Blog IT, Blog Marketing

Laravel. Co to jest i czy warto z niego korzystać?

Laravel. Co to jest i czy warto z niego korzystać?

Joanna Wasiak , 06.04.2022 r.

Czym jest Laravel? To jeden z frameworków PHP, który powstał w 2011 roku w ramach darmowego oprogramowania open source Co ciekawe, już w ciągu dwóch lat od wypuszczenia na rynek Laravel stał się najczęściej wyszukiwanym frameworkiem w zapytaniach Google’a. To, co charakterystyczne dla Laravela, to elegancka i prosta składnia (w porównaniu z innymi frameworkami) oraz wzorzec architektoniczny Model View Controller, który zakłada podział aplikacji na trzy części:

– model, czyli problem lub logika aplikacji;

– widok, który wyświetla część modelu w interfejsie użytkownika;

– kontroler, który reaguje na akcje użytkownika, odświeża widoki i jest odpowiedzialny za aktualizację modelu.

W tym artykule przeczytasz o tym, czy warto uczyć się Laravela i dlaczego w ciągu 22 lat od powstania podbił serca wielu programistów.

  • Co to jest Laravel?
  • Główne zalety Laravela – wykorzystaj je w Twoim projekcie IT!
  • Z jakich elementów składa się ekosystem Laravela?
  • Laravel czy Symfony. Podobieństwa i różnice.

Główne zalety Laravela

Czemu to właśnie Laravel jest najpopularniejszym frameworkiem PHP i za co pokochali go programiści? Szybkość działania i intuicyjność to dwie główne zalety tego frameworka. Dzięki wbudowanej funkcji szybkiej konfiguracji uwierzytelniania i autoryzacji zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom. Jego unikalny system szablonów Blade Template Engine umożliwia łatwe połączenie kilku szablonów w spójną całość, aby w przystępny sposób wygenerować je w postaci widoków.

Laravel to biblioteka PHP, która wspiera rozwiązania chmurowe Amazon S3, dzięki temu można w nim projektować dobrze skalowalne aplikacje. Niewątpliwą zaletą tego frameworka jest prosta dokumentacja, z dedykowanymi tutorialami wideo (laracasts). Wbudowane funkcje Eloquent model, dzięki której z łatwością zaprojektujesz bazę danych oraz Query Builder pozwalają na szybką obsługę baz danych za pomocą klas języka programowania PSP. Query Biulder nie wymaga tworzenia zapytań w języku SQL, co więcej, można w nim pracować bez znajomości działania baz danych.

Za pomocą wbudowanej linii komend Artisan wystarczy wpisać odpowiednią komendę, by przeprowadzić szereg skomplikowanych operacji, bez dodatkowego użycia kodu. Jako jedna z dwóch najbardziej popularnych bibliotek PHP, Laravela wyróżnia nieskomplikowana i czytelna struktura oraz migracje, dzięki którym cała dokumentacja będzie uporządkowana i przejrzysta.

Środowisko Laravela

Laravel to nie tylko frameworki. Dzięki zaangażowanej społeczności, która od 2011 r. rozwija i aktualizuje Laravela, jego ekosystem składa się z ok. 18 elementów m.in.:

– Passport, który umożliwia bezpieczną implementację OAuth2;

– Cashier, czyli moduł płatności;

– Socialite, czyli moduł, który umożliwia logowanie się na stronę www za pomocą konta w mediach społecznościowych np. Facebook, Google, LinkedIn, ale także GitHub i GitLab;

– Dusk, wbudowany moduł do testowania zaprojektowanych aplikacji.

Laravel czy Symfony, którą bibliotekę PHP wybrać?

Laravel, zaraz obok Symfony, to dwa najczęściej używane frameworki PHP. W odróżnieniu od Laravela framework Symfony ma dużo mniejszą funkcjonalność, jeśli chodzi o wbudowaną automatyzację. Decydując się na ten framwework, musisz się liczyć z większym nakładem pracy własnej, czyli ręcznym wpisywaniem kodu. Jest to zauważalne już na etapie weryfikacji użytkownika. Laravel ma prostą i przyjazną dla oka składnię, praca z Symfony wymaga już od programisty większej znajomości działania tego konkretnego frameworka.

To, co może być przewagą dla Symfony jest wbudowana możliwość zaprojektowania aplikacji za pomocą osobnych komponentów, co pozwala na dużo większą swobodę w dostosowaniu jej do potrzeb konkretnej organizacji. Takie rozwiązanie pozwala także zachować pełną kontrolę nad tworzoną przez siebie aplikacją, bez konieczności wpasowania się w sztywno określone ramy frameworka. Przewaga Laravela nad Symfony może być ww. automatyzacja, która pozwala na ominięcie konieczności pisania dodatkowych linijek kodu, co ma ogromne znaczenie w trakcie projektowania dużych aplikacji.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, że Laravel jest lepszą biblioteką niż Symfony i odwrotnie. O tym, która biblioteka najlepiej sprawdzi się w Twoim projekcie, decydują efekty, jakie chcesz uzyskać oraz która z tych dwóch bibliotek posiada odpowiednio zoptymalizowane funkcje, by zaprojektowane aplikacje były stabilne i wydajne, przy stosunkowo niewielkim wysiłku związanym z ręcznym pisaniem kodu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej