Blog IT, Blog Marketing

Linuksowe dyski dostępne w Windows

Linuksowe dyski dostępne w Windows

Marcin Sarna , 14.09.2020 r.

Nowa funkcja w wersji beta

Najnowsza wersja preview systemu Windows 10 firmy Microsoft umożliwia użytkownikom podłączanie i montowanie dysku fizycznego w wybranej dystrybucji podsystemu Windows dla systemu Linux 2 (WSL 2).

Nowa funkcja jest dostępna w wersji 20211 Windows 10 Insider Preview, którą firma Microsoft właśnie udostępniła testerom systemu Windows w kanale deweloperskim.

Co będzie można zrobić?

Funkcja ta umożliwia użytkownikom dostęp do systemów plików Linuksa, takich jak ext4, które nie są natywnie obsługiwane przez system Windows. Oznacza to również, że ci, którzy uruchamiają zarówno system Windows jak i Linux (tzw. dual booting) z różnymi dyskami, mogą teraz uzyskać dostęp do plików Linuksa z systemu Windows.

Dodatkowo po zamontowaniu dysku fizycznego użytkownicy Windows 10 WSL 2 mogą uzyskać dostęp do zawartych w nim plików Linuksa za pomocą aplikacji Windows File Explorer (Eksplorator plików). Będzie to możliwe dzięki integracji File Explorer WSL wprowadzonej przez firmę Microsoft na początku tego roku. Widoczną oznaką tej integracji jest ikona pingwina (loga Linuksa) w Eksploratorze plików. Użytkownicy muszą w Eksploratorze plików przejść do \wsl$ a następnie przejść do folderu montowania.

Kluczową nową funkcją WSL 2, którą Microsoft dodaje do obsługi innych niż natywne systemy plików Windows, jest wsl –mount, którą można uruchomić z okna PowerShell z uprawnieniami administratora. Pozwala to użytkownikom zamontować dysk fizyczny wewnątrz WSL 2, przy czym funkcja próbuje zamontować dysk domyślnie jako ext4. wsl –unmount umożliwia użytkownikom odmontowanie i odłączenie dysku od WSL 2.

Windows coraz gościnniejszy dla Linuksa ale ciągle są ograniczenia

Nowa wersja preview Windowsa wskazuje na ciągłe wysiłki firmy Microsoft podejmowane w 2020 roku w celu ulepszania funkcjonowania Linuksa na pulpicie Windows 10.

Microsoft zauważa też, że istnieją obecnie trzy główne obecne ograniczenia nowych funkcji. Do WSL 2 można podłączać tylko całe dyski, więc użytkownicy nie mogą dołączać partycji. W dokumentacji WSL 2 czytamy, że:

Konkretnie oznacza to, że nie jest możliwe użycie wsl –mount do odczytania partycji na urządzeniu startowym, ponieważ tego urządzenia nie można odłączyć od systemu Windows.

Obecnie nie obsługiwane są też dyski flash USB, ale dyski USB jak najbardziej. Ponadto Microsoft zauważa, że tylko te systemy plików, które są natywnie obsługiwane przez jądro mogą być montowane przez wsl –mount.

Oznacza to, że nie jest możliwe użycie zainstalowanych sterowników systemu plików (takich jak na przykład NTFS-3G) przez wywołanie wsl –mount.

Błędy będą naprawione…

Firma Microsoft potwierdziła również, że bada raporty użytkowników, które pojawiły się w tym tygodniu, jakoby wtorkowa aktualizacja z września 2020 roku nie pozwalała na poprawne działanie WSL 2. Problem jest wymieniony wśród kilku znanych problemów dotyczących tej wersji preview. Badamy problem z podsystemem Windows dla dystrybucji Linuksa 2, w którym użytkownicy mogą otrzymać komunikat o błędzie „Zdalne wywołanie procedury nie powiodło się podczas uruchamiania” - zauważył Microsoft.

Cóż, my ostatnio dzieliliśmy się z Wami naszymi spostrzeżeniami na temat wtorkowych horrorów.

Firma Microsoft naprawiła również usterkę menu Start, która powodowała, że kafelki wyświetlały pasek „Aktualizacja w toku” po pomyślnym zaktualizowaniu aplikacji. Niektóre ikony aplikacji wyglądały na mniejsze niż powinny. Zawiera również poprawki dla urządzeń Arm64 powodujące awarie uruchamiania niektórych aplikacji, zawieszanie się problemów wpływających na ekran blokady i ShellExperienceHost.exe.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej