Blog IT, Blog Marketing

Centra danych Microsoftu w Polsce. Korporacja zainwestuje miliard dolarów

Centra danych Microsoftu w Polsce. Korporacja zainwestuje miliard dolarów

Maciej Olanicki , 05.05.2020 r.

Gdyby wybory prezydenckie mogły obyć się bez zakłóceń, to ogłoszonymi dziś rewelacjami Microsoft zrobiłby pewnie urzędującemu prezydentowi niemały prezent. Korporacja poinformowała, że w Polsce powstanie kolejny region Azure, co łączy się nie tylko z budową nad Wisła centrum danych, ale też z pokaźnymi inwestycjami, także w zakresie programów szkolenia ekspertów. Wszystko to pod marką Polskiej Doliny Cyfowej.

Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów

Microsoft przedstawił plan inwestycyjny o wartości 1 mld dolarów, który przeznaczony ma być na „przyśpieszenie transformacji cyfrowej” w Polsce. W praktyce oznacza to, że w Polsce powstanie nowy region data center. Jest to już 59. region Azure. Dzięki niemu lokalne firmy i instytucje mają uzyskać dostęp do takich usług jak chmura obliczeniowa, Microsoft 365, Dynamics365, Power Platform, a wszystko to w zgodzie z lokalnymi regulacjami. Można zatem mieć nadzieję, że dane Polaków nie będą już fizycznie przechowywane nad Oceanem.

Drugim filarem zaprezentowanego dziś przedsięwzięcia jest inwestycja w ludzi. Microsoft zamierza w ciągu najbliższych lat uruchomić szereg programów podnoszenia kwalifikacji adresowanych do specjalistów IT, ale także studentów czy nauczycieli. Około 150 tys. osób będzie mogło wziąć udział w szkoleniach, programach e-learningowych, warsztatach czy hackatonach, gdzie zdobędą informację z zakresu SI, uczenia maszynowego, przetwarzania dużych zbiorów danych czy Internetu Rzeczy.

Chmura krajowa nabiera kształtu

Kluczowym elementem programu jest ścisłe partnerstwo z operatorem Chmury krajowej. W rezultacie z zasobów centrów danych będzie mogła skorzystać administracja publiczna, służba zdrowia, placówki edukacyjne, ale też sektor prywatny. W ostatnim czasie swój region data center uruchomiło w Polsce także Google, co napawa pewnym optymizmem co do przyszłości śmiałego przedsięwzięcia, jakim jest Chmura. Realizacja planu została zaplanowana na najbliższe siedem lat. Więcej informacji znaleźć można na stronach Microsoftu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej