają na nas, jeśli chodzi o utrzymywanie ich w kontakcie w czasie tego bezprecedensowego globalnego kryzysu. Dzisiejsza ugoda z FTC jest zgodna z naszym zobowiązaniem do wprowadzania innowacji i ulepszania naszego produktu, ponieważ zapewniamy bezpieczną komunikację wideo.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej