Blog IT, Blog Marketing

Co się pojawi w kolejnym Chrome?

Co się pojawi w kolejnym Chrome?

Marcin Sarna , 22.07.2020 r.

Popularność Chrome'a

Za każdym razem gdy Google aktualizuje swoją przeglądarkę, publikuje wcześniej informacje o tym co się zmieni. Zobaczmy więc jakie rozszerzenia i modyfikacje zostały zapowiedziane dla najnowszej wersji Chrome’a.

Obecnie, z ponad 70% udziału wśród globalnych użytkowników Sieci Web (według obliczeń dokonanych przez firmę analityczną Net Applications), Google Chrome nie ma sobie równych co do popularności. Ta przeglądarka zostawiła daleko w tyle rywali takich jak Microsoft Edge, Mozilla Firefox czy Apple Safari. Ze swoimi użytkownikami, których udział procentowy w rynku jest liczony cyframi a nie liczbami, zbliżają się one niebezpiecznie blisko statusu produktu niszowego.

Nic więc dziwnego, że gdy Chrome zapowiada nowości, konkurencja drży, choćby nawet tylko na swój niszowy i wirtualny sposób. Z każdym uaktualnieniem przeglądarki i za każdym razem, gdy Google mówi o planach na przyszłość, przeciwnicy zwracają uwagę na to co można zwyczajnie skopiować aby pozostać w jakikolwiek sposób konkurencyjnymi.

W zasadzie każdej już kolejnej aktualizacji Chrome towarzyszą informacje o skoncentrowaniu się na biznesie i użytkownikach profesjonalnych. Podkreślają to planowane przez Google dodatki, ulepszenia i modyfikacje. Należy jednak pamiętać, że nic nie jest gwarantowane, a już na pewno nie to, że wszystkie gwarantowane „ficzersy” zostaną wprowadzone w najbliższej wersji stabilnej.

Co nowego?

Po pierwsze, Chrome usunie dodatek Legacy Browser Support (LBS) z Chrome Web Store gdy tylko Chrome w wersji 85 pojawi się w drugiej połowie sierpnia. Nie jest to jednak zmiana na gorsze. LBS zostanie po prostu wbudowane na stałe w przeglądarkę a więc osobny dodatek stanie się niepotrzebny.

LBS, w obecnej formie rozszerzenia czy też jako integralna część Chrome, został zaprojektowany tak, aby administratorzy IT mogli wdrożyć przeglądarkę Google, ale nadal korzystać z Microsoft Internet Explorer, gdy jest to konieczne do np. odwiedzania niektórych witryn intranetowych czy korzystania ze starszych, napisanych dla IE aplikacji. LBS nie był emulatorem, ale po prostu zwykłym „przekierowywaczem” adresu URL. Jego rola ogranicza się do wysyłania linków z listy administratora do IE, aby to ta przeglądarka została otwarta. Dodatek zadebiutował w 2013 roku, kiedy udział Chrome w wysokości od 15% do 18% był znacznie niższy od wciąż wówczas dominującego IE (55%-58%).

W wersji 86 (planowanej na 6 października) rozszerzenie LBS zostanie usunięte z wszystkich Chrome, na których ciągle będzie zainstalowane. Pozostanie korzystanie tylko z wbudowanego LBS. To wymusi na administrator także zmianę niektórych polis systemowych, które były pisane pod kątem rozszerzenia.

Chrome 85 drastycznie ograniczy też zapotrzebowanie na moce sprzętowe otwartych w tle kart. Będą one mogły zużywać maksymalnie 1% czasu procesora i „budzić się” aby odświeżyć stronę na przykład tylko raz na minutę. Tą właściwość administratorzy będą mogli modyfikować przez ustawienie IntensiveWakeUpThrottlingEnabled.

Phishing i nazwy ustawień

Google planuje zmniejszać ilość tego, co pokazuje na pasku adresu, począwszy od Chrome 86, zaplanowanego na początek października. Pełne wdrożenie odchudzania paska adresu od „nadmiaru” informacji jest jednak planowane przede wszystkim na późniejsze wydania przeglądarki. Zgodnie z zamierzeniami, pełny adres (np. https://teamquest.pl/praca-w-it) będzie widoczny jedynie pod postać domeny (teamquest.pl).

Zdaniem Google ma to sprawić, że użytkownik będzie bardziej świadomy jaką domenę odwiedza tak aby zdecydowanie łatwiej zorientował się jeżeli wpadnie na phishingową witrynę. Oczywiście pozbywanie paska adresu treści to pewna stała tendencja. Ostatnio w 2018 roku przechodząc z wersji 69 na 70 „pozbyliśmy” się część adresu URL w postaci ciągu znaków „www”.

Google’a nie ominęła też gorączka poszukiwania rasizmu w oznaczeniach zmiennych. Od wersji 86 Chrome nie będzie więc już miał blacklist i whitelist. Dziesiątki chromowych ustawień zostanie przemianowana na „barred” oraz „allowed”, ewentualnie „allowlist” oraz „bocklist”. Na przykład URLBlacklist czy ExtensionInstallWhitelist od wersji 86 staną się odpowiednio URLBlocklist oraz ExtensionInstallAllowlist.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej