Blog IT, Blog Marketing

Koniec wyboru. Microsoft wymusza instalację nowego Edge’a opartego na Chromium

Koniec wyboru. Microsoft wymusza instalację nowego Edge’a opartego na Chromium

Maciej Olanicki , 12.05.2020 r.

W ostatnim czasie na łamach niniejszego bloga poruszałem kwestię popularności przeglądarek internetowych w kwietniu, która jasno wskazuje na umacniającą się hegemonię Chrome i przeglądarek opartych na Chromium. W Polsce popularność Firefoksa jest nieco wyższa niż światowa średnia, co może dawać nam złudne wrażenie pluralizmu, jednak tak naprawdę udziały Chrome/Chromium szacuje się już na 77%. Dziś wiemy, że wartość ta będzie rosnąć, między innymi ze względu na decyzje podjęte przez Microsoft.

Podmiana przeglądarki w Windowsie jeszcze w maju?

Dlaczego możemy być o tym przekonani? Uczestnicy programu Windows Insider, w którym chętni testują kolejne testowe wersje Windowsa, poinformowali o zmianach w kwestii domyślnej przeglądarki internetowej tego systemu. Dotąd Microsoft dawał użytkownikom wybór – mogli oni korzystać z dotychczasowej wersji Edge’a z autorskim silnikiem Microsoftu EdgeHTML lub ręcznie pobrać nową wersję bazującą na Chromium. W różnych miejscach powłoki systemowej pojawiały się co prawda rekomendacje instalacji nowego Edge’a, czyli po prostu reklamy, jednak nikt nie podejmował za nikogo decyzji. To się jednak wkrótce zmieni.

Udostępniona Insiderom aktualizacja oznaczona jako KB4559309 podmienia starszą wersję przeglądarki na program bazujący na Chromium. Po jej instalacji konieczne jest ponowne uruchomienie komputera. Gdy to już nastąpi, nowy Edge uruchamia się automatycznie i wita użytkowników stosownym komunikatem. Nie można zatem powiedzieć, że podmiana jest dla niezauważalna, niemniej zapewne niewielu zdawało sobie sprawę, jakie zmiany wnosi paczka KB4559309 przed jej instalacją. Nie dysponujemy na razie informacjami, jak aktualizacja wpływa na przechowywane w starszej wersji Edge’a dane użytkowników, np. zakładki.

Nowy Edge to jeszcze więcej Chromium

Warto zaznaczyć, KB4559309 jest aktualnie dostępne w kanale Release Preview. Może to oznaczać, że już w zaplanowanej na ten miesiąc dużej aktualizacji Windowsa 10 dojdzie do zamiany domyślnej przeglądarki. Wpłynie to bezpośrednio na zwiększenie liczby użytkowników Chromium – trudno oczekiwać, że użytkownicy Edge’a z EdgeHTML nagle przesiądą się na Firefoksa. Zwłaszcza że nowy Edge jest na ogół odbierany entuzjastycznie i może pochwalić się funkcjami, których brakuje w Chrome, np. udanym pomysłem na zarządzanie sesjami.

Należy oczywiście oczekiwać, że Microsoft swoim zwyczajem nie poprzestanie na instalacji nowej przeglądarki, lecz także będzie robił wszystko, by została ona ustawiona jako domyślna. Już w przypadku pierwszej odsłony Edge’a mieliśmy do czynienia z wielokrotnymi zmianami ustawień użytkownika w tym zakresie. Premiery najnowszej dużej aktualizacji Windowsa 10 spodziewamy się pod koniec miesiąca. Analogicznie do lat poprzednich za prawdopodobną datę premiery Windowsa w wersji 2004 uważa się 28 maja.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej