I nie pozwoli ponownie go zainstalować. Flash umrze w 2021 roku?
Aktualizacja jest opcjonalna
Firma Microsoft wydała opcjonalną aktualizację, która usuwa Adobe Flash z systemu Windows 10 i zapobiega jego ponownej instalacji. Tym samym gigant z Redmont toruje drogę do ostatecznej śmierci aplikacji w 2021 roku. Jednak, jak zauważył Bleeping Computer, aktualizacja (KB4577586) usuwa tylko wersję Flasha dołączoną do systemu Windows 10, a nie żadną z samodzielnych wersji, które być móże sam zainstalowałeś. Nie usuwa też Flasha z Microsoft Edge ani innych przeglądarek.
Obsługa Flash w samym Windows 10 oficjalnie zniknie pod koniec tego roku, bez dalszych aktualizacji dla Internet Explorera 11 i starszej (innej niż Chromium) wersji Edge już do grudnia 2020 roku. Najnowsza wersja Edge, korzystająca z silnika Google Chrome, straci wsparcie Flash nieco później, bo w styczniu 2021 roku.
To po co taka aktualizacja?
Jak to ujął Microsoft:
Wydajemy tę aktualizację dotyczącą usuwania Flasha jeszcze przed zakończeniem wsparcia, aby pomóc klientom przetestować i zweryfikować ich środowiska pod kątem wszelkich skutków, jakie mogą wystąpić w wyniku usunięcia Adobe Flash Player.
Sprawdź oferty pracy na TeamQuest
W zeszłym miesiącu Microsoft opublikował harmonogram zakończenia wspierania Flasha, mówiąc, że narzędzie do usuwania Flash stanie się opcjonalną aktualizacją w Windows Update na początku 2021 roku. Po kilku miesiącach ma się stać zalecaną aktualizacją a latem 2021 roku Microsoft usunie związane z Flash frameworki, zasady grupowe i interfejsy użytkownika ze starszych Edge i Internet Explorer 11. Zostanie to dokonane poprzez zbiorcze aktualizacje w wielu wersjach systemu Windows, w tym Windows 10 i 8.1.
Instalacja aktualizacji
Sama aktualizacja jest do pobrania na stronie Catalog Update. Z przyczyn wskazanych wyżej póki co nie stanowi ona części automatycznego systemu aktualizowania Windows, do którego trafi w pierwszej połowie 2021 roku.
Jednak potrzebuję Flasha
Jeśli po zainstalowaniu tej aktualizacji musisz ponownie użyć programu Adobe Flash Player na swoim urządzeniu, Microsoft ma dla Ciebie dwie metody:
- Metoda 1: Zresetuj urządzenie do wcześniejszego punktu przywracania systemu. Ta funkcja musi być = włączona, a punkt przywracania systemu musi zostać utworzony na urządzeniu z systemem Windows jeszcze przed zastosowaniem aktualizacji.
- Metoda 2: Zainstaluj ponownie system operacyjny Windows, ale nie stosuj tej aktualizacji.
Nie tylko Microsoft opuszcza Flasha
Google także kończy obsługę Flasha dla Chrome, po tym, jak w zeszłym roku firma zapowiedziała, że wsparcie ustanie nie później niż w grudniu 2020 roku. Ponadto samo Adobe kończy rozwój swojego produktu, jakim jest Flash, w 2020 roku i wkrótce powie nam dokładnie, jak go odinstalować.