Blog IT, Blog Marketing

nginx pozostanie wolny! Rosyjskie MSW oficjalnie potwierdziło umorzenie śledztwa

nginx pozostanie wolny! Rosyjskie MSW oficjalnie potwierdziło umorzenie śledztwa

Maciej Olanicki , 23.06.2020 r.

Dobre wieści dla wszystkich użytkowników nginx – zarówno dla administratorów, jak i użytkowników końcowych, przy czym do tych ostatnich zaliczyć możemy zapewne lwią część internautów. Po policyjnym rajdzie, jakie miał miejsce na moskiewską siedzibę grupy rozwijającej serwer, losy nginx-a stały pod znakiem zapytania. Wiadomo już na ten temat znacznie więcej.

Policja w siedzibie nginx

Gwoli przypomnienia – w grudniu 2019 roku do moskiewskiego biura zajmowanego przez twórców nginx wkroczyli funkcjonariusze policji. Oczywiście dla wielu mediów było to wystarczającym powodem, aby snuć teorie o tym, że Kreml chce przejąć kontrolę nad wolnym oprogramowaniem wykorzystywanym na milionach serwerów i w ten sposób zyskać nowe narzędzia infiltracji. Prawda okazała się jednak znacznie bardziej trywialna – nie chodziło bowiem o rozbudowę portfolio szpiegowskich narzędzi przez Służbę Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej, ani także o zapędy cenzorskie władzy na Kremlu, lecz o… prawa autorskie.

Wizyta policji miała na celu zabezpieczenie nośników w związku z zarzutami wobec twórców nginx o naruszenie własności intelektualnej spółki Rambler Group. Nie każdy bowiem wie, że to na jej łonie początkowo rozwijany był serwer przez Igora Susojewa i Maksyma Konowałowa, gdy ci pracowali właśnie dla tej firmy. Właściciel RG, Aleksandrm Mamut, oskarżył programistów, że zarabiają na oprogramowaniu, naruszając własność intelektualną jego firmy. Społeczność użytkowników nginx miała więc uzasadnione obawy, że model licencjonowania nginx drastycznie się zmieni, a Rambler Group zamierza agresywnie monetyzować jeden z najpopularniejszych serwerów WWW.

Happy end

Już krótko po wkroczeniu policji wobec roszczeń Rambler Group pojawiło się wiele wątpliwości, nie brakowało także oskarżeń o praktyki noszące znamiona copyright trollingu. Dziś wiemy już, że przyszłość nginx-a jest niezagrożona. Jak donosi serwis meduza.io, rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaniechała śledztwa w sprawie rzekomego naruszania praw autorskich Rambler Group przez Susojewa i Konowałowa. W odpowiedzi na interpelację deputowanego do Dumy, Andrieja Swincowa, departament śledczy rosyjskiego MSW opublikował lakoniczne oświadczenie, które nie pozostawia co do dalszego toku sprawy żadnych wątpliwości:

W rezultacie przeprowadzonego śledztwa i z udziałem zebranych dowodów zdecydowano o zaniechaniu sprawy karnej ze względu na brak znamion czynu zabronionego.

Według danych w3techs, serwery nginx stanowią 32,4% wszystkich działających aktualnie serwerów WWW. W marcu zeszłego roku firma rozwijająca oprogramowania została przejęta za kwotę 670 mln dolarów przez grupę F5 Networks. Od tego czasu trwają prace nad połączeniem możliwości nginx z rozwijanymi przez F5 usługami wykorzystywanymi post ADC, tak aby dostarczać kompletny stos technologiczny dla serwerów WWW. Według deklaracji kierownictwa F5 Networks, pod uwagę nie są brane zmiany w modelu licencjonowania nginx.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej